Demokraté ovládli i Kongres, Obama má jasnou většinu

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
5. 11. 2008 7:04
Na 60 hlasů v Senátu přesto zřejmě nedosáhnou
Foto: Reuters

Washington - Nový americký prezident Barack Obama bude mít pro prosazení svého programu k dispozici Kongres, který pevně ovládne jeho Demokratická strana.

Demokraté v nočních volbách posílili své postavení v obou komorách.

Ve Sněmovně reprezentantů, jejíž složení bylo ve volbách kompletně obměněno, zasedne v lednu 260 demokratických zákonodárců, což je o pětadvacet více než dosud. Ve sboru, který má celkem 435 členů, tak budou mít demokraté pohodlnou většinu.

Republikánů zasedne v nové sněmovně 175, zatímco dosud jich tam bylo 199.

Ještě sledovanější byl souboj o senátorská křesla, demokraté si totiž dělali naději na získání 60 hlasů, což by jim umožnilo překonat případné procedurální obstrukce republikánů a prosazovat hladce své legislativní návrhy.

V tuto chvíli ještě není stoprocentně jasné, zda se jim této mety podaří dosáhnout, není to však pravděpodobné.

Demokraté už mají nyní jistých 56 senátorů oproti čtyřiceti republikánským. Ve čtyřech zbylých obvodech ještě není rozhodnuto.

Demokraté měli dosud v Senátu nejtěsnější většinu 51 hlasů, do níž počítali i hlasy dvou oficiálně nezávislých senátorů.

I když tedy nedosáhnou na tzv. supervětšinu 60 křesel, značně si své postavení vylepší.

Senát má v americkém ústavním systému silnější postavení než Sněmovna reprezentantů.

Schvaluje například kandidáty do vládních pozic, s prezidentem spolurozhoduje také o složení Nejvyššího soudu.

Musí schvalovat i mezinárodní smlouvy, a má tedy důležité slovo v zahraniční politice.

Většinu nejsledovanějších soubojů vyhráli demokraté

Mezi nejbolestivější ztráty u republikánů patří porážka dosavadní senátorky za Severní Karolínu Elizabeth Doleové, kterou nahradí demokratka Kay Haganová.

V Senátu končí také dosavadní zástupce New Hampshire John Sununu, jenž prohrál s demokratkou Jeanne Shaheenovou.

Republikánům se podařilo uhájit obvod jejich lídra Mitche McConnela, který obhajoval křeslo senátora za Kentucky. V Senátu zůstává také umírněná republikánka z Maine Susan Collinsová.

Do Senátu se probojovala vycházející hvězda Demokratické strany Mark Warner, který vymění křeslo guvernéra Virginie za to senátorské. Demokraté uspěli také v Novém Mexiku, senátorem se tam stal Tom Udall.

Jediným demokratickým senátorem, na jehož sesazení si dělali republikáni naděje, byla Mary Landrieu, té se však podařilo v Louisianě své křeslo uhájit.

V americkém Senátu se každé dva roky obměňuje třetina, ve hře tak bylo celkem 35 křesel.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Kvůli závadě na troleji nevyjelo v Praze ráno několik vlaků

Železniční dopravu v hlavním městě a okolí dnes nad ránem komplikovala porucha troleje na pražském odstavném nádraží. Několik osobních vlaků muselo být odřeknutu v části nebo v celé trase, uvedla na Twitteru společnosti Ropid, která organizuje MHD v Praze a okolí.

Kvůli poruše trakčního vedení na odstavném nádraží musely České dráhy zrušit ranní osobní vlak z Prahy do Ústí nad Labem. Odřeknut musel být i jeden pár osobních vlaků mezi Nymburkem a Kolínem a spoj mezi Prahou-Uhříněvsí a Benešovem, vyplývá z údajů na webu drah

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy