Islamisté zveřejnili video, na němž děti vraždí vězně. Je mezi nimi i hoch z Británie

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 27. 8. 2016 12:58
Teroristé z organizace Islámský stát zveřejnili video, na němž pět chlapců ve věku mezi 10 a 13 lety vraždí vězně. Podle BBC je mezi nimi i britský hoch, pojmenovaný Abú Abdalláh Britání. Na záběrech je vidět, jak chlapci zastřelí pět klečících mužů v oranžových kombinézách, zřejmě kurdských bojovníků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - Radikální organizace Islámský stát (IS) opět zneužila ke své propagandě děti. Islamisté publikovali video, na němž pětice chlapců v Sýrii zastřelí vězně.

Podle zpravodajského serveru BBC je mezi malými vrahy i chlapec původem z Británie, označovaný jako Abú Abdulláh Britání, tedy Brit. Jeho totožnost ovšem nebylo možno nezávisle ověřit a britské ministerstvo zahraničí záběry nekomentovalo.

Dalšími chlapci ve věku mezi deseti a třinácti roky jsou - alespoň podle jmen, jimiž jsou oslovováni - Egypťan, Tunisan, Uzbek a Kurd. Tunisan k vězňům ještě před vraždou promlouvá v arabštině. Hovoří mimo jiné o tom, že násilí neustane a že bitva proti nim ještě ani nezačala.

IS se v posledních měsících dostal do defenzivy. Kromě mezinárodní koalice vedené USA na něj útočí i Rusové, syrská armáda a jednotky Kurdů. V sousedním Iráku se schyluje k bitvě o Mosul, jednu z bašt islamistů.

Využívání dětí k propagandě není výjimečné. BBC v té souvislosti připomíná, že radikálové tak chtějí světu ukázat, že připravují i další generaci bojovníků.

Před týdnem se na svatbě v Turecku podle všeho odpálil 12letý sebevražedný atentátník. Při útoku, který je připisován právě Islámskému státu, zemřelo přes 50 lidí. O pár dnů později Iráčané na poslední chvíli zabránili v atentátu dalšímu mladému džihádistovi.

Video: Tak Islámský stát vychovává malé zabijáky | Video:
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy