Italští Romové se bouří. Proti vládním politikům

man
9. 6. 2008 15:50
Proti menšinám a imigrantům brojí hlavně Liga severu
Romka z tábora nedaleko Říma hovoří s italskými policisty
Romka z tábora nedaleko Říma hovoří s italskými policisty | Foto: Reuters

Řím - Italská metropole zažila v neděli demonstraci, na kterou není zvyklá. Poprvé v historii pochodovali ulicemi Romové.

Tvrdí, že politici a média vůči nim stupňují hysterii a obviňují je z kriminality.

Proto podle aktivistů přibývá útoků na Romy. V polovině května zaútočil dav na dva tábory v Neapoli poté, co se rozšířila fáma, že romská žena unesla malou holčičku.

Ostrou protiromskou rétorikou se vyznačuje zejména Liga severu, která je součástí vládní koalice premiéra Silvia Berlusconiho. Liga považuje Romy a imigranty za strůjce vysoké kriminality.

Počet Romů zvýšili imigranti

Romové tvrdí, že se stali obětním beránkem a politici na tomto tématu jen sbírají hlasy voličů.

"Je to poprvé za šest století, co se naše komunita takto domáhá svých práv. Chceme být integrováni, jsme občané jako všichni ostatní," řekl na demonstraci Santino Spinelli, hudebník a profesor romské kultury na univerzitě v Terstu.

V Itálii žije odhadem 150 tisíc Romů. Jejich počet ale výrazně vzrostl příchodem mnoha nelegálních imigrantů z řad romských komunit v Rumunsku a bývalé Jugoslávii.

Několik protiromských demonstrací, zorganizovaných Ligou severu, se uskutečnilo v Římě a Benátkách.

Italská policie v posledních týdnech stovky Romů zadržela či vyhostila. Ministrem vnitra je člen Ligy severu Roberto Maroni.

Státní vesnice pro Romy

Na okraji Říma stát postavil malé vesnice pro Romy. Má tam být k dispozici bydlení i služby, v ulicích bude hlídkovat policie. Cílem je zabránit nekontrolovanému růstu táborů  - stavěných zejména Romy z Rumunska - u dálnic a řek.

Itálie začala tento problém řešit loni, když rumunský nelegální přistěhovalec nedaleko Říma zavraždil ženu. Podle ministerstva vnitra se přistěhovalci podílejí na třetině kriminálních činů v Itálii, přičemž tvoří jen čtyři procenta populace země.

Romové ale mají za to, že je v současnosti v Itálii proti nim stupňována hysterie. Na objednávku Ligy severu.

"Rasismus vůči Romům v Itálii bohužel není jen na úrovní obyčejných lidí, ale i na úrovni institucí a úřadů," říká Maurio Pagani z romské organizace Opera Nomadi.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Při nehodě autobusu s poutníky v Saúdské Arábii zemřelo nejméně 35 lidí

Nejméně pětatřicet mrtvých a čtyři zraněné si ve středu vyžádala dopravní nehoda v saúdskoarabské provincii Medína. Informoval o tom podle agentury Reuters policejní mluvčí s tím, že šlo o občany Saúdské Arábie a asijských zemí. Zpravodajský web Arab News uvedl, že nehoda se stala, když se osobní auto střetlo s autobusem s muslimskými poutníky asi 170 kilometrů od města Medína. Web zároveň zveřejnil fotografii hořícího autobusu. Policie uvedla, že incident nadále vyšetřuje a bližší podrobnosti o totožnosti obětí neposkytla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy