Děti ve frontě na vodu jsou v Mosulu terčem odstřelovačů. Hrozí, že mnoho lidí zemře hlady

ČTK ČTK
13. 12. 2016 18:26
Za minulé dva měsíce uteklo z iráckého Mosulu 93 tisíc civilistů, z toho bylo 35 tisíc dětí. Situace uvnitř města, o které bojuje irácká armáda se svými spojenci proti radikálům z Islámského státu, je kritická. Ceny potravin v něm několikanásobně vzrostly, pokud jsou vůbec k dostání. Ve městě chybí chleba a UNICEF varuje, že v případě, že bude pokračovat obklíčení, mnoho lidí zemře hlady. Podle dětského fondu dokonce odstřelovači Islámského státu střílí i do dětí, kteří čekají ve frontě na vodu.
Děti v Mosulu
Děti v Mosulu | Foto: Reuters

Bagdád - Z iráckého Mosulu uprchlo za minulé dva měsíce přes 93 tisíc civilistů, mezi nimiž bylo 35 tisíc dětí. Oznámil to v úterý dětský fond OSN (UNICEF). Irácká armáda se spojenci začala o město bojovat v říjnu, ale kvůli vytrvalému odporu radikálů postup nyní zpomalila.

Podle izraelských zdrojů má irácká armáda vysoké ztráty a nedaří se jí zlomit odpor Islámského státu (IS).

Peter Hawkins z UNICEF řekl, že odstřelovači, které používá IS, střílejí i po dětech. "Víme, že terči byly i děti, které stály ve frontě na vodu. Viděl jsem fotografii dítěte, které odstřelovač zabil, když stálo ve frontě," řekl Hawkins.

Kromě irácké armády jsou do bojů nasazeny kurdské milice a na západě od města bojují šíitské oddíly, které uzavírají únikové trasy do Sýrie. Irácká armáda postupuje do Mosulu od jihu a východu.

Západní část města je stále plně pod kontrolou IS a začaly v ní prudce růst ceny potravin a energií. "To město takové ceny ještě nezažilo. Barel oleje na topení stojí milion dínárů (22 000 Kč), kdysi se prodával na 150 000 dínárů," řekl agentuře Reuters jeden z obyvatel západní části Mosulu.

Ceny potravin se znásobily čtyřikrát až pětkrát, i když radikálové za zvyšování cen trestají. Jeden z obchodníků řekl, že ze zeleniny se minulý týden do města dostaly jen brambory a cibule. "Lidé nevědí, kde sehnat chleba. Jestli bude obklíčení pokračovat, mnoho lidí zemře hlady," řekl.

Na východě města se civilisté snaží dostat do oblastí, kde už je armáda. "Měli jsme štěstí, i když jsme tam všechno nechali - dům, auto, veškerý majetek. Důležité je, že jsme unikli smrti a peklu," řekl obyvatel východní čtvrti Musanna, který se dostal do bezpečí i s rodinou. Mnoho obyvatel této čtvrti prý zemřelo.

"Před jedním domem vybuchlo auto plné výbušnin. Dům se zhroutil na lidi uvnitř. Byla to sedmičlenná rodina, v níž byly tři děti. Hledali jsme jejich těla v suti dva dny," řekl tento muž.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy