reklama
 
 

Itálie vyhlásila stav nouze. Kvůli přílivu uprchlíků

26. 7. 2008 12:44
Nelegálních imigrantů je dvojnásobek

Řím - Italská vláda Silvia Berlusconiho vyhlásila kvůli sílícímu přílivu nelegálních přistěhovalců v zemi stav nouze. Toto opatření má místním úřadům poskytnout více prostředků ke zvládnutí nárůstu imigrace, která se v letošním roce zdvojnásobila.

S odvoláním na sobotní vydání římského deníku La Repubblica uvedly České noviny, že italský ministr vnitra Roberto Maroni nechat vybudovat ve všech částech země nové sběrné tábory.

Podle údajů ministerstva vnitra připlulo do Itálie v první polovině letošního roku 10.600 migrantů. Ve stejném období loňského roku to bylo jen 5378.

Poprvé byl stav nouze před čtyřmi lety

Poprvé byl v Itálii kvůli přílivu uprchlíků převážně ze severní Afriky vyhlášen celostátní stav nouze v roce 2002. Každý rok pak byl obnovován.

Předchozí středolevá vláda Romana Prodiho však letos v únoru označila kapacity v táborech za dostatečné a stav nouze omezila jen na jihoitalské regiony Kalábrie, Sicílie a Apulie, kam míří většina nelegálních migrantů. Na žádost ministerstva vnitra však současná vláda opatření znovu rozšířila na celou zemi.

Opozice s tím ale nesouhlasí. "Itálie nepotřebuje žádná nelidská a mimořádná opatření," řekl dnešnímu vydání turínského listu La Stampa poslanec Rocco Buttiglione ze Svazu středu. Ministr vnitra chce své záměry poslancům vysvětlit na úterní schůzi parlamentu.

Berlusconiho pravicová vláda, která je u moci od května, označila boj s ilegálním přistěhovalectvím za jednu ze svých priorit. První opatření schválil italský parlament tento týden. Nový zákon mimo jiné definuje nelegální imigraci jako trestný čin, za který mohou soudy poslat běžence až na čtyři roky do vězení. Žalář bude hrozit i majitelům, kteří ve svých obydlích umožní nelegálním přistěhovalcům bydlet.

autor: Red ZAHR | 26. 7. 2008 12:44

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama