Traumata lidí z války s Islámským státem jsou nevídaná. Iráčtí rodiče museli zabít vlastní dítě

Martin Novák Martin Novák
17. 1. 2017 6:14
"Několik lidí mi na severu Iráku říkalo, že je složité se dostat přes kontroly Islámského státu. Slyšel jsem mnoho příběhů o tom, že někdo z jejich rodiny byl zabit. A když se jim podařilo odejít, dostávali skrze SMS zprávy nebo přes sociální sítě výhrůžky, aby se vrátili. Že Islámský stát drží jejich příbuzné. Že chtějí výkupné a podobné věci,“ řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Zdeněk Müller, logistik organizace Lékaři bez hranic, který se na konci roku vrátil ze severního Iráku.
Iráčtí vojáci odpalují raketu na pozice Islámského státu v Mosulu.
Iráčtí vojáci odpalují raketu na pozice Islámského státu v Mosulu. | Foto: Reuters

Praha – Lidé prchající v Iráku před džihádistickou organizací Islámský stát (IS) se vyrovnávají s traumaty, která šokují i zkušené odborníky z organizace Lékaři bez hranic (MSF).

Organizace poskytuje v táborech na severu Iráku psychologickou pomoc.

"Některým informacím se až nechce věřit. To je třeba případ rodičů, kteří byli nuceni zabít vlastní dítě, protože klelo. Fakta jsou však neúprosná – stejné příběhy vyprávějí různí lidé," uvádí MSF ve své nové zprávě.

"Prožili dva roky, kdy Islámský stát (IS) okupoval jejich města a vesnice. Sužovaly je nálety, boje iráckých jednotek s IS. Museli utéci, aby si zachránili život. Skončili v táborech pro vysídlené lidi," vysvětluje Bilal Budair, koordinátor Lékařů bez hranic pro psychologickou péči.

Mnozí lidé podle Budaira vyprávějí, jak byli svědky veřejných poprav na tržištích nebo viděli těla obětí vražd pověšená na mostech. "Kamenování, stínání hlav, mučení, tělesné tresty – to vše se na lidech podepsalo hlubokými traumaty."

Ofenzíva v Mosulu začala v říjnu

Bitva o Mosul – největší město kontrolované Islámským státem – začala v polovině října ofenzivou irácké armády a kurdských jednotek. Po vleklých bojích se vojáci minulý týden dostali k řece Tigris, která rozděluje město na východní a hustěji obydlenou západní část. Iráčtí vojáci na východním břehu, Islámský stát na západním.

Prchající lidé často nemají jinou možnost než se uchýlit do stanových táborů.

Bojovníci Islámského státu podali svědectví o tom, jak je radikálové přeměnili pomocí slibů a výhrůžek z řadových občanů iráckého Mosulu v džihádisty.
4:24
Bojovníci Islámského státu podali svědectví o tom, jak je radikálové přeměnili pomocí slibů a výhrůžek z řadových občanů iráckého Mosulu v džihádisty. | Video: Reuters

Čech Zdeněk Müller se vrátil na konci roku ze severního Iráku, pracoval tam pro Lékaře bez hranic jako logistik. Podle něj není pro většinu lidí jednoduché utéci. Nestačí se pouze rozhodnout, naložit věci a odjet.

Islámský stát nechce nikoho pouštět.

"Bohužel zprávy, že Islámský stát lidem brání odejít, pravdivé jsou. Dvacet kilometrů severně od Tikrítu byl zřízen tábor, kam se sváželi uprchlíci z Mosulu a kde irácká armáda všechny prověřuje, jestli nejde o agenty nebo bojovníky Islámského státu," řekl Müller.

Několik lidí mu tam vyprávělo, že dostat se přes kontroly Islámského státu je složité.

"Slyšel jsem mnoho příběhů o tom, že někdo z jejich rodiny byl zabit. A když se jim podařilo odejít, dostávali skrze SMS zprávy nebo přes sociální sítě výhrůžky, aby se vrátili, že Islámský stát drží jejich příbuzné. Že chtějí výkupné a podobné věci," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Podle něj je pro mnoho lidí z Mosulu a okolí problémem, že přišli absolutně o všechno. Jen těm šťastnějším se podařilo naložit peníze a pár věcí do auta a ujet.

Zdeněk Müller.
Zdeněk Müller. | Foto: Martin Novák

"V táboře jedna žena říkala, že jí zabili manžela a bratry. Podařilo se jí utéci s dětmi. Byla ve velmi špatném stavu, děti byly a nemocné a ona říkala, že jestli se něco stane dětem, vrátí se do Mosulu a nechá se tam zabít," pokračuje Müller.

"Špatné je, že mnozí lidé ztrácejí naději, že Irák bude jednou normální zemí. Že válka někdy skončí. Můj kamarád má rodinu a postavil pro ni nový dům v Tikrítu jižně od Mosulu. Dospěl ale k názoru, že ji nikdy nebude moci ochránit, a tak své příbuzné poslal do Turecka."

Vesnice jsou zničené, návrat není možný

Islámský stát obsadil velkou část severozápadního Iráku postupně během roku 2014. Irácká armáda ho postupně začala vytlačovat. Nejdříve z oblastí západně od Bagdádu, nyní z Mosulu.

Do mnoha vesnic a městských čtvrtí se ale nelze kvůli míře zničení vrátit.

"Mám jeden osobní zážitek, kdy jsem si uvědomil, čím ti lidé asi prošli. Severně od Tikrítu byl den, kdy tam každých dvacet minut přijel autobus napěchovaný lidmi. Padesát stupňů ve stínu, písečná bouře, všude prach. Ženy a děti byly pod obrovským stanem, aby na ně přímo nepražilo slunce. Všichni vyčerpaní," vzpomíná Zdeněk Müller.

"Přišel vítr, stan se nadzvedl, byl špatně zajištěn, díly se rozpojily a začalo to padat. Želené tyče, které padaly, vážily patnáct až dvacet kilogramů. Normální člověk by utíkal, ale tito lidé... Zůstali tam sedět a vůbec nereagovali. Říkal jsem si, co mají za sebou, že takováto věc s nimi nic neudělala."

Iráčtí velitelé tvrdí, že bojovníci Islámského státu už musejí v Mosulu šetřit s municí. V posledních týdnech klesl počet raketových útoků či pokusů zastavit armádu nájezdy automobilů, napěchovaných výbušninami a řízených sebevražednými atentátníky.

V prosinci se irácké ozbrojené síly dostaly do potíží. Utrpěly velké ztráty v pouličních bojích a na několika místech východního Mosulu je bojovníci Islámského státu zatlačili zpět.

Hrozí prolomení přehrady

Po Novém roce se situace obrátila a armáda postupuje. Ve čtvrtích stále obsazených Islámským státem ale zůstávají statisíce obyvatel.

Hrozbu přitom představuje Mosulská přehrada na řece Tigris. Stavba je v tak špatném stavu, že hrozí její prolomení. To by ohrozilo životy statisíců Iráčanů.

"Viděl jsem hladinu přehrady, ne samotnou stavbu. Ale kolegové, co tam dělali průzkum, říkali, že to nevypadá příliš dobře. Jsou v ní praskliny, je ve velmi špatném stavu. Moc se ale o tom nemluví. Kdyby tam někdo dal pár výbušnin, zřejmě by to byla katastrofa," říká Müller.

Přehrada je v rukách iráckých Kurdů a ti s ohledem na civilisty umožňovali, aby nadále zásobovala elektřinou Mosul, i když byl v rukou nepřátel z Islámského státu.

Nyní ale už ve městě zajišťují elektřinu jen generátory a některé čtvrti nemají už týdny tekoucí vodu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

před 1 hodinou

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy