Foto: Islamisté je učili vyrábět bomby, teď je čeká normální výuka. Děti v Mosulu se vrací do škol

irácké úřady ve spolupráci s UNICEF poskytnou vzdělání až 120 000 dětem.
Školáci se po dvou letech, kdy se východní oblast iráckého Mosulu nacházela pod nadvládou Islámského státu, vrací do školních lavic. V západní části města oproti tomu žijí pod nadvládou džihádistů stále statisíce lidí.
Celkem třicet škol je v provozu už od neděle, a 16 000 dětí se tak mohlo vrátit k povinné školní docházce. V nadcházejících týdnech by se mělo otevřít dalších čtyřicet škol. Celkem se vzdělávací systém dostane až ke 120 000 dětem.
"Naše úloha je obtížnější, než byla před dvěma třemi lety, protože se musíme nejdřív nějak poprat s psychickým stavem dětí, než přejdeme k učení," sdělil pro agenturu Reuters Omar Khudor Ali, ředitel jedné z nově otevřených chlapeckých škol.
Obnova vzdělávacího systému probíhá za spolupráce iráckých úřadů a Dětského fondu OSN UNICEF.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
29. 1. 2017 20:21
Východní část iráckého Mosulu, která se po dvou letech vymanila z nadvlády radikální organizace Islámského státu, se pomalu probouzí zpátky k životu. Jednou z priorit, které si stanovily irácké úřady a UNICEF, je navrácení dětí do škol a rehabilitace vzdělávacího systému. Od neděle už v Mosulu funguje třicet škol, další se otevřou v nadcházejících týdnech. Celkem ve školních lavicích zasedne na 120 000 dětí. V západní části Mosulu oproti tomu žijí pod nadvládou džihádistů stále statisíce lidí.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy