Philae se odmlčel, ale poslal všechna data z vrtů

Petr Jemelka ČTK Petr Jemelka, ČTK
Aktualizováno 15. 11. 2014 7:17
Může ale jít o poslední komunikaci. Robot Philae má problém: hrozí, že upadne do kómatu, z něhož už se nemusí probrat.
Foto: ESA

Darmstadt - Evropský robotický modul Philae, nacházející se na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko, se v noci na dnešek SEČ kvůli nedostatku energie odmlčel a spojení se s ním dnes ráno nepodařilo opět navázat. Nicméně před "umlknutím" stačil na Zem poslat všechny získané údaje, včetně dat z vrtů. Informovali o tom představitelé Evropské kosmické agentury (ESA), která aparát vyslala.

Philae podle ESA obnovil pravidelný kontakt se Zemí v pátek ve 23:19 SEČ, o více než dvě hodiny později jeho bateriím ale došla energie a spojení se v 01:36 přerušilo. Vědci nicméně oznámili, že se před vybitím baterií průzkumnému aparátu podařilo odeslat prakticky veškerá očekávaná data.

Philae přistál na kometě ve středu poté, co ji po desetileté pouti k místu určení dopravila sonda Rosetta, která nyní kolem kosmického tělesa krouží a zajišťuje spojení se Zemí. V pátek experti upozornili, že životnost baterií, odhadovaná na dva a půl dne, se blíží ke konci. Přístroj se nachází ve stínu útesu, takže jeho solární panely nedokážou načerpat dostatek energie ze slunečního svitu. Během dvanáctihodinového dne komety na ně Slunce svítí jen 1,5 hodiny.

Kudy pryč ze šutrů na sluníčko?

Podle odborníků ale není situace zcela ztracena. V pátek se vědci pokusili podmínky zlepšit pootočením modulu o 35 stupňů a zvednutím o čtyři centimetry, aby největší solární panel zachycoval co nejvíc slunečního záření. Existuje také možnost, že se sama kometa natočí při své cestě vesmírem příznivěji směrem ke Slunci.

"Nevíme, jestli se baterie dokážou nabít dostatečně na to, aby modul mohl dál pracovat," řekl podle agentury AP vedoucí operací ESA Paolo Ferri. "Je velmi nepravděpodobné, že nějaké spojení navážeme brzy, nicméně kroužící sonda (Rosetta) bude dál poslouchat, zda nezaslechne možné signály," dodal.

Modul měl při přistání problémy s tryskami a zřejmě selhalo i ukotvení. Proto dvakrát poskočil, a přistál tak až napotřetí. Vědci se teď snaží polohu aparátu určit s pomocí Rosetty. Signál z ní putuje k Zemi 28 minut.

Philae začal v pátek na povrchu vesmírného tělesa s vrtnými pracemi a vědeckými experimenty. I kdyby umlkl nadobro, vědci jsou prý již nyní nadšeni množstvím dat, která získali. Před zatím posledním spojením se Zemí prý sonda splnila až 80 procent primárních vědeckých cílů. Mezi nimi bylo odebrání vzorků povrchových vrstev komety k analýze či vyslání radiových vln skrz kometu za účelem poznání její vnitřní struktury. Vědci doufají, že jim shromážděné informace pomohou poodhalit tajemství vzniku sluneční soustavy před 4,6 miliardy let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 3 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy