Robot na kometě dosedl do stínu. Bude muset šetřit s energií

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 13. 11. 2014 15:15
Philae přistál jinde, než byl záměr. Solární panely mu proto budou energii dodávat jen čtvrtinu plánovaného času.
Robot Philae
Robot Philae | Foto: ESA

Kolín nad Rýnem - Robot Philae, který - jako první zařízení vyrobené člověkem - přistál na kometě, je podle zatím dostupných informací v pořádku.

Komunikace s mateřskou sondou Rosetta na oběžné dráze vlasatice 67P Čurjumov-Gerasimenko i její spojení se Zemí fungují tak, jak mají, a všechny vědecké přístroje, které nevyžadují mechanické spuštění, fungují.

Problém je v tom, že se Philae vinou selhání brzdicího proudového motoru i kotvicích harpun po dopadu ještě dvakrát odrazil a zastavil se ve stinné části komety.

Podle propočtů Evropské vesmírné agentury (ESA) tak bude schopen čerpat sluneční energii prostřednictvím svých solárních panelů jen hodinu a půl denně namísto plánovaných šesti až sedmi hodin.

V praxi to znamená, že Philae se bude muset hodně šetřit. Jaký to bude mít dopad na plnění jeho úkolu, experti ESA teprve zjišťují.

Robot má odebrat vzorky, jejichž analýza může objasnit původ života na Zemi i jinde ve vesmíru.

Během čtvrtečního večera, kdy se družice Rosetta vrátí do příhodné pozice a obnoví radiový most mezi Philaem a Zemí, se ukáže, v jak stabilní pozici se robot usadil a zda bude možné použít také přístroje vyžadující mechanickou manipulaci.

To, zda při dopadu neutrpěla právě tato část vybavení vesmírné minilaboratoře, se totiž ukáže až poté, co je ESA zkusí zapnout.

Přistál jsem třikrát, twetnul robot a poslal první fotky

Evropská vesmírná agentura nicméně prozatím hlásí dobré zprávy. Robot komunikuje. "Včerejšek byl vyčerpávající. Přistával jsem třikrát. Nejdřív v 16:33, pak v 18:26 a nakonec v 18:33, potvrdil Philae ve čtvrtek na Twitteru a poslal první snímky svého nového domova.

Sonda Rosetta, která robota ke kometě dopravila, svou sedm miliard kilometrů dlouhou vesmírnou pouť započala před deseti lety.

Aby ušetřila energii, uháněla posledních 957 dní ke kometě rychlostí 40 000 kilometrů v hodině v hibernaci. Spuštěn zůstal pouze autopilot a ohřívací zařízení.

Probrala se 21. ledna a oběžné dráhy tělesa Čurjumov-Gerasimenko dosáhla 6. srpna.

Kromě odebírání a analýzy vzorků bude minilaboratoř Philae měřit magnetické pole a pořizovat snímky.

 

Právě se děje

Další zprávy