Islamisté zveřejnili video, na němž děti vraždí vězně. Je mezi nimi i hoch z Británie

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 27. 8. 2016 12:58
Teroristé z organizace Islámský stát zveřejnili video, na němž pět chlapců ve věku mezi 10 a 13 lety vraždí vězně. Podle BBC je mezi nimi i britský hoch, pojmenovaný Abú Abdalláh Britání. Na záběrech je vidět, jak chlapci zastřelí pět klečících mužů v oranžových kombinézách, zřejmě kurdských bojovníků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - Radikální organizace Islámský stát (IS) opět zneužila ke své propagandě děti. Islamisté publikovali video, na němž pětice chlapců v Sýrii zastřelí vězně.

Podle zpravodajského serveru BBC je mezi malými vrahy i chlapec původem z Británie, označovaný jako Abú Abdulláh Britání, tedy Brit. Jeho totožnost ovšem nebylo možno nezávisle ověřit a britské ministerstvo zahraničí záběry nekomentovalo.

Dalšími chlapci ve věku mezi deseti a třinácti roky jsou - alespoň podle jmen, jimiž jsou oslovováni - Egypťan, Tunisan, Uzbek a Kurd. Tunisan k vězňům ještě před vraždou promlouvá v arabštině. Hovoří mimo jiné o tom, že násilí neustane a že bitva proti nim ještě ani nezačala.

IS se v posledních měsících dostal do defenzivy. Kromě mezinárodní koalice vedené USA na něj útočí i Rusové, syrská armáda a jednotky Kurdů. V sousedním Iráku se schyluje k bitvě o Mosul, jednu z bašt islamistů.

Využívání dětí k propagandě není výjimečné. BBC v té souvislosti připomíná, že radikálové tak chtějí světu ukázat, že připravují i další generaci bojovníků.

Před týdnem se na svatbě v Turecku podle všeho odpálil 12letý sebevražedný atentátník. Při útoku, který je připisován právě Islámskému státu, zemřelo přes 50 lidí. O pár dnů později Iráčané na poslední chvíli zabránili v atentátu dalšímu mladému džihádistovi.

Video: Tak Islámský stát vychovává malé zabijáky | Video:
 

Právě se děje

Další zprávy