Foto: Islamisté je učili vyrábět bomby, teď je čeká normální výuka. Děti v Mosulu se vrací do škol

irácké úřady ve spolupráci s UNICEF poskytnou vzdělání až 120 000 dětem.
Školáci se po dvou letech, kdy se východní oblast iráckého Mosulu nacházela pod nadvládou Islámského státu, vrací do školních lavic. V západní části města oproti tomu žijí pod nadvládou džihádistů stále statisíce lidí.
Celkem třicet škol je v provozu už od neděle, a 16 000 dětí se tak mohlo vrátit k povinné školní docházce. V nadcházejících týdnech by se mělo otevřít dalších čtyřicet škol. Celkem se vzdělávací systém dostane až ke 120 000 dětem.
"Naše úloha je obtížnější, než byla před dvěma třemi lety, protože se musíme nejdřív nějak poprat s psychickým stavem dětí, než přejdeme k učení," sdělil pro agenturu Reuters Omar Khudor Ali, ředitel jedné z nově otevřených chlapeckých škol.
Obnova vzdělávacího systému probíhá za spolupráce iráckých úřadů a Dětského fondu OSN UNICEF.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
29. 1. 2017 20:21
Východní část iráckého Mosulu, která se po dvou letech vymanila z nadvlády radikální organizace Islámského státu, se pomalu probouzí zpátky k životu. Jednou z priorit, které si stanovily irácké úřady a UNICEF, je navrácení dětí do škol a rehabilitace vzdělávacího systému. Od neděle už v Mosulu funguje třicet škol, další se otevřou v nadcházejících týdnech. Celkem ve školních lavicích zasedne na 120 000 dětí. V západní části Mosulu oproti tomu žijí pod nadvládou džihádistů stále statisíce lidí.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy