Irácký Mosul a syrská Rakka budou za půl roku osvobozeny od Islámského státu, tvrdí americký generál

ČTK ČTK
8. 2. 2017 18:02
Podle amerického generála Stephena Townsenda, který velí koalici místních jednotek proti Islámského státu, se podaří do půl roku osvobodit irácký Mosul i syrskou Rakku od radikálů. Irácká armáda už osvobodila východní část Mosulu. Nadějně to vypadá i v Rakce, která je považována za hlavní stan Islámského státu. Očekává se, že se ji podaří brzy izolovat od zásobování.
Trosky budov v Mosulu.
Trosky budov v Mosulu. | Foto: Reuters

Bagdád - Síly bojující proti radikálům z Islámského státu (IS) v Iráku a v Sýrii by měly být schopné do šesti měsíců vybojovat irácký Mosul i syrskou Rakku. Prohlásil to ve středu americký generál Stephen Townsend, který velí koalici, jež bojuje s místními jednotkami proti IS. V Mosulu se už irácké armádě podařilo osvobodit od IS východní část města, bojiště se zužuje i kolem Rakky.

Townsend ve středu navštívil severní Irák a řekl, že si myslí, že "v příštích šesti měsících boje v Mosulu i v Rakce skončí".

Irácká armáda ohlásila dobytí východního Mosulu v lednu a podle Townsenda nyní přeskupuje své jednotky, aby je mohla nasadit i v západní části města. Ofenzíva tam má podle něj začít v příštích dnech.

V provincii Rakka boje proti IS začaly loni v listopadu. Vede je koalice, která si říká Demokratické síly Sýrie (SDF), jež vznikla v roce 2015 na popud USA. Koalice sdružuje místní skupiny bojující proti IS. Má 25 tisíc členů a její hlavní složkou jsou kurdské milice YPG. Rakka je považovaná za hlavní stan IS, který začal obsazovat sever Sýrie a Iráku v roce 2014.

Oddíly SDF jsou nyní několik kilometrů od východní části města Rakka. Jejich cílem je zmocnit se silnice vedoucí na východ do Dajr az-Zauru, což je pro IS důležitá zásobovací trasa. Další jednotky postupují od západu a očekává se, že se podaří Rakku brzy izolovat. Město bylo domovem 300 tisíc lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy