Americké lodě s pomocí opustí Barmu. Vláda je odmítla

mih
4. 6. 2008 9:15
Víc než měsíc po cyklónu je stále řada lidí bez pomoci
Tisíce Barmánců kolem cest stále čekají na humanitární pomoc
Tisíce Barmánců kolem cest stále čekají na humanitární pomoc | Foto: Reuters

Rangún - Čtyři lodě amerického válečného námořnictva opustí ve čtvrtek pobřeží Barmy. Vojenský režim totiž nabízenou pomoc přeživším po cyklónu Nargis odmítá.

Lodě jsou u pobřeží už od 13. května. Admirál Timothy Keating prohlásil, že námořnictvo je i nadále připraveno pomoci, pokud by si to barmská vláda rozmyslela.

"Jsem nešťastný z toho, že nebýt tvrdohlavé vlády, mohli jsme pomoci statisícům lidí a zabránit dalším obětem," řekl podle světových agentur admirál.

Vláda pomoc odmítla opakovaně. Nelíbí se jí, že by na jejím území rozdávala pomoc americká armáda. Například podle premiéra sousedního Thajska Samaka Sundaraveje se barmská vláda bojí americké vojenské invaze.

Lodě mají na palubě zásoby pitné vody a helikoptéry a letadla jsou na palubách připraveny vzlétnout s pomocí.

Barmská vláda sice po dlouhém vyjednávání tvrdila, že vpustí všechnu humanitární pomoc do země. Humanitární organizace si však stále stěžují na omezování své práce. Vláda navíc likviduje utečenecké tábory a lidi ze zasažených oblastí odváží zpět do jejich zničených vesnic s tím, že tam nebudou závislí na humanitární pomoci.

Cyklón Nargis zasáhl pobřeží Barmy na začátku května. Šlo o největší přírodní katastrofu od vlny tsunami v roce 2005. Vítr a povodně některé pobřežní vesnice a města zcela smetly. Zemřelo nebo je pohřešováno přes 130 tisíc lidí.

Pomoc potřebuje asi 2,5 milionu lidí, ale k desetitisícům z nich, zejména v pobřežních oblastech, se ani více než měsíc po katastrofě žádná nedostala.

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy