Itálie vyhlásila stav nouze. Kvůli přílivu uprchlíků

Red ZAHR
26. 7. 2008 12:44
Nelegálních imigrantů je dvojnásobek
Foto: Reuters

Řím - Italská vláda Silvia Berlusconiho vyhlásila kvůli sílícímu přílivu nelegálních přistěhovalců v zemi stav nouze. Toto opatření má místním úřadům poskytnout více prostředků ke zvládnutí nárůstu imigrace, která se v letošním roce zdvojnásobila.

S odvoláním na sobotní vydání římského deníku La Repubblica uvedly České noviny, že italský ministr vnitra Roberto Maroni nechat vybudovat ve všech částech země nové sběrné tábory.

Podle údajů ministerstva vnitra připlulo do Itálie v první polovině letošního roku 10.600 migrantů. Ve stejném období loňského roku to bylo jen 5378.

Poprvé byl stav nouze před čtyřmi lety

Poprvé byl v Itálii kvůli přílivu uprchlíků převážně ze severní Afriky vyhlášen celostátní stav nouze v roce 2002. Každý rok pak byl obnovován.

Foto: Reuters

Předchozí středolevá vláda Romana Prodiho však letos v únoru označila kapacity v táborech za dostatečné a stav nouze omezila jen na jihoitalské regiony Kalábrie, Sicílie a Apulie, kam míří většina nelegálních migrantů. Na žádost ministerstva vnitra však současná vláda opatření znovu rozšířila na celou zemi.

Opozice s tím ale nesouhlasí. "Itálie nepotřebuje žádná nelidská a mimořádná opatření," řekl dnešnímu vydání turínského listu La Stampa poslanec Rocco Buttiglione ze Svazu středu. Ministr vnitra chce své záměry poslancům vysvětlit na úterní schůzi parlamentu.

Berlusconiho pravicová vláda, která je u moci od května, označila boj s ilegálním přistěhovalectvím za jednu ze svých priorit. První opatření schválil italský parlament tento týden. Nový zákon mimo jiné definuje nelegální imigraci jako trestný čin, za který mohou soudy poslat běžence až na čtyři roky do vězení. Žalář bude hrozit i majitelům, kteří ve svých obydlích umožní nelegálním přistěhovalcům bydlet.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy