Rok po cyklónu jsou statisíce Barmánců stále bez pomoci

Naďa Straková
2. 5. 2009 16:05
Vojenská junta má stejně jako loni jiné priority, lidem tak pomáhají i dárci z ČR
Foto: Reuters

Naypyidaw (Barma) - Smutné výročí si dnes připomínají obyvatelé Barmy, kde loni jeden z nejničivějších cyklónů v historii napáchal škody, z nichž se mnozí dosud nevzpamatovali.

Cyklón Nargis, který se přehnal přes kdysi úrodnou deltu řeky Iravádí, za sebou zanechal 2 miliony lidí bez střechy nad hlavou, poškozenou infrastrukturu, zasolenou zemědělskou půdu a vodní zdroje a až 140 000 obětí na životech.

Statisíce lidí jsou však i po roce stále bez pomoci. Ta se k nim podle humanitárních organizací a OSN dostává jen zřídka.

V únoru letošního roku OSN ve spolupráci s dalšími mezinárodními organizacemi vyčíslila pomoc potřebnou k obnovení základní infrastruktury v regionu na bezmála 700 milionů dolarů (15,5 bilionu korun). Vybrat se ale zatím podařilo jen kolem 100 milionů dolarů (2,2 biliónu korun).

Co oko nevidí, srdce nebolí?

Myanmar, jak zní vojenskou juntou zavedený oficiální název země, tak dostává daleko méně peněz než například Indonésie po ničivé vlně tsunami.

Mezi organizacemi, které lidem v zasažené oblasti pomáhají například distribucí základních potravin, je i Člověk v tísni.
Mezi organizacemi, které lidem v zasažené oblasti pomáhají například distribucí základních potravin, je i Člověk v tísni. | Foto: Člověk v tísni

Britská stanice BBC částečně vidí problém v zákazu vstupu zahraničních novinářů, v jehož důsledku se o bezútěšné situaci v deltě a také o doposud odvedené práci humanitárních organizací téměř neinformuje.

Dárce také od plnění slibů odrazují obavy z toho, že by jejich pomoc mohla skončit v rukou zdejšího režimu, který vládne zemi pevnou rukou už téměř půl století. Tomu se brání organizace Save the Children, která tvrdí, že pomoc jde tam, kde je jí opravdu třeba.

Humantirání a rozvojovou pomoc zemi v neposlední řadě výrazně ztěžuje současná ekonomická krize, kvůli níž donorské státy velmi pečlivě zvažují, kam své fondy směrovat.

"Jezte zeleninu, a ne západní čokoládu"

Barmská vojenská vláda těsně po pustošivém řádění přírodního živlu odmítala do země vpustit zahraniční humanitární organizace. Oficiální vládní deník dokonce tehdy informoval, že pomoc humanitárních organizací je zbytečná, protože přeživší mohou "jíst čerstvou zeleninu a ryby bohaté na bílkoviny" a nepotřebují západní "tabulky čokolády".

Zlom nastal až poté, co se hlava junty, generál Than Šwei setkal s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem.

I přesto ale režim neváhal uvěznit řadu aktivistů a veřejně známých lidí, kteří se nehodlali smířit s nečinností vlády a sami vyrazili do terénu. Známý barmský komik Zarganar, jenž pomáhal organizovat humanitární pomoc a informoval o situaci zahraniční média, byl například odsouzen k 59 letům vězení (nedávno mu trest snížen na 24 let).

Pomáhají i Češi

Jednou z šedesátky humanitárních organizací, která v dané chvíli v zemi působí, je i Člověk v tísni (ČvT).

"Vzhledem k militantní autoritářské vládě v zemi, která stále výrazným způsobem ztěžuje místním přístup k humanitární pomoci, musí Člověk v tísni v Barmě působit nadále v utajení prostřednictvím sítě místních organizací a aktivistů," uvedl ředitel organizace Šimon Pánek.

Přesto se ČvT podařilo za uplynulý rok poskytnout na jihu Barmy pomoc za 13 milionů korun, na kterou významným způsobem přispěla česká veřejnost.

V současné době se organizace soustředí na podporu soběstačnosti rodin na venkově. "Pro rybáře pomáháme zajistit sítě, dřevěné loďky a pasti na lov krabů, rolníkům zase dodáváme osivo a sazenice. I další dary jako drůbež či selata na chov pomáhají vytvořit pravidelné zdroje příjmů," přiblížil náplň mise Šimon Pánek.

Člověk v tísni také pokračuje ve vrtání studen, čištění nádrží na pitnou vodu a opravě cest a domů v odlehlých oblastech.Vyškolení pracovníci poskytují postiženým lidem psychosociální podporu.

Volby na obzoru

Junta loni šokovala světovou veřejnost, když navzdory katastrofě trvala na uspořádání plánovaného referenda o nové ústavě, přestože k tomu podle expertů neměla vytvořeny odpovídající podmínky.

Další hlasování čeká Barmánce podle všeho příští rok, kdy mají proběhnout první parlamentní volby v zemi po dvaceti letech. Je takřka jisté, že ani tentokrát nebudou do země vpuštěni mezinárodní volební pozorovatelé.

"Ohlášené volby tvoří součást 'sedmistupňové cestovní mapy k demokracii', která je od počátku zmanipulovaná a režim s ní přišel jen proto, aby se udržel u moci," řekla před časem v rozhovoru pro Aktuálně.cz Zoya Phan, jedna z vůdčích představitelů organizace Burma Campaign UK, která se zasahuje o obnovení demokratického zřízení v zemi.

Také mnohé západní vlády v čele se Spojenými státy a Velkou Británií nadcházející volby ostře kritizují.

V posledních svobodných volbách, které se konaly v roce 1990, zvítězila s velkým náskokem Národní liga pro demokracii (NLD) v čele s pozdější laureátkou Nobelovy ceny Aun Schan Su Ťij. Junta ale nakonec neumožnila, aby se zvolený parlament sešel, a místo toho vůdkyni NLD  uvrhl do domácího vězení, v němž se nachází dodnes.

 

Právě se děje

Další zprávy