Volební superúterý je tu. Ztratit Ohio je zlým znamením

Martin Novák Martin Novák
6. 3. 2012 13:24
Republikánské primárky se konají v deseti státech. Romney bojuje o důvěru konzervativců
Mitt Romney na mítinku v Knoxville v Tennessee.
Mitt Romney na mítinku v Knoxville v Tennessee. | Foto: Reuters

Columbus - Republikánské primárky, ze kterých vzejde soupeř Baracka Obamy pro listopadové prezidentské volby, dospěly k důležitému, a dost možná i rozhodujícímu bodu.

Začalo takzvané volební superúterý, tedy primárky v deseti státech najednou. Hlasovat se bude v Georgii, Idahu, Massachusetts, Severní Dakotě, Ohiu, Oklahomě, Tennessee, Vermontu, Virginii a na Aljašce.

V součtu nominačních hlasů zatím vede Mitt Romney, má jich 203. Rick Santorum 92, Newt Gingrich 33 a Ron Paul 25.

Celkem je k nominaci zapotřebí 1144 hlasů, přičemž při superúterý jich bude k dispozici 419. Romney tak buď může významným způsobem rivalům "odskočit", nebo naopak bude muset tvrdě bojovat možná až do konce kampaně v létě.

Bývalý massachusettský guvernér sice vede, ale je pod stálým tlakem konzervativních voličů i politiků Republikánské strany, kteří jej nepovažují za svého kandidáta. Santoruma a Gingriche ano, ale ti se zase vzájemně obírají o hlasy Američanů z této části politického a názorového spektra.

To potvrdil i sám Santorum, když řekl, že kdyby Gingrich z kampaně odstoupil, Romney by byl porazitelný.

Santorum se prezentuje i na americké poměry extrémními konzervativními postoji. Prohlásil například, že antikoncepce nabádá k promiskuitě. Rázně také odmítl teorie o lidském podílu na globálním oteplování jako neověřené.

Všichni kandidáti se v posledních projevech soustředili hlavně na ekonomiku. Ohio je stát, který v poslední době prochází krizí.

Rick Santorum v Memphisu.
Rick Santorum v Memphisu. | Foto: Reuters

"Barack Obama z nás dělá sociální stát evropského typu, kde si lidé myslí, že mají nárok na vše, co mají i jejich sousedi," uvedl Romney.

Santorum prohlásil, že bude prosazovat méně státních zásahů do ekonomiky a snížení daní. Gingrich sliboval, že se postará o nižší ceny benzínu.

Největší pozornost se soustředí během superúterý na Ohio. Podle posledních průzkumů zde bude souboj mezi Santorumem a Romneym velmi vyrovnaný.

Roli tu hraje také historie. Od roku 1964 vyhrál prezidentské volby vždy ten, kdo zároveň uspěl v primárkách v Ohiu.

Newt Gingrich je favoritem v Georgii, svém domovském státě. Porážka by pro něj byla těžkou ranou, podle průzkumů ale zvítězí. Zřejmě tak v kampani bude pokračovat. Ve finanční tísni není, k jeho štědrým dárcům patří například majitel sítě heren a kasin z Las Vegas Sheldon Adelson.

V Massachusetts se čeká jasné vítězství Romneyho, který tam byl guvernérem pět let. Vyhraje i ve Virginii, kde Santorum ani Gingrich nekandidují. V Idahu mu nahrává tamní početná mormonská populace, tvoří asi čtvrtinu voličů (Romney je, jak známo, mormon).

V Tennessee a Oklahomě, dvou konzervativnějších státech, má velké šance Santorum.

Poslední průzkumy ale naznačují, že Obama má v prezidentských volbách 6. listopadu velké šance zvítězit a že sami republikánští voliči nejsou s nabídkou kandidátů příliš spokojeni.

Vlekoucí se souboj o nominace republikánské naděje na návrat do Bílého domu dál oslabuje.

"Dlouhé klání neustále strhává Romneyho k tomu, aby se snažil oslovovat konzervativní voliče republikánů na úkor toho, že přesvědčí nerozhodnuté a středové voliče, jejichž hlasy pak v prezidentských volbách rozhodují o tom, na čí stranu se převáží vítězství," řekl agentuře Reuters politolog Terri Bimes z Kalifornské univerzity.

Podívejte se, kterých států se týká volební superúterý.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy