Foto z historické mise: Co vyfotila Rosetta cestou ke kometě

Foto z historické mise: Co vyfotila Rosetta cestou ke kometě
To je ona - sonda Rosetta ještě na Zemi.
2. března 2004 ji raketa Ariane 5 vynesla ke hvězdám.
Začala desetiletá pouť nehostinným vesmírem.
Tým navigátorů Evropské vesmírné agentury (ESA). Právě oni Rosettu na dálku provázeli.
Foto: ESA
Petr Jemelka ESA, Petr Jemelka
12. 11. 2014 14:19
Robot Philae z mateřské sondy Rosetta má po letech dosáhnout svého cíle - povrchu komety 67P Čurjumov-Gerasimenko. Přiletěl zjistit, kde se vzal život na Zemi.

Darmstadt - Robot Philae z mateřské sondy Rosetta má už za pár desítek minut dosáhnout svého cíle - povrchu komety 67P Čurjumov-Gerasimenko.

Učiní tak jako vůbec první zařízení vyrobené člověkem.

Na vlasatici by měl odebrat vzorky. A bude-li mít lidstvo štěstí, možná i vysvětlit vznik života na Zemi.

Podívejte se, jaké snímky Rosetta cestou ke kometě pořídila.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Další zprávy