Foto z historické mise: Co vyfotila Rosetta cestou ke kometě

Foto z historické mise: Co vyfotila Rosetta cestou ke kometě
To je ona - sonda Rosetta ještě na Zemi.
2. března 2004 ji raketa Ariane 5 vynesla ke hvězdám.
Začala desetiletá pouť nehostinným vesmírem.
Tým navigátorů Evropské vesmírné agentury (ESA). Právě oni Rosettu na dálku provázeli.
Foto: ESA
Petr Jemelka ESA, Petr Jemelka
12. 11. 2014 14:19
Robot Philae z mateřské sondy Rosetta má po letech dosáhnout svého cíle - povrchu komety 67P Čurjumov-Gerasimenko. Přiletěl zjistit, kde se vzal život na Zemi.

Darmstadt - Robot Philae z mateřské sondy Rosetta má už za pár desítek minut dosáhnout svého cíle - povrchu komety 67P Čurjumov-Gerasimenko.

Učiní tak jako vůbec první zařízení vyrobené člověkem.

Na vlasatici by měl odebrat vzorky. A bude-li mít lidstvo štěstí, možná i vysvětlit vznik života na Zemi.

Podívejte se, jaké snímky Rosetta cestou ke kometě pořídila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 3 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy