Berlusconi spustil zátah proti nelegálním imigrantům

bh
15. 5. 2008 23:00
Řím zvažuje i obnovení kontrol na hranicích
Foto: Reuters

Řím - Jen týden poté, co do premiérského křesla potřetí dosedl Silvio Berlusconi, ohlásila italská policie první razii proti ilegálním imigrantům.

Zadržela na tři stovky cizinců, kteří v zemi nelegálně pobývali, a padesát z nich rovnou vyhostila. Berlusconi tak podle politologů začíná plnit svá předvolební prohlášení, v nichž Italům slíbil nové zákony umožňující tvrdší postihy nelegálního přistěhovalectví.

Tomu odpovídá i složení nové vlády, která ve čtvrtek dostala zelenou v senátu. Ministrem vnitra se totiž stal Roberto Maroni, politik nacionalistické Ligy Severu, jenž v předchozím Berlusconiho kabinetu vedl resort práce.

V balíčku protiimigračních opatření není jen zařazení neoprávněného vstupu na území Itálie do trestního zákoníku (nově by měl hrozit až čtyřletý trest), ale také pružnější využití obnovení kontrol na hranicích.

Čtěte více: Itálie uvažuje o obnovení kontrol na hranicích

I když díky schengenskému prostoru cestují například i Češi na dovolenou do Itálie bez kontrol, brzy by mohli na hranicích opět ukazovat občanky nebo pasy. Řím to chce odůvodnit tím, že dlouhodobě čelí imigrační vlně z východní Evropy.

Nejde přitom jen o cizince z nečlenských států EU. V Itálii žije podle různých odhadů až půl milionu Rumunů, převážně Romů, kteří po rozšíření Unie přesídlili do Itálie.

Policisté kontrolují Romku v jednom z táborů poblíž Říma.
Policisté kontrolují Romku v jednom z táborů poblíž Říma. | Foto: Reuters

Rumunský ministr vnitra Christian David, který jednal v Římě s Maronim, tento týden varoval, aby protirumunské nálady v některých městech nepřerostly ve skutečnou xenofobii. 

Berlusconiho kabinet se ale ohání tím, že lidé si přejí větší bezpečnost a právě ghetta imigrantů představují nebezpečí.

"Operace proti ilegálům jsou dobré, protože to lidé chtějí. Žádají po nás bezpečí a my jim ho dáváme," řekl lídr Ligy Severu Umberto Bossi, staronový ministr reforem.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Tunel Blanka se po čtyřech letech dočkal kolaudace

Tunel Blanka je po čtyřech letech od zprovoznění zkolaudován. Odstraněna byla podmínka dostavby vnějšího okruhu. Náklady stavby jsou asi 40 miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy