Romney získal 6 z 10 států, zvítězil i v klíčovém Ohiu

Martin Novák Michal Žák Martin Novák, Michal Žák
7. 3. 2012 9:13
Superúterý, důležitou přetahovanou o republikánskou nominaci, jsme sledovali online
Mitt Romney se po příjezdu do Bostonu vítá s manželkou Annou
Mitt Romney se po příjezdu do Bostonu vítá s manželkou Annou | Foto: Reuters

Praha/Boston - Republikánské primárky, ze kterých vzejde soupeř Baracka Obamy pro listopadové prezidentské volby, mají za sebou důležitý zlom.

Takzvané volební superúterý, tedy primárky v deseti státech najednou. Hlasovalo se v Georgii, Idahu, Massachusetts, Severní Dakotě, Ohiu, Oklahomě, Tennessee, Vermontu, Virginii a na Aljašce.

V sázce byly hlasy 419 delegátů, celkem je jich k nominaci do prezidentských voleb na srpnovém sjezdu Republikánské strany zapotřebí 1144.

Favorit Mitt Romney učinil důležitý krok k nominaci, a to přesto, že jeho největší favorit Rick Santorum si rovněž připsal úspěchy. Romney podle očekávání zvítězil v Massachusetts, Vermontu, Virgínii i v Idahu. Voliči mu dali přednost i na Aljašce. Nejdůležitějším vítězstvím je ale to v Ohiu, kde svého konzervativního rivala porazil o pouhé procento.

Santorum zvítězil v Oklahomě, Tennessee a Severní Dakotě, Newt Gingrich si připsal jednoznačnou výhru v Georgii.

V součtu nominačních hlasů před superúterým vedl Mitt Romney, měl jich 203. Rick Santorum 92, Newt Gingrich 33 a Ron Paul 25.

Po úterý bude mít Romney více než 325 hlasů a Santorum patrně přes 120.

Průběh superúterý sledujeme v online reportáži.


Událost

Důležité

Zajímavost

08:54 - Je rozhodnuto, hlásí Aljaška, poslední z deseti států. I tamní primárky ovládl Mitt Romney, když mu hlas dalo necelých 33 % voličů. Santorum zaostal o bezmála čtyři procenta.

Hvězdná chvíle Samuela Wurzelbachera - krátký rozhovor s Barackem Obamou
Hvězdná chvíle Samuela Wurzelbachera - krátký rozhovor s Barackem Obamou | Foto: Reuters

08:12 - Osmatřicetiletý Samuel Joseph Wurzelbacher, známý spíše jako Instalatér Joe, uspěl v Ohiu v republikánských primárkách do Kongresu, když porazil Samuela Krause. V listopadu tak vyzve současnou demokratickou kongresmanku Marcy Kapturovou.

Wurzelbacherova hvězda zazářila v roce 2008, kdy se Baracka Obamy (tehdy ještě demokratického kandidáta na prezidenta) ptal, zda by by jako majitel malé instalatérské firmy zaplatil během jeho vlády vyšší daně. 

07:34 - Mitt Romney je nesporným vítězem superúterý, glosuje CNN na Twitteru. Získal většinu států i delegátů. Ani tak to není dost na ukončení boje.

07:15 - Bývalý guvernér Massachusetts průběžně vede i na Aljašce, byť souboj se zdá být vyrovnaný. Po sečtení necelé třetiny hlasů mu patří necelých 33 % hlasů, Santorum zaostává o tři procenta.

07:03 - V Ohiu vedl kampaň i současný demokratický prezident Barack Obama, byť jde de facto o formální krok, jelikož nemá ve straně vyzyvatele. Podle CNN získal víc hlasů než Romney a santorum.

06:46 - Mitt Romney nakonec dotáhl souboj v Ohiu do vítězného konce. Ricka Santoruma porazil o 12 tisíc hlasů poměrem 38:37. Newt Gingrich a Ron Paul výrazně zaostali. Prvně jmenovaný získal necelých 15 % hlasů, druhý jen přes 9 %.

05:55 - Těsný souboj v Ohiu se nakonec vyvíjí v Romneyho prospěch (vede o osm a půl tisíce hlasů) a s tím i celé volební superúterý. Bývalý guvernér státu Massachusetts se dnes přiblížil k tomu, aby se stal republikánským kandidátem v prezidentských volbách, i když primárky ještě budou pokračovat. Šance Santoruma jsou ale po dnešku menší a Gingriche už velmi malé.

05:16 - Romney vítězí v Idahu a ve sčítání odevzdaných hlasů už Santoruma předstihl také v Ohiu.

04:48 - Po sečtení 78 procent hlasů vede Santorum v Ohiu nad Romneyem o pouhá 0,7 procenta. Měl 363 092 hlasů, Romney 360 371. Je jasné, že výsldeke bude mimořádně těsný.

Rick Santorum, republikánský kandidát na prezidenta USA.
Rick Santorum, republikánský kandidát na prezidenta USA. | Foto: Reuters

04:00 - Santorum si připíše vítězství a většinu hlasů delegátů také v Severní Dakotě. Po sečtení třetiny hlasů tam jasně vede. V tomto státě je však ve hře pouhých 28 hlasů.

03:26 - Pozor, obrat v Ohiu. Po sečtení čtvrtiny hlasů už vede Santorum s 39 procenty, Romney jich má 36. Ohio je lvemi vlivný stát a jeden z těch, ve kterých se rozhoduje o výsledku prezidentských voleb. Připomeňme, že od roku 1964 se prezidentem nestal nikdo, kdo by neuspěl v primárkách v Ohiu.

Rekapitulace ostatních států: Romney vyhrál ve Virgínii, Massachussetts a Vermontu, Santorum v Oklahomě a Tennessee, Gingrich v Georgii.

02:45 - Po sečtení dvanácti procent hlasů v Ohiu má Romney 39 % a Santorum 37 %. Podle listu Washington Post možná nakonec převáží u republikánů pocit, že je lepší hlasovat pro Romneyho z toho důvodu, že v prezidentských volbách má větší šanci přesvědčit středové a nerozhodnuté voliče než Santorum.

Rick Santorum.
Rick Santorum. | Foto: Reuters

02:11 - Romney podle předpokladů jasně vyhrává v Massachusetts a zřejmě tam získá hlasy všech 38 delegátů. V Tennessee podle prvních odhadů zvítězí Santorum. To je pro něj důležité, protože na výhru v Tennessee a zisk většího počtu delegátů si dělali zálusk i Gingrich a Romney.

Santorum vede i v Oklahomě, tam se ale jeho vítězství očekávalo.

01:50 - Podle tzv. exit pollů několika televizí je zřejmé, že zápas o Ohio bude velmi těsný. Rozdíly mezi Santorumem a Romneyem jsou minimální.

01:30 - Ve Vermontu na severovýchodě USA to vypadá podle prvních výsledků na vítězství Romneye. Má zatím 38 procent, Santorum 25 procent a Ron Paul 27 procent. Výhra Romneyho se zde čekala, ovšem ve Vermontu se rozděluj jen 17 hlasů delegátů.

Mitt Romney.
Mitt Romney. | Foto: Reuters

01:25 - Odhad výsledků v Georgii: 39 % Gingrich, 31 % Santorum, 23 % Romney, 4 % Paul.

01:23 - Deník New York Times si všímá toho, že republikánských primárek se účastní velmi málo mladých voličů. Jen zhruba desetina z těch, kteří hlasují, je mladší třiceti let. Nejvíce je zastoupena věková skupina mezi 45 a 64 lety.

01:16 - Máme po ruce první výsledky. Mitt Romney podle očekávání vyhrál ve Virgínii, získal 62 procent hlasů. První odhady také potvrzují, že Newt Gingrich zvítězil v Georgii. Ve Virgínii je v sázce 46 hlasů delegátů, v Georgii 76.

Bez ohledu na výsledky v dalších státech je tak téměř jisté, že Gingrich z klání neodstoupí a bude pokračovat v kampani.

00:50 - Ve dvou hlasovacích místnostech v Ohiu byly nahlášeny bomby. Policie místnosti uzavřela a volí se v náhradních prostrorách. Žádné nálože ale přivolaní pyrotechnici nenašli.

00:30 - Nezaměstanost v USA momentálně činí 8,3 procent. Ve srovnání se začátkem roky 2010 tak poklesla o 2,3 procenta. Ze států, kde se nyní rozhoduje v primárkách, je vysoká nezaměstnanost v Tennessee. Přes 9,5 procent.

(Online pokračuje pod mapou).

Foto: Aktuálně.cz

00:24 - V posledních čtyřiceti letech byla v prezidentských volbách úspěšnější Republikánská strana. Její kandidáti vyhráli šestkrát (Richard Nixon v roce 1972, Ronald Reagan v letech 1980 a 1984, George Bush v roce 1988 a George W. Bush v letech 2000 a 2004).

Demokraté zvítězili čtyřikrát (James Carter v roce 1976, Bill Clinton v letech 1992 a 1996 a naposledy Barack Obama v roce 2000).

Středa 00:09 - Průzkumy v Ohiu se značně rozcházely. Průzkum Quinnipac University přisoudil Romneymu 34 procent hlasů, Santorumovi 31 procent. Naopak Suffolk University uvedla 37 procent pro Santoruma a 33 procent pro Romneyho.

Jedno je jasné: Pokud Santorum v Ohiu nezvítězí, jeho šance získat konečnou nominaci pro prezidentské volby už budou minimální. Romney by byl i přes porážku dál ve hře.

Rick Santorum.
Rick Santorum. | Foto: Reuters

22:42 - "Hodnoty, které vyznává Santorum, jsou mi bližší, Jsou více konzervativní. Romey je příliš liberální a není upřímný. Opravdu nevím, co si vlastně doopravdy myslí, jaké názory zastává," řekla zpravodaji agentury Reuters šestatřicetiletá Katherine Frenzová z Hilliardu v Ohiu.

Santorum je hluboce věřící katolík. Je ostře proti potratům a sňatkům homosexuálů. Antikoncepce podle něj podporuje promiskuitu. Velmi ctil bývalého prezidenta George W. Bushe.

22:02 - Barack Obama utnul ve svém úterním projevu spekulace o možném americkém úderu na Sýrii, kde jednotky věrné prezidentu Bašáru Asadovi masakrují civilní obyvatelstvo a ostřelují obytně čtvrti měst, kde je silná opozice proti režimu.

"Představa, že v Sýrii existují jednoduchá řešení, je chybou," řekl s tím, že situace je na rozdíl od loňského zásahu vůči Libyi složitá. Spojené státy proto podle něj dál hodlají pokračovat ve snaze o mezinárodní tlak na syrský režim a o zvýšení jeho mezinárodní izolace. Pokud Obamovi protivníci požadují válku, měli by ji obhájit před veřejností, řekl šéf Bílého domu.

K náletům na pozice syrské armády vyzval v neděli republikánský senátor John McCain, který v roce 2008 prohrál v prezidentských volbách s Obamou.

Newt Gingrich.
Newt Gingrich. | Foto: Reuters

21:33 - Bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich odmítá výzvy, aby z kampaně odstoupil. Pokud vyhraje v Georgii a také v Tennessee nebo Oklahomě, určitě to neudělá. Přestože konzervativní republikáni si stěžují, že se Gingrich a Santorum navzájem obírají o hlasy, poněvadž zasahují podobnou voličskou skupinu.

O peníze Gingrich nouzi nemá, k jeho sponzorům patří například majitel sítě heren a kasín z Las Vegas Sheldon Adelson. Santorum má na kampaň méně peněz než Romney nebo Gingrich.

21:26 - Mitt Romney v posledních dnech uspořádal několik mítinků v Ohiu. Sliboval, že zajistí růst americké ekonomiky. Jeho slogan zní "Více pracovních míst, méně dluhů, štíhlejší vláda." Ohio patří k nejvíce průmyslovým americkým státům, také díky automobilkám. Nyní se Ohiu ekonomicky příliš nedaří.

21:17 - Zajímavá je situace ve Virgínii. Gingrich a Santorum nesplnili všechny náležitosti kandidatury, takže se tam o hlasy ucházejí jen Romney a Paul. Virgínie je tradičně republikánský stát, ale při posledních prezidentských volbách tam Obama zvítězil jako první demokrat po 44 letech.

21:12 - V Tennesse a Oklahomě se očekává velký boj. Jde o konzervativní státy, tradičně tíhnoucí k republikánům (ačkoliv z Tennessee je například i bývalý viceprezident a demokrat Albert Gore). Podle průzkumů tam mohou vyhrát všichni tři hlavní kandidáty. Romney, Santorum i Gingrich. V Oklahomě má velké šance Santorum.

20:55 - Všichni republikánští kandidáti s výjimkou Rona Paula vyčítají Obamovi, že je příliš "měkký" na Írán a pokud budou zvoleni, za žádnou cenu nedopustí, aby Írán vlastnil atomovou bombu. Například Gingrich by zvážil bombardování íránských ropných rafinérií.

I Obama ale v posledním týdnu přitvrdil a prohlásil, že úder na íránská jaderná zařízení nevylučuje. Zatím však prý dává přednost diplomacii a sankcím.

Zahraniční politika ovšem obvykle o výsledku voleb nerozhoduje. A po angažmá v Afghánistánu, Iráku a Libyi nyní ve Spojených státech nepanuje shoda v tom, že by země zase měla jít do války.

Mitt Romney na mítinku v Knoxville v Tennessee.
Mitt Romney na mítinku v Knoxville v Tennessee. | Foto: Reuters

20:39 - Letošní primárky jsou na republikánské zvyklosti, kdy byl kandidát strany na prezidenta znám velmi brzo, bez jasného favorita. Strana doplácí na své rozhodnutí, kdy chtěla své kandidáty prověřit v delším časovém období.

Nyní ale se stále větší nechutí sleduje upachtěný boj mezi uchazeči o nominaci, kteří podle mnoha komentátorů představují spíše "B tým" a vzájemnými útoky nahrávají demokratům.

Republikáni proto podle průzkumů stále více touží po tom, aby vyčerpávající souboj o nominaci na prezidenta skončil a strana se mohla sjednotit k tomu, aby byl Obama v listopadu poražen.

20:27 - Největší pozornost se soustředí během superúterý na Ohio. Podle posledních průzkumů zde bude souboj mezi Santorumem a Romneym velmi vyrovnaný.

Roli tu hraje také historie. Od roku 1964 vyhrál prezidentské volby vždy ten, kdo zároveň uspěl v primárkách v Ohiu. Pokud Rick Santorum v Ohiu neuspěje, zřejmě skončí jeho naděje na konečnou nominaci.

Totéž platí pro Newta Gingriche, pokud nevyhraje v jeho rodné Georgii. Podle průzkumů je tam však favoritem. Romney téměř jistě vyhraje v Massachusetts, kde byl dříve guvernérem.

20:21 - Všichni kandidáti se v posledních projevech soustředili hlavně na ekonomiku. Ohio je stát, který v poslední době prochází krizí. "Barack Obama z nás dělá sociální stát evropského typu, kde si lidé myslí, že mají nárok na vše, co mají i jejich sousedi," uvedl Romney.

Santorum prohlásil, že bude prosazovat méně státních zásahů do ekonomiky a snížení daní. Gingrich sliboval, že se postará o nižší ceny benzínu.

19:52 - O to, kdo z republikánů vyzve na souboj Baracka Obamu v prezidentských volbách 6. listopadu, rozhodne stranický sjezd v srpnu. Dosavadní průzkumy naznačují, že nikdo z republikánů to proti stávajícímu prezidentovi nebude mít jednoduché, i když zřejmě nejvíce šancí Obamu porazit a usednout v Bílém domě jako hlava států má ze stávající čtveřice Mitt Romney.

19:49 - V západněji položených státech už primárky začaly. Volí se už v Ohiu, Vermontu, Virgínii i Georgii. Jako poslední přijdou na řadu Idaho, Severní Dakota a samozřejmě Aljaška.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stuttgartu bleskový gól nestačil, s Kolínem jen remizoval

Fotbalisté Stuttgartu přes bleskový gól pouze remizovali v 5. kole bundesligy 1:1 s Kolínem nad Rýnem a promarnili v domácím utkání šanci dotáhnout se před víkendovým programem na vedoucí Lipsko. Na lídra tabulky ztrácí nováček soutěže dva body. Soupeř čeká na vítězství v nejvyšší soutěži už 15 utkání, v novém ročníku získal teprve druhý bod.

Domácí měli skvostný vstup do zápasu a už ve 24. sekundě je umístěnou střelou zpoza šestnáctky poslal do vedení belgický záložník Orel Mangala. V polovině první půle ale z penalty vyrovnal švédský útočník Sebastian Andersson a VfB dál čeká na první domácí výhru v sezoně. Kolínští po úvodních třech porážkách podruhé za sebou remizovali, bundesligové vítězství ale slavili naposledy 6. března.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Stuttgart - Kolín nad Rýnem 1:1 (1. Mangala - 23. Andersson z pen.).

Tabulka:

1. Lipsko 4 3 1 0 10:2 10
2. Bayern Mnichov 4 3 0 1 17:8 9
3. Dortmund 4 3 0 1 8:2 9
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Eintracht Frankfurt 4 2 2 0 7:4 8
6. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
7. Brémy 4 2 1 1 6:6 7
8. Hoffenheim 4 2 0 2 8:6 6
9. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
10. Union Berlín 4 1 2 1 7:5 5
11. Mönchengladbach 4 1 2 1 5:6 5
12. Freiburg 4 1 2 1 5:8 5
13. Wolfsburg 4 0 4 0 2:2 4
14. Bielefeld 4 1 1 2 3:6 4
15. Hertha Berlín 4 1 0 3 8:10 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 4 0 1 3 2:16 1
18. Mohuč 4 0 0 4 2:12 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy