Foltýn jako koordinátor strategické komunikace naplní očekávání, věří Jurečka

ČTK ČTK
22. 5. 2024 18:45
Bývalý náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn podle vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ve funkci vládního koordinátora strategické komunikace naplní velká očekávání. Řekl to ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády.
Bývalý náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.
Bývalý náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. | Foto: Vojtěch Gross

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a ministr pro vědu a výzkum Marek Ženíšek (TOP 09) před jednáním vlády uvedli, že Foltýn je pro post dobrou volbou.

Na možné nominaci Foltýna v úterý informoval server iRozhlas. Na zřízení postu koordinátora, který by měl mít na starost i obranu před dezinformacemi a cizím vlivem, se podle něj shodli předsedové koaličních stran.

Agenda koordinátora se podle Jurečky rozjede v řádu jednotek týdnů, o postu v posledních týdnech hovořili na úrovni předsedů koaličních stran. Foltýn je podle něj pro agendu kvalitním člověkem s velkou zkušeností. "Předpokládám, že naplní velká očekávání," řekl. Vláda podle Jurečky spoléhá na to, že s Foltýnovou osobou a zkušeností bude mít efektivní systém nastavený tak, aby dezinformacím dokázala čelit.

Podle Výborného je Foltýn se svou expertní pozicí a profesní historií schopen oblast dezinformací na úrovni vlády zaštítit. "V této věci jako vláda přešlapujeme na místě a měli bychom dělat víc," řekl ministr. To, že vláda nedokáže dostatečně smysluplně a efektivně bojovat s dezinformacemi, podle něj přispívá k eskalaci veřejného i politického napětí.

Zkušenosti nutné k vykonávání postu má Foltýn také podle Ženíška. "Bude mít mou podporu," řekl. Předmětem politické debaty je podle něj aktuálně to, jak bude systém koordinátora ustanoven v rámci úřadu vlády.

Primárním cílem není boj proti dezinformacím

Foltýn v úterý pro iRozhlas uvedl, že jeho cílem je hlavně komunikace témat v kontextu zhoršené bezpečnostní situace. "Primárním cílem není boj proti dezinformacím, ale vlastní silná komunikace základních témat. Strategická komunikace je nadstranická, nesmí se jednat o PR ani podporu konkrétních politických subjektů," doplnil.

Vláda loni v únoru zrušila post vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformace. Ve funkci tehdy po necelém roce od vytvoření skončil Michal Klíma, agenda boje proti vlivu cizí moci následně připadla poradci pro národní bezpečnost Tomáši Pojarovi.

Foltýn nyní působí ve vojenské kanceláři Pražského hradu, od července 2022 do loňského února byl velitelem Vojenské policie. Jeho odchod souvisel s obviněním šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče za nákup přístroje na ochranu proti odposlechu. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) Foltýnovi vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Foltýn měl podle ní Voráče na základě rozkazu ministra obrany z minulosti postavit mimo službu.

Foltýn absolvoval důstojnický kurz na Vojenské akademii ve Vyškově a vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Je expertem na mezinárodněprávní aspekty vojenských operací. V minulosti se zúčastnil vojenských operací v Kosovu i Afghánistánu.

 

Právě se děje

Další zprávy