Rekordman Berlusconi dostal důvěru. Po jedenapadesáté

Radim Klekner Radim Klekner
14. 10. 2011 15:21
Premiérovi se opět podařilo přesvědčit rebely ve vlastním táboře
Berlusconi opět vyhrál. Jako již tolikrát.
Berlusconi opět vyhrál. Jako již tolikrát. | Foto: Reuters

Řím - Kabinet premiéra Silvia Berlusconiho dostal znovu důvěru parlamentu. Ačkoliv leccos naznačovalo, že tentokrát padne, premiérovi se opětovně podařilo získat na svou stranu rebely z vládní formace Lid svobody (PdL).

Pro hlasovalo 316 poslanců vládních stran, opozice a odpadlíci z PdL dali dohromady 301 hlasů.

"K mé vládě neexistuje žádná jiná alternativa," prohlásil Berlusconi v krátkém projevu před vlastním hlasováním. "Také tato snaha nastražit mi past ztroskotá."

Italský premiér se rád stylizuje do role oběti "zrádných" legislativců, které na svou stranu získává svými piklemi opozice. Loni na podzim Berlusconiho vláda jen velmi těsně získala důvěru dolní komory poté, co ji opustila část poslanců PdL, sdružených okolo předsedy parlamentu Gianfranka Finiho.

O tom, zda Berlusconi má potřebnou vládní většinu, vyjádřil ve čtvrtek vážné pochybnosti italský prezident Giorgio Napolitano.

Předčasné volby na jaře?

Političtí pozorovatelé totiž navzdory výsledku dnešního hlasování očekávají, že příští rok na jaře půjdou Italové předčasně k volbám.

Po úterním hlasování byl premiér silně zamyšlen.
Po úterním hlasování byl premiér silně zamyšlen. | Foto: Reuters

Podle průzkumu, který si objednal svaz italského průmyslu Confindustria, nemají tři ze čtyř podnikatelů v zemi důvěru v to, že premiér, jehož vládu provázejí opakované finanční a sexuální skandály, dokáže prosadit nezbytné reformy, jež zamezí dalšímu nárůstu státního dluhu. Ten se teď pohybuje na úrovni 125 procent hrubého domácího produktu.

Itálie se potýká s vysokou zadlužeností již léta. Ratingové agentury se ale odhodlaly snížit hodnocení bezpečnosti zahraničních investic teprve minulý týden.

Při úterním rozhodování o provizorním rozpočtu přitom Berlusconi o jeden hlas prohrál. Několik poslanců PdL totiž hlasování bojkotovalo. Nehlasoval ani ministr vnitra Roberto Maroni a záměrně pozdě se dostavil i ministr financí Giulio Tremonti. Premiér se proto rozhodl "definitivní" rozpočet spojit s hlasováním o důvěře.

O tu žádal parlament od roku 2008, kdy vyhrál volby, již po jedenapadesáté.

Požadovaná většina dnes byla 309 hlasů vzhledem k tomu, že o osudu vlády rozhodovalo jen 617 ze 630 poslanců. Někteří, s nimiž se počítalo, že vládu potopí, se totiž k hlasování vůbec nedostavili.

Opozice Berlusconiho okamžitě obvinila z toho, že si nezbytné hlasy, tak jako již několikrát v minulosti, koupil.

 

Právě se děje

Další zprávy