Trucující republikáni sní o třetím Bushovi v Bílém domě

Michal Žák Michal Žák
3. 3. 2012 18:25
Mitt Romney si upevnil vedení v souboji o nominaci, na Obamu prý ale nebude stačit

Lansing - Někdejší massachusettský guvernér Mitt Romney má za sebou víceméně úspěšné týden.

Po úterním těžce vydřeném úspěchu v Michiganu a jednoznačné výhře v Arizoně pro sebe získal i nezávazné středeční hlasování v americkém Wyomingu. A naděje na vítězství mu dávají i průzkumy před sobotními primárkami ve Washingtonu.

Radost mu ovšem může kazit skutečnost, že v rodném Michiganu porazil Ricka Santoruma je o pár procent a musí se s ním rozdělit o získané delegáty.

Ačkoliv se Romney nyní plně soustředí na takzvané superúterý, kdy se primárky konají hned v deseti státech, nemůže ignorovat kritiku z vlastní strany.

Mezi republikány totiž stále neutichly hlasy těch, kteří nejsou spokojeni se současným kvartetem uchazečů o nominaci pro prezidentské volby. A hledají jinde.

Zatopil by Obamovi

"Mám perfektního kandidáta - Jeba Bushe. Ten ale nekandiduje," posteskl si v rozhovoru pro televizi CBS Andy Card, někdejší šéf kanceláře prezidenta George W. Bushe.

Není zdaleka jediným republikánem, který jméno devětapadesátiletého populárního politika zmiňuje. "Málokdo by mohl mezi Hispánci zatopit (Baracku) Obamovi víc, než Jeb Bush," tvrdí republikánský stratég Anna Navarrová.

Případné kandidatury někdejšího populárního guvernéra Floridy (a syna, respektive bratra dvou posledních republikánských prezidentů) se ovšem obávají i demokraté.

Jeba Bushe totiž považují za mnohem silnějšího soupeře, než je Mitt Romney. Na svoji stranu by navíc s velkou pravděpodobností dokázal získat podstatnou část střední třídy a také už zmiňované Hispánce. Ti přitom tvoří přes 16 procent populace USA.

"Který demokrat by se neměl bát populárního lídra z rozhodujícího státu, který zní umírněně a může Republikánské straně pomoci vymanit se ze silně protihispánského postoje?" vyřkl nahlas obavy Mike McCurry, bývalý mluvčí exprezidenta Billa Clintona.

Ve Spojených státech žije početná skupina Hispánců. Snímek je z Malé Havany ve floridském Miami.
Ve Spojených státech žije početná skupina Hispánců. Snímek je z Malé Havany ve floridském Miami. | Foto: Profimédia

Rozhodne až Tampa?

Jeb Bush dosud jakékoliv výzvy ke kandidatuře odmítal a nic nenasvědčuje tomu, že by svůj názor změnil. "Myšlence, že by se měl zapojit do hry, se smál na celé kolo," zavzpomínala Navarrová na své nedělní setkání s Bushem.

Přímý vstup do probíhajícího souboje by pro něj navíc nebyl příliš reálný: promeškal většinu termínů pro registraci, nemá organizaci, která by mu vedla kampaň, chybí mu finance.

Přitížit by mu mohlo i příjmení. Vzpomínky na jeho staršího bratra George, za jehož vlády vstoupily USA do dvou bolestných a drahých válek v Afghánistánu a Iráku, jsou pro mnoho Američanů stále živé. Jako pravděpodobnější se tak jeví Jebova případná kandidatura v roce 2016.

Pokud by se ale navzdory výše uvedenému rozhodl zkusit štěstí, musel by se spoléhat na to, že žádný ze současných kandidátů nezíská potřebný počet volitelů a vyzyvatel Baracka Obamy vzejde až ze stranického sjezdu, jenž v srpnu hostí floridská Tampa. Stalo by se tak poprvé od roku 1976.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 49 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 58 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy