Ropa teče, ale novináři to vidět nesmějí, rozhodly USA

Americká vláda i BP se hájí tím, že šlo o případy, kdy byl vstup do oblasti nebezpečný
Foto: Reuters

Washington - Americká vláda, místní úřady a pracovníci těžební společnosti British Petroleum prý brání americkým novinářům v přístupu do míst, které jsou nejvíce zasaženy únikem ropy z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu.

Tisíce barelů ropy do mexického zálivu unikají již déle, než měsíc a i přes optimistické zprávy z konce minulého týdne se nezdá, že by se v nejbližších dnech podařilo únik ropy do moře zastavit.

Americké úřady obvinění novinářů odmítají s tím, že pokud někomu přístup do zasažené oblasti znemožnily, bylo to jen z důvodu jeho vlastní bezpečnosti. Podle týdeníku Newsweek nicméně novináři nemohou například na pláže pokryté ropou či na místa, kde se připravuje likvidace následků havárie vrtu společnosti BP. Povolení ale nedostali ani k přeletům zasažených oblastí.

Štábu televizní stanice CBS News například úřady nedávno vyhrožovaly zatčením, když se snažil natočit zasažené pláže. Člen americké pobřežní stráže jim přitom řekl, že "to je pravidlo BP, ne naše". Jeho nadřízení později tvrdili, že důvodem pro zákaz vstupu na pláž byly obavy z toho, že to není bezpečné.

Podobné případy ale nejsou ojedinělé. Novinářům z časopisu Mother Jones zahradily cestu do rezervace Elmer's Island v Louisianě čtyři policejní vozy. Společnost Southern Seaplane z Bella Chasse rovněž v Louisianě zase uvedla, že jí BP zakázala přelet nad postiženou oblastí, když se dozvěděla, že na palubě letadla budou novináři.

"Nesmíme létat se zástupci médií, novináři, fotografy anebo vědci," uvedla firma v dopise zaslaném senátorovi Davidu Vitterovi z Louisiany. "Máme silné tušení, že důvodem pro toto rozsáhlé dočasné omezení letů je to, že se BP snaží kontrolovat publicitu o sobě," dodala společnost. 

Podle federální vlády ale novinářům v monitorování přírodní katastrofy nikdo nebrání. Zástupci společnosti BP uvádějí, že místo neštěstí už navštívily asi čtyři stovky novinářů, kteří si mohli ropnou skvrnu prohlédnout buď z letadel najatých společností BP, anebo z helikoptér americké pobřežní stráže

Ropa z poškozeného vrtu plošiny Deepwater Horizon do moře uniká od 20. dubna. Všechny pokusy zastavit ji zatím selhaly. Administrativa prezidenta Baracka Obamy již připustila, že jde o pravděpodobně největší ekologickou katastrofu v dějinách země. Zároveň varovala, že úplné řešení problémů může trvat ještě několik měsíců.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Pietro Filipi je v konkurzu, česká módní společnost dluží asi 513 milionů korun

Městský soud v Praze rozhodl o prohlášení konkurzu na společnost Pietro Filipi. Věřitelům dluží asi 513 milionů korun, z toho je objem zajištěných pohledávek zhruba 49 milionů korun. V konkurzu je také společnost Pietro Filipi stores, která provozovala maloobchodní prodejny této české módní značky. V jejím případě výše pohledávek činí přibližně 182 milionů korun, většina je nezajištěných. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Oděvní značka Pietro Filipi působila na českém trhu od roku 1993.

Insolvenční řízení s oběma společnostmi bylo zahájeno v únoru. Důvodem byla pandemie koronaviru a nucené uzavření obchodů. Kvůli nedostatku financí majitel firem Michal Mička nebyl schopen pokračovat v hledání investorů a případné reorganizaci společností. S pohledávkami ke společnosti Pietro Filipi se od začátku insolvenčního řízení přihlásilo 153 věřitelů, u Pietro Filipi stores jich je 52.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Amazon chce za devět miliard dolarů převzít hollywoodské studio MGM, tvrdí americká média

Americký internetový prodejce Amazon jedná o koupi věhlasných hollywoodských studií MGM, za která je ochoten zaplatit asi devět miliard dolarů (187 miliard Kč). Získal by tak pro své streamovací služby rozsáhlý katalog populárních filmů a seriálů včetně série o Jamesu Bondovi. Informují o tom americká média. BBC připomíná, že zpráva přichází jen několik hodin poté, co americká telekomunikační společnost AT&T oznámila, že spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery, čímž vznikne další streamingový gigant vedle Netflixu a Walt Disney.

Společnost MGM Holdings, což je mateřský podnik MGM Studios, podle médií zvažuje prodej studií od konce loňského roku. MGM se řvoucím lvem ve znaku patří k nejslavnějším filmovým studiím a má stoletou tradici, která pokrývá desítky let od zlaté éry Hollywoodu až do dneška. Studio MGM produkovalo mimo jiné filmy jako Ben-Hur nebo Čaroděj ze země Oz. Amazon by díky akvizici významně posílil svou streamingovou službu Prime.

V pondělí oznámily spojení společnost WarnerMedia, která je ve vlastnictví AT&T, s firmou Discovery. Nový podnik bude schopen více investovat do původního obsahu pro streamovací služby. Bude vlastnit více než 100 mediálních značek, včetně filmového studia Warner Bros a televizních stanic HBO, CNN, Cartoon Network, HGTV, Food Network, Eurosport či Animal Planet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy