Do Bílého domu míří další dračice. Bude jako Hillary?

Roman Gazdík
5. 11. 2008 18:30
Michelle Obamová je upřímná a nezávislá. A umí si prosadit svou
Prezidentský pár - Michelle a Barack Obamovi.
Prezidentský pár - Michelle a Barack Obamovi. | Foto: Reuters

Washington - Když roku 1992 zasedl do křesla v Oválné pracovně nový mladý a demokratický prezident Bill Clinton, pověřil svou ženu Hillary, aby prosadila reformu amerického systému zdravotního pojištění.

"Hillarycare" sice nakonec neuspěla a Američané se dlouho žádané úpravy zdravotnictví nedočkali dodnes, pozice první dámy však pro Clintonovou nastartovala úspěšnou politickou kariéru, která ji roku 2001 posadila do senátorského křesla a zastavila se až těsně před branami Bílého domu.

A mnozí se nyní ptají: Je možné, že podobný osud čeká i budoucí první dámu Michelle Obamovou?

S Hillary Clintonovou má totiž mnoho společného. Je podobně nekompromisní, vystoupit před davy a strhnout je na svoji stranu jí nedělá problémy, ani se nebojí pustit do ostré politické diskuse.

Podobně jako manželka Billa Clintona také nestojí ve stínu svého manžela, ale vrhá svůj vlastní. Podporu jeho kandidatury například podmínila tím, že Barack přestane kouřit.

Vzali se roku 1992...
Vzali se roku 1992... | Foto: barackobama.com

První dáma. Nebo dračice?

Zatímco manželka republikánského kandidáta Johna McCaina Cindy se držela během kampaně v pozadí a byla spíše hezkou tváří poslušně doprovázející arizonského senátora, horečná aktivita Michelle Obamové jí vynesla nejen obdivovatele, ale i obvinění z arogance a přízvisko "rozhněvaná černá žena".

Obama působí se svým bezvadným projevem a dokonalým přehledem na Američany až trochu mentorsky a Michelle dodala jeho kampani trochu ostrých loktů, syrovosti i upřímnosti.

Na rozdíl od svého manžela, který se pečlivě obracel pouze ke všem Američanům a rasové otázce se - až na dlouhý projev ve Filadelfii na jaře - vyhýbal, nebála se Michelle otevřít ani toto téma.

Když se pak ale v únoru ve Wisconsinu zmínila, že je to "poprvé za jejího dospělého života, kdy je hrdá na svou zemi," strhla se vlna kritiky a nařčení, že není dostatečně vlastenecká.

Michelle, la belle

"Je zásadně upřímná, říká, co si myslí, vtipkuje, nerozebírá své věty a nevybírá je s anténou politické korektnosti," přiznal magazínu New Yorker šéfstratég Obamovy kampaně David Axelrod. "Někdy to však vyvolá zlou krev."

Podle listu Daily Telegraph je Michelle autorkou svých vlastních projevů a dokáže mluvit bez poznámek po 45 minut.

Zatím dává podle svých vyjádření přednost rodině před politickou kariérou; elán, se kterým dokázala tato 44letá žena s diplomem z Harvardu v posledních měsících mluvit o tématech jako vzdělání či zdravotnictví, však ukázal, že má Americe co nabídnout.

V neposlední řadě dosavadní pomyslný žebříček prvních dam vede v otázce módy. Časopis Vanity Fair ji dokonce zařadil mezi deset nejlépe oblékaných žen světa.

 

Právě se děje

Další zprávy