Tohle je jablko, tohle zase bomba. Islámský stát si vychovával dětské vojáky v sirotčinci v Mosulu

ČTK ČTK
17. 2. 2017 22:15
Dětští vojáci, kteří museli sloužit v řadách Islámského státu ve východním Mosulu, se podrobili výcviku v bývalém sirotčinci ve čtvrti Zuhúr. Občas se sem dostaly i dívky, které pak byly provdány za radikály. Děti zprvu brečely a ptaly se po svých rodičích, po nějaké době ale propadly radikální ideologii. Kromě fyzické přípravy se učily nazpaměť korán, anglické názvy pro slova jako "mučedník" či "špion" nebo dějiny islámu. Dnes, kdy iráčtí vojáci osvobodili východní Mosul, je objekt prázdný.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mosul - Teroristická organizace Islámský stát (IS) využívala ve východním Mosulu pro výcvik bojovníků i někdejší sirotčinec ve čtvrti Zuhúr.

Když malí chlapci poprvé vstoupili do tohoto výcvikového zařízení, plakali a ptali se, kde jsou jejich rodiče. Ti však zmizeli v roce 2014, kdy IS začal zabírat území severního Iráku.

Po týdnech výcviku začali vstřebávat radikální ideologii a o rodičích a příbuzných mluvili jako o odpadlících. Většina hochů byla z komunity iráckých šíitů nebo jezídů, které sunnitský IS tímto termínem označuje, napsala agentura Reteurs.

Radikály zajímaly děti ve věku od tří do 16 let. Dívky oddělili od chlapců a začali je připravovat jako novou generaci bojovníků.

"Naučte se plavat, střílet a jezdit na koni"

Sirotčinec, kde si Islámský stát vychovával dětské bojovníky, je teď po osvobození východní části města prázdný. Policie jej uzavřela. V lednu jej měli možnost navštívit pracovníci Reuters a našli tam ještě známky vymývání mozků, které IS praktikoval.

Na stěně byl nápis s výrokem připisovaným proroku Mohamedovi. Nabádá děti, aby se naučily plavat, střílet a jezdit na koni. Uvnitř objektu je bazén, nyní bez vody a plný odpadků.

V další místnosti zůstaly učebnice, které IS používal a upravil podle své ideologie. Matematické problémy se učily s pomocí obrázků vojenského materiálu, na obalu je obrázek pušky vytvořený z matematických rovnic.

Učebnice dějepisu se zase zaměřovaly výhradně na rané období islámu a kladly důraz na bitvy.

Foto: Reuters

V učebnici Angličtina pro Islámský stát se slovní zásoba učila s pomocí vojenských termínů - slova jako jablko a mravenec vedle termínů armáda, bomba a odstřelovač. Pojmy mučedník, špion a minomet se objevily vedle výrazů pro silniční přechod nebo zívání.

Slovo žena vysvětloval obrázek beztvaré černé figury zcela zakryté nikábem. Všechny obličejové části lidí i zvířat byly v učebnici prázdné.

Korán zpaměti i fyzický dril

Bývalý zaměstnanec sirotčince, jehož IS přinutil v zařízení zůstat, řekl, že dívky, které se tam občas také dostaly, byly většinou provdány za velitele radikálů. Muž odmítl z obavy o život nechat zveřejnit své jméno.

IS stále kontroluje západní část města a muž byl zraněn v bojích o východní Mosul do nohy.

Podle něj radikálové, mezi nimiž byli hlavně Iráčané, učili šíitské děti modlit se podle sunnitské tradice a jezídy přinutili ke konverzi. Chlapci se učili recitovat korán zpaměti a s lidmi z ostatních komunit jednat jako s bezvěrci. Výcvik fyzické průpravy se odehrával na dvoře areálu.

Mezi rozbitým sklem, zbytky granátometu a ostatky sebevražedného atentátníka jsou vidět barevné plastové skluzavky a houpačky. Radikálové zde před ústupem loni kladli irácké armádě značný odpor.

Výpověď pracovníka sirotčince nelze nezávisle ověřit, avšak místní lidé o výcviku podávají podobné zprávy. Islámský stát navíc sám zveřejnil videa se záznamem výcviku mladých bojovníků. Obsahovala i přípravu na vraždění vězňů.

Vždy po několika týdnech se v Zuhúru objevily skupiny nových dětí, které IS přivážel z oblastí západně od Mosulu i ze Sýrie. Starší chlapci byli většinou přesunuti do Tall Afaru západně od Mosulu, kde se jim dostalo intenzivního výcviku pro boj i pro působení u islámských soudů nebo oddílů potírajících neřesti.

"Po šesti měsících v táborech mohli někteří z těchto starších přijet za mladšími bratry a strávit s nimi víkend. Měli na sobě uniformu a byli ozbrojení," řekl pracovník sirotčince.

Jeden z těchto nově vycvičených hochů padl v létě v boji ve městě Fallúdža. Muž si pamatuje, že když se to dověděly ostatní děti, daly se do pláče. "Řekl jsem jim: 'Když uvidíte armádu, zahoďte zbraně a řekněte, že jste sirotci. Možná ušetří vaše životy'," řekl muž.

Tím, že se začneme bát, tak Islámskému státu otevíráme cestu, aby dosáhli svých cílů, říká studentka Eman Ghaleb. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 26 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy