Řím počítá škody po demonstrantech, jdou do milionů

Radim Klekner Radim Klekner
16. 10. 2011 14:24
Během sobotních střetů s policií bylo v italské metropoli zraněno na 70 osob
V Římě hořela auta...
V Římě hořela auta... | Foto: Reuters

Řím - Hořící automobily, rozbité výlohy, potyčky s policií. Nejhorší nepokoje za dlouhou řadu let zažilo hlavní město Itálie, ve kterém se zprvu pokojný protest proti finanční krizi a jejím dopadům na řadové občany vymkl kontrole kvůli řádění několika stovek radikálů.

Zatímco v drtivé většině měst v USA, Evropě a Asii proběhly sobotní demonstrace proti "globálnímu kapitalismu" bez větších incidentů, Řím připomínal bitevní pole.

Protestní pochod přibližně 150 tisíc osob za účasti nezaměstnaných učitelů z Verony, studentských spolků z Milána a imigrantů z Kalábrie pracujících načerno nakonec vůbec nedorazil na místo konání závěrečného mítinku na Piazza San Giovanni.

Radikálové, kteří se do něj přimísili, začali na Via Merulana a Via Appia převracet a zapalovat auta a rozbíjeli pouliční světla a výlohy bank a hotelů.

"Takové věci se nemohou dít v civilizované zemi," citovala agentura Reuters jednoho z šokovaných obyvatel metropole, který své jméno udal jako Antonio Fiuggi. "Něco podobného se nesmí dovolit."

Stany před londýnskou katedrálou sv. Pavla

Policie musela nasadit vodní děla a slzný plyn a na řadě míst se s příslušníky autonomní scény tvrdě střetla. Situaci dostala pod kontrolu až krátce před sobotní půlnocí.

... a radikálové ničili pouliční světla a značky
... a radikálové ničili pouliční světla a značky | Foto: Reuters

Zraněny byly desítky osob, řada z nich skončila v nemocnici. Na sedmdesát nejagresivnějších demonstrantů policisté zatkli, na několika místech s pomocí těch, kdo protestovali pokojně. 

Italské úřady odhadují, že celková výše škod se pohybuje v řádu milionů eur.

"Neuvěřitelné násilnosti jsou alarmujícím znamením pro naši občanskou koexistenci," nechal se na vlnách státní televizní stanice RAI 1 slyšet premiér Silvio Berlusconi. "Jejich vůdcové musí být neprodleně identifikováni a potrestáni."

Jeho vláda v pátek je těsně přežila v pořadí už jedenapadesáté hlasování o důvěře. Berlusconi a jeho kabinet byli také hlavními adresáty kritických slov, která v sobotu zaznívala z úst účastníků protestu. Na narůstající státní dluh reaguje vláda totiž dalšími rozpočtovými škrty. 

Bez vážnějších incidentů skončila naopak velká demonstrace španělských "indignados" u madridské Puerta del Sol. Pokojně protestovalo proti krizi v centru Lisabonou na dvacet tisíc Portugalců. V Řecku, stiženém nekonečnou sérií stávek, demonstrovaly v Aténách proti připravovaných vládním škrtům tisíce osob.

Tisícihlavé zástupy demonstrantů zažilo Toronto, Mexico City, stejně jako Auckland. V Londýně si před katedrálou sv. Pavla postavilo v rámci celosvětového protestu na sedmdesát stanů okolo 250 mladých lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy