Robot Philae vstoupil do historie lidstva. Přistál na kometě

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 12. 11. 2014 18:08
Za úkol bude mít odebrat a prozkoumat vzorky, které by mohly přinést odpověď na otázku, kde se vzal na Zemi život.
Astronom Čurjumov sleduje v centrále Evropského vesmírného střediska v Darmstadtu úspěšné přistání moduu Philae na kometě Čurjumov-Gerasimensko.
Astronom Čurjumov sleduje v centrále Evropského vesmírného střediska v Darmstadtu úspěšné přistání moduu Philae na kometě Čurjumov-Gerasimensko. | Foto: Reuters

Darmstadt - Evropská vesmírná agentura (ESA) může slavit.

Robot Philae z mateřské sondy Rosetta ve středu okolo 16:30 hodině úspěšně přistál na kometě 67P Čurjumov-Gerasimenko. Podařilo se mu to jako vůbec prvnímu zařízení vyrobeném člověkem.

Operační středisko muselo na potvrzení úspěchu čekat zhruba další půl hodiny, než signál doputoval na Zemi.

Na 510 milionů kilometrů vzdálené kometě bude mít za úkol odebrat a prozkoumat vzorky, které by mohly přinést odpověď na otázku, kde se vzal na Zemi život.

Jednou z možností, jak mohla být nastartována evoluce, je totiž teorie takzvané panspermie, podle níž zárodek života přiletěl z hlubokého vesmíru na jiném vesmírném tělese, možná právě na kometě.

"Je to velký krok pro lidstvo," shrnul středeční úspěch šéf ESA Jean-Jacques Dordain.

Evropské vesmírné agentuře už gratulovala i NASA. "Jak odvážné, jak vzrušující! Jak neuvěřitelné," píše na Twitteru americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku.

Operační středisko v německém Darmstadtu ve středu ráno rozhodlo, že do riskantního manévru půjde. I přes to, že se objevil vážný problém. Philae měl poruchu proudového motoru, jenž jej měl zbrzdit a navést na správnou dráhu.

Přistání v lokalitě nazvané Agilkia měl tedy mnohem těžší, než ESA plánovala. Na povrchu se musel uchytit pomocí harpun a šroubovitých nohou. A dokázal to.

Sonda Rosetta, která robota ke kometě dopravila, svou sedm miliard kilometrů dlouhou vesmírnou pouť započala před deseti lety.

Aby ušetřila energii, uháněla posledních 957 dní ke kometě rychlostí 40 000 kilometrů v hodině v hibernaci. Spuštěn zůstal pouze autopilot a ohřívací zařízení.

Probrala se 21. ledna a oběžné dráhy tělesa Čurjumov-Gerasimenko dosáhla 6. srpna.

Kromě odebírání a analýzy vzorků bude minilaboratoř Philae měřit magnetické pole a  pořizovat snímky.

 

Právě se děje

před 59 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy