Při protestech v New Yorku bylo zatčeno přes 70 lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
16. 10. 2011 9:59
Jedna žena byla při panice mezi policejními kordony zraněná
Foto: Reuters

New York - Demonstrace proti sociální nerovnosti, které se v sobotu konaly po celém světě, vyústily při až padesátitisícové manifestaci v New Yorku v zatčení více než 70 protestujících.

Jedna žena byla v panice mezi policejními kordony podle agentury AFP zraněna, protestující se mísili s turisty a návštěvníky divadel. Další demonstrace se konaly v Los Angeles, Chicagu, Pittsburghu, Bostonu, Denveru, Miami či kanadském Torontu, informovaly agentury AP a Reuters.

Sobotní celosvětová protestní akce Jednotně za změnu (United for Globalchange) pokračovala po městech Austrálie, Asie i Evropy v Severní Americe. Výjimkou nebyl ani New York, odkud vzešlo hnutí Occupy Wall Street (Okupujte Wall Street), jež společně se španělskými protesty inspirovalo celosvětovou kampaň.

Pochod proti chování finančních kruhů na Wall Streetu v době ekonomické krize se konal v ulicích newyorské finanční čtvrtě na Manhattanu. Policie v sobotu večer zatkla nejdřív 24 osob na pobočce Citibank.

Většina byla zatčena pro neuposlechnutí výzvy banky, aby odešli. Skupina protestujících tam při společné akci rušila svá konta. Nejméně pět mužů bylo zatčeno kvůli tomu, že měli masky.

Později večer bylo podle agentur zatčeno 42 lidí na hlavním shromaždišti manifestace, na rušném náměstí Times Square, když demonstranti narazili na policejní kordony. Skupina demonstrantů podle policie odmítla uposlechnout výzvu k uvolnění postranní ulice.

Protestující si stěžovali, že policie svými opatřeními vytvořila stísněný prostor. Zatčení byli odváženi v policejních vozech.

Policisté v helmách a s obušky včetně jízdní policie se pokusili dav zadržet. Až na výjimky ale byla demonstrace, jíž se podle odhadů pořadatelů zúčastnilo až 50.000 lidí, pokojná.

Foto: Reuters

Podle AFP však desítky lidí zpanikařily a daly se na útěk. Jedna žena se podle AFP při pádu zranila v obličeji. Oblast přitom byla plná turistů a návštěvníků broadwayských divadel, mezi které se demonstranti vmísili.

Zhruba 5000 lidí demonstrovalo také na opačném konci USA, v kalifornském Los Angeles, kde lidé uspořádali pokojný pochod k radnici. Zhruba 1500 lidí se shromáždilo k protestnímu pochodu také v centru floridského Orlanda.

Demonstrací v amerických městech se účastnily všechny věkové kategorie lidí, studenti, pracující i důchodci.

Například v Pittsburghu byli v davu o zhruba 2000 demonstrantů i rodiče s dětmi. Další protesty se odehrály ve městech Wisconsin, Boston nebo třeba Denver, kde podle televizní stanice KUSA-TV přišlo hnutí podpořit několik tisícovek lidí.

Manifestační pochod v metropoli USA Washingtonu v čele s aktivistou za obranu lidských práv Alfredem Sharptonem se konal na podporu plánů prezidenta Barack Obama na podporu zaměstnanosti. Na travnatém prostranství pod Washingtonovým monumentem řečnili odboráři, experti na školství i ochránci lidských práv.

Během soboty se obdobné demonstrace konaly v desítkách zemí po celém světě. Pořadatelé kampaně vyzvali k nenásilným protestům v 951 městech včetně Prahy, kde se sešlo kolem 250 lidí.

Významnější násilné střety byly hlášeny z Říma, kde skupiny násilníků ničily a zapalovaly auta i vládní a další budovy. V Evropě se však podle všeho nejvíce demonstrovalo v Madridu, kde bylo pět mnohatisícových průvodů.

Hnutí proti sociální a ekonomické nerovnosti ve světě se inspirovalo kampaní "nespokojených", která začala na jaře právě ve Španělsku, a v poslední době organizátory povzbudila protestní kampaň na newyorském Wall Streetu, která zde trvá od 17. září.

zdp

 

Právě se děje

Další zprávy