Protest z Wall Streetu se šíří Amerikou, policie zatýká

Reuters Reuters, Václav Viták
12. 10. 2011 15:25
Demonstrace inspirované hnutím Okupujte Wall Street už se konají ve 24 městech USA
Úterní protesty v centru Chicaga.
Úterní protesty v centru Chicaga. | Foto: Reuters

New York, Chicago - Chicagská police začala v úterý zatýkat demonstranty protestující proti finanční a hospodářské nerovnosti.

Policisté zadrželi jednadvacet osob na dvou různých místech v Chicagu a obvinili je z nepovoleného vstupu na cizí pozemek.

V tomto městě od pondělí demonstrují tisíce lidí - učitelů, odborářů i členů církví - proti nezaměstnanosti a špatné ekonomické situaci v USA. Protesty organizuje skupina Povstaň, Chicago (Stand up, Chicago).

Již několik týdnů přitom trvají demonstrace před chicagskou budovou americké centrální banky, za nimiž stojí skupina Okupujte Chicago, inspirovaná newyorským hnutím Okupujte Wall Street.

Chicagská policie zatkla v centru v hotelu Hyatt Regency 16 osob, které narušovaly výroční konferenci Asociace hypotečních bankéřů, jež tam probíhala.

Na jiném místě města pak bylo zatčeno pět žen z hnutí Action Now, které protestuje proti hypotečním bankám a zabavování domů kvůli nespláceným hypotékám.

Ženy pronikly do domu, který zabavila Bank of America, vynesly z něj nejrůznější odpadky a naházely je před jednu z jejích chicagských poboček.

"Protože Bank of America nepřijde do naší čtvrti a neuklidí prázdné domy, které jí patří, ukázali jí členové Action Now, jak naše čtvrť vypadá," sdělila skupina na své webové stránce.

I pětice žen byla obviněna z nepovoleného vstupu na cizí pozemek.

Miliardáři se snaží hájit

V New Yorku se v úterý stovky lidí vydaly manhattanskou Upper East Side, kde má ve výškových budovách luxusní byty mnoho bossů velkých firem, bank a investičních fondů, například mediální magnát Rupert Murdoch.

Protestující vykřikovali nejrůznější slogany jako "Miliardáři, plaťte spravedlivý podíl" nebo "My jsme těch 99 procent", což je narážka na častou stížnost, že největší objem bohatství je soustředěn v rukou pouhého jednoho procenta Američanů.

Protesty na Páté Avenue.
Protesty na Páté Avenue. | Foto: Reuters
 

Protesty na Wall Street trvají bez přerušení již od 17. září. Demonstranti chtějí upozornit především na fakt, že velké banky dostaly od federální vlády během recese obrovské částky, aby se zachránily, a nyní opět mají obrovské zisky.

Obyčejní Američané naproti tomu jen těžko hledají zaměstnání a nikdo jim v jejich složité situaci nepomáhá.

John Paulson, manažer fondu Paulson & Company, který také bydlí na Upper East Side, ale v reakci na slogany demonstrantů namítá, že "jedno procento nejbohatších Newyorčanů platí 40 procent veškerých daní z příjmu, což znamená obrovský přínos pro náš stát a město".

Paulson navíc připomněl, že New York má nejvyšší daň z příjmu ze všech států unie.

Protesty se šíří

Nevole způsobená současnou hospodářskou situací USA se každopádně šíří. Hnutí Okupujte Wall Street se stalo inspirací pro demonstrace ve 24 městech v USA a na dalších místech po celém světě.

Pochod v Upper East Side.
Pochod v Upper East Side. | Foto: Reuters

Na sobotu je podle webové stránky Okupujte společně (Occupy Together) plánován celosvětový protest.

"Nechte arabské jaro arabským jarem, sledujte, co se děje tady, protože tady bude horko," řekl agentuře Reuters jeden z demonstrantů v New Yorku.

Bankéři a vysocí manažeři zpočátku považovali tyto protesty za pouhou otravnou nepříjemnost, která rychle pomine.

K demonstrujícím se ale přidávají odbory a podpořila je také řada celebrit.

Finanční magnáti, kteří zpočátku považovali tyto protesty za neorganizované ostrůvky nevole, se nyní začínají obávat, že by na ně Washington mohl reagovat například zvýšením daní pro bohaté.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň byla nehoda, dálnice je znovu průjezdná

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela dnes časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Zhruba v 6:45 se dálnice otevřela v plném rozsahu

Zdroj: ČTK
Další zprávy