Republikáni jsou v krizi. Po prohře přemítají, co dál

Roman Gazdík
6. 11. 2008 15:45
Naslouchejme Američanům, vyzval předseda strany
Republikáni v letošních volbách zcela ztroskotali
Republikáni v letošních volbách zcela ztroskotali | Foto: Reuters

Washington - "To největší a nejdůležitější, co musí Republikánská strana udělat, aby zesílila, je zhluboka se nadechnout a naslouchat americkému lidu."

Těmito slovy přivítal těžkou porážku v úterních volbách předseda Republikánského národního výboru (RNC) Mike Duncan.

A strana Abrahama Lincolna a Ronalda Reagana, která se podle minnesotského guvernéra Tima Pawlentyho musí nyní podrobit psychoanalytické "sebe-analýze", má skutečně o čem přemýšlet.

Prohra na všech frontách

Jejich kandidát John McCain prohrál na celé čáře souboj o prezidenta s demokratem Barackem Obamou, a to i v republikánských baštách jako Indiana a Virgínie, kde demokrat nebodoval od roku 1964.

Šéfové republikánů v dolní komoře: John Boehner, Roy Blunt a Adam Putnam (zleva)
Šéfové republikánů v dolní komoře: John Boehner, Roy Blunt a Adam Putnam (zleva) | Foto: Reuters

Republikáni přišli i o nejméně pět křesel v Senátu a nejméně devatenáct ve Sněmovně reprezentantů. Mají nyní 40 senátorů a 173 kongresmanů. Už při minulých volbách do sněmovny v roce 2006 přitom "Velká stará strana" (GOP) přišla o třicet kongresmanů.

Také ve volbách guvernérů neuspěli: z jedenácti postů, o které se bojovalo, jich demokraté získali sedm.

Zreformovat stranu

"Musíme vyčistit, zreformovat a přestavět Republikánskou stranu, předtím než požádáme Američany, aby nám znovu důvěřovali," citovala agentura AP republikánského senátora za Jižní Karolínu Jima DeMinta. Ten vyzval stranické vedení, aby se vydalo "odvážným novým směrem".

Dvě desítky stranických špiček se mají ve čtvrtek sejít ve Virginii, aby o budoucnosti jednaly.

Mike Duncan už oznámil, že chce ve funkci předsedy strany pokračovat, na jeho místo se však derou i další zájemci. Odstupovat ze své pozice nehodlá ani vůdce republikánské menšiny ve sněmovně John Boehner.

Naopak muž číslo tři v dolní komoře, předseda stranického klubu Adam Putnam, již oznámil, že se o post znovu ucházet nebude. Stejně jako druhý nejdůležitější sněmovní republikán (takzvaný "whip", který se stará o stranickou disciplínu) Roy Blunt.

John McCain gratuluje Baracku Obamovi
John McCain gratuluje Baracku Obamovi | Foto: Reuters

Mezi proudy

"Jsem opravdu rád, že to není můj problém, protože je obrovský," komentoval pro stanici Democracy Now! situaci ve straně editor serveru Guardian America Michael Tomasky.

Podle něj je teď nyní možno očekávat střet mezi různými proudy ve straně - neokonzervativci, silně náboženským křídlem a fiskálními konzervativci, kteří prezidentu Bushovi vyčítali nadměrné utrácení.

"Myslím si ale, že zde bude poměrně velký konsenzus mezi mnoha konzervativci, že jejich hnutí je intelektuálně na suchu, trochu mimo realitu a že si musí položit některé důležité otázky," domnívá se.

 

Právě se děje

Další zprávy