Rangún - Až deset tisíc lidí se v pátek opět sešlo v ulicích Rangúnu a požadovalo propuštění buddhistických mnichů.
Střelba se znovu ozývala z hlavního města Barmy. Podle televize Al-Džazíra vojáci začali pálit do několikasethlavého davu, který na ně předtím křičel.
Vojáci zatarasili přístupy k pěti hlavním klášterům v zemi. Právě v jednom z nich začaly před více než týdnem protesty.
Generálové barmské junty v pátek na většině území Barmy omezili přístup k internetu.
Chtějí tím zabránit šíření snímků a videí z protivládních demonstrací, které probíhají už několik dní po celé zemi, informovala agentura Reuters.
Internetové kavárny zůstaly v pátek uzavřeny, největší poskytovatelé internetu nedokáží odpovědět, kdy zase bude připojení v pořádku.
Největší protesty proti kruté vládě barmské junty za posledních 20 let si vyžádaly už nejméně devět mrtvých.
Jde skutečně o minimální odhad. Britský premiér Gordon Brown vyjádřil přesvědčení, že obětí je víc.
"Obávám se, že ztrát na životech je daleko víc, než dosud víme," uvedl Brown po telefonickém jednání s americkým prezidentem Georgem Bushem. Brown naléhá na OSN a Evropskou unii, aby přijaly přísnější sankce vůči barmskému režimu.
Například ruský prezident Vladimir Putin se však nechal slyšet, že hovořit o sankcích je předčasné.
Také podle novináře z opozičního deníku Irrawaddy bylo zabito nejméně 20 demonstrantů. Uvedl to v rozhovoru pro televizi Al-Džazíra.
Zatčeny byly také stovky buddhistických mnichů, kteří protesty začali. Mezi obyčejnými lidmi se mniši těší větší autoritě než zkorumpovaná armáda.
Satetlitní snímky dokládají masakry
S důkazy o represích páchaných vládnoucím režimem přišli i vědci.
Podle nich satelitní snímky dokládají vypalování vesnic a násilné přemisťování obyvatelstva.
"Našli jsme důkaz, že 18 vesnic fakticky zmizelo z povrchu země," řekl agentuře Reuters Lars Bromley. "Identifikovali jsme doslova vypálené jizvy v zemi," doplnil.
Masakr v Barmě: státní televize přiznává 9 mrtvých - ČTĚTE ZDE
Podle neziskových organizací však mrtvých může být mnohem více. Čtěte o průběhu čtvrtečních demonstrací, prohlédněte si fotogalerii, videa a přečtěte si rozhovory a analýzy o situaci v Barmě...
Ohlasy ze světa
K situaci se vyjádřil také americký prezident George Bush, který zásah proti pokojným demonstrantům označil za "barbarský".
"Americký lid obdivuje a souzní s mnichy a mírovými protestanty volajícími po demokracii. Každý civilizovaný národ má odpovědnost stát za lidmi, kteří trpí pod krutou vládou brutálního vojenského režimu, jako je ten v Barmě," uvedl Bush po setkání s čínským ministrem zahraničí Jang Ťie-čch'em.
Zatímco Amerika okamžitě uvalila na barmské generály sankce, Čína se drží v pozadí a "vyzývá" obě strany ke klidu. Podle odborníků by totiž velká podpora povstání buddhistických mnichů mohla inspirovat mnichy z Tibetu k silnějšímu boji za nezávislost.
Barmáncům vyjadřují podporu jejich krajané z celého světa. Ve čtvrtek se demonstrovalo před barmskými ambasádami po celém světě. V Austrálii, stejně jako v Bangkoku, Soulu, Manile nebo Kuala Lumpur musela před rozvášněným davem zasahovat policie.
Také v České republice se konal pochod na podporu obyvatel Barmy. V Praze se sešlo více než 80 lidí, aby podpořili demokratické snahy obyvatel jihoasijské země. Další demonstrace se v Praze bude konat v sobotu.