Romney vyhrál primárky v rodném Michiganu i v Arizoně

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
29. 2. 2012 9:10
Těsně, ale přeci. A to se počítá, řekl Romney po těsném souboji se Santorumem
Mitt Romney s manželkou Ann a synem Tagem
Mitt Romney s manželkou Ann a synem Tagem | Foto: Reuters

Lansing/Phoenix - Umírněný republikán Mitt Romney těsně vyhrál primárky v Michiganu a Arizoně a o kousek se přiblížil k zisku nominace pro listopadové volby prezidenta USA.

Zejména vítězství v rodném Michiganu je pro něj strategicky důležité. "Nezvítězili jsme o moc, ale o tolik, aby to stačilo, a to se počítá," nechal se slyšet bezprostředně po vyhlášení výsledků.

Výhry mu dávají důležitou vzpruhu před dalšími volebními souboji, jichž ho v následujícím týdnů čeká hned dvanáct.

Santorumovi pomohli i demokraté

Nicméně v Michiganu se potýkal s většími potížemi, než se ještě před měsícem očekávalo. Po sečtení 90 procent hlasů měl 41 procent, bývalý senátor a silný konzervativec Rick Santorum zaostal o pouhá tři procenta.

Kvůli těsnému výsledku je tak otázkou, kolik Romney získá z 30 místních delegátů pro srpnový nominační sjezd. Jejich hlasy se budou dělit mezi vítěze v jednotlivých okrscích státu.

Bývalý guvernér si situaci v Michiganu, kde se narodil a jeho otec byl po tři volební období populárním guvernérem, zkomplikoval sám. Ublížily mu neobratné výroky ve volební kampani, kdy dal několikrát za pravdu svým kritikům, podle nichž jako multimilionář nerozumí světu běžného voliče.

Naproti tomu Santorumovi pomohla nejen stabilní podpora mezi konzervativními voliči, ale zřejmě i hlasy demokratů, kteří chtěli poškodit Romneyho coby republikánského favorita. Podle serveru Politico tvořili demokraté desetinu všech voličů.

Cesta k superúterý

Jednoznačné vítězství naopak někdejší guvernér státu Massachusetts hlásí z Arizony. Santoruma porazil o 20 procent a získal tak 29 dalších delegátů.

Celkem jich má podle propočtů televizní stanice CNN 156. Druhý je bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich se 38 voliteli, třetí Santorum se 37 a poslední kongresman Ron Paul s 27.

Další delegáty může Romney získat už ve středu, kdy se primárky konají ve Wyomingu. To hlavní ale přijde příští týden během takzvaného superúterý, kdy se bude v deseti státech rozdělovat téměř 500 hlasů delegátů.

Pro nominaci do prezidentských voleb je jich potřeba 1144.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy