Rodinný podnik? EU zmrazila účty Janukovyčovi i jeho synům

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
6. 3. 2014 12:00
Na seznamu EU se objevilo i jméno bývalého předsedy vlády Mykoly Azarova a jeho syna.
Sesazený prezident Viktor Janukovyč.
Sesazený prezident Viktor Janukovyč. | Foto: Reuters

Brusel/Kyjev - Evropská unie počínaje čtvrtkem zmrazila majetek 18 představitelům padlého režimu a dalších prominentů Ukrajiny.

Při pohledu na jejich seznam se nelze ubránit dojmu, že vedení Ukrajiny bylo takřka rodinným podnikem několika vyvolených.

Mezi jmény hned třikrát figuruje příjmení nyní již sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče, který by se měl podle nové garnitury zodpovídat v Haagu ze zločinů, jichž se údajně dopustil během protivládních protestů.

Na seznamu zveřejněném v Úředním věstníku EU jsou totiž uvedena i jména jeho synů - podnikatele Oleksandra a člena ukrajinské Nejvyšší rady Viktora.

Odůvodnění uvádí, že bývalá hlava státu je na Ukrajině vyšetřována "v souvislosti se zneužitím ukrajinských státních prostředků a jejich nezákonným převodem do zahraničí".

Obdobné vysvětlení je i u dalších jmen.

(Aktuální dění na Ukrajině sledujeme živě ZDE).

Azarov, Pšonka a synové

Z Janukovyčova okolí na seznamu figurují i dva jeho poradci či ředitel prezidentské kanceláře i se svým bratrem.

Mezi 18 "vyvolenými" se dvakrát objevilo i rodinné jméno bývalého předsedy vlády Mykoly Azarova, respektive jeho syna Oleksije.

Mykola Azarov.
Mykola Azarov. | Foto: REUTERS / Gleb Garanich

Premiér, kterému vyčítali, že ani nemluvil jazykem země, jíž vládnul, podal na konci ledna demisi. Během protestů v Kyjevě hrozil demonstrantům použitím síly a hovořil ostřeji a nesmiřitelněji než Janukovyč.

EU zmrazila peníze i bývalému nejvyššímu státnímu zástupci Viktoru Pšonkovi a jeho synovi Artemovi, který byl zároveň místopředsedou poslaneckého klubu Strany regionů v Nejvyšší radě, ukrajinském parlamentu.

Obstavená vláda

Mezi necelé dvě desítky jmen se dostali i další čtyři členové bývalého kabinetu, v čele s bývalým ministrem vnitra Vitalijem Zacharčenkem a jeho náměstkem. Zacharčenko údajně s hlavou státu plánoval masakr demonstrantů na Majdanu a nyní se skrývá neznámo kde.

Protesty v Kyjevě, 21. února 2014.
Protesty v Kyjevě, 21. února 2014. | Foto: Reuters

Obstavení majetku neunikla ani bývalá ministryně spravedlnosti Olena Lukašová, která demonstrantům okupujícím vládní budovy už koncem ledna hrozila výjimečným stavem.

Nechybí ani exministr školství a vědy Dmytro Tabačnyk a bývalá šéfka resortu zdravotnictví Raisa Bohatyrjovová.

Posledními dvěma jmény ze seznamu jsou bývalý ředitel ukrajinské bezpečnostní služby Oleksandr Jakymenko a podnikatel Serhij Kurčenko.

Vyhověli žádosti nového vedení

Podle rozhodnutí EU se rozhodnutí týká lidí, kteří jsou nějakým způsobem odpovědní za "zneužití státních prostředků nebo porušování lidských práv v zemi, a lidí s nimi spojených".

Jednotlivým osobám ze seznamu by EU měla sdělit, proč nechala majetek zmrazit právě jim, aby "měly příležitost se k těmto důvodům vyjádřit".

Zmrazením majetku bývalých prominentů země EU vyhověla žádosti nového vedení Ukrajiny. Podle dřívějších vyjádření by z miliard měla být financována obnova zadlužené země.

 

Právě se děje

Další zprávy