Foto: Islamisté je učili vyrábět bomby, teď je čeká normální výuka. Děti v Mosulu se vrací do škol

irácké úřady ve spolupráci s UNICEF poskytnou vzdělání až 120 000 dětem.
Školáci se po dvou letech, kdy se východní oblast iráckého Mosulu nacházela pod nadvládou Islámského státu, vrací do školních lavic. V západní části města oproti tomu žijí pod nadvládou džihádistů stále statisíce lidí.
Celkem třicet škol je v provozu už od neděle, a 16 000 dětí se tak mohlo vrátit k povinné školní docházce. V nadcházejících týdnech by se mělo otevřít dalších čtyřicet škol. Celkem se vzdělávací systém dostane až ke 120 000 dětem.
"Naše úloha je obtížnější, než byla před dvěma třemi lety, protože se musíme nejdřív nějak poprat s psychickým stavem dětí, než přejdeme k učení," sdělil pro agenturu Reuters Omar Khudor Ali, ředitel jedné z nově otevřených chlapeckých škol.
Obnova vzdělávacího systému probíhá za spolupráce iráckých úřadů a Dětského fondu OSN UNICEF.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
29. 1. 2017 20:21
Východní část iráckého Mosulu, která se po dvou letech vymanila z nadvlády radikální organizace Islámského státu, se pomalu probouzí zpátky k životu. Jednou z priorit, které si stanovily irácké úřady a UNICEF, je navrácení dětí do škol a rehabilitace vzdělávacího systému. Od neděle už v Mosulu funguje třicet škol, další se otevřou v nadcházejících týdnech. Celkem ve školních lavicích zasedne na 120 000 dětí. V západní části Mosulu oproti tomu žijí pod nadvládou džihádistů stále statisíce lidí.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 4 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy