K okupantům Wall Streetu se přidal i Lech Walesa

Zahraničí Zahraničí
13. 10. 2011 21:12
Kapitalismus potřebuje zreformovat, soudí polský ex-prezident a vůdce hnutí Solidarita

Varšava - Bývalý polský prezident Lech Walesa podpořil demonstranty, kteří už několik týdnů "okupují" symbol kapitalistického světa, newyorskou Wall Street.

Laureát Nobelovy ceny míru dokonce zvažuje, že místo protestů osobně navštíví nebo aspoň pošle organizátorům demonstrací dopis. "Stále se rozhoduji, nechci jim jakkoliv ublížit," řekl Walesa v rozhovoru pro agenturu APl.

Nemyslí na lidi

Obléhání Wall Streetu začalo v polovině září. Účastníci chtějí jeho prostřednictvím poukázat na chamtivé chování korporátních společností. Stoupence si našli i v jiných městech USA a Evropě.

Podle osmašedesátiletého Walesy globální ekonomická krize jasně lidem ukázala, že "potřebujeme změnu, reformu kapitalistického systému".

"Nemůžeme akceptovat situaci, kdy kapitalismus generuje obrovské peníze a pak neví, co s nimi udělat," dodal Walesa s tím, že světová ekonomika zaměřená na volný trh "si nevšímá lidí. Situace se po celém světě zhoršuje".

Legendární bojovník za svobodu vedl v 80. letech protikomunistické hnutí Solidarita. V letech 1990 - 1995 byl prvním demokratickým prezidentem Polska.

 

Právě se děje

Další zprávy