Řím - Kontroverznímu kroku italské vlády, která se rozhodla odebírat otisky prstů obyvatelům převážně romských táborů, nestojí nic v cestě.
Evropská komise totiž dala projektu zelenou. Sbírání otisků podle ní neodporuje unijním pravidlům, protože jde o osoby, u nichž by identita nemohla být zjištěna jinak.
Vytváření databází otisků prstů navrhl ministr vnitra Roberto Maroni, politik nacionalistické Ligy Severu. Podle něj je to nutné s ohledem na bezpečnost země.
„Jsem velmi spokojen. Zvláště po všech těch obviněních, kterým jsme v posledních měsících čelili," citovala ho agentura ANSA.
Podle serveru euobserver.com chce ale Evropský parlament ještě ve věci vést vlastní šetření.
„Procedura odebírání otisků prstů se zdá být namířená výhradně proti Romům, což si nemohu vysvětlit jinak než jako diskriminační opatření namířené proti specifické etnické skupině," řekla maďarská europoslankyně Viktoria Mohacsi.
V Itálii žije odhadem na sto tisíc romských imigrantů, většina z nich v uprchlických táborech a bez dokladů.
Vláda Silvia Berlusconiho proti imigrační vlně ale tvrdě zasáhla. Nelegální imigranty ze země vyhošťuje a plánuje klasifikovat neoprávněný vstup na území Itálie jako trestný čin, za nějž by měl hrozit až čtyřletý trest.
Politici argumentují zvýšenou kriminalitou romských uprchlíků. Podle Maria Marazzitiho, mluvčího organizace Sant'Egidio, která pracuje s imigranty, není ale Itálie o nic méně bezpečná než ostatní státy EU, a jde tak o uměle vykonstruovaný problém.