Lačkár - Když britští lektoři rozdali afghánským policejním rekrutům v provincii Helmand testy na požití drog, rozhodně nečekali takový výsledek.
Většina z pětadvaceti náhodně vybraných zájemců o službu u policie totiž prověrkou neprošla. Tři z rekrutů měli dokonce pozitivní test na opiáty a amfetaminy. Patnáct dalších mělo pozitivní test na THC.
"Nemůžeme tolerovat, aby byl příslušník ozbrojených složek pod vlivem opiátů, ale u kuřáků hašiše důvod pro propuštění nevidím, to by nám tu pak nikdo nezbyl," bránil adepty na práci u policie velitel rekrutů plukovník Mahmúdd Refik Šeriar.
Těm, kdo byli pozitivně testováni na opiáty, byla po třech dnech (testy rozpoznají účinné látky tři dny) dána druhá šance. Ostatní dostali pouze varování. Jeden uživatel opiátů neprošel ani po třech dnech a byl proto propuštěn.
"Poprvé, když zjistíme, že někdo z našich mužů kouří hašiš, řekneme mu, že to není dobré. Podruhé ho varujeme, potřetí se mu snažíme pomoci s tím přestat a počtvrté už ho vyhodíme," vysvětluje poněkud jiný postup, než na jaký jsme v Evropě zvyklí, plukovník Sheriar.
Trénování afghánské policie je stěžejním bodem strategie Severoatlantické aliance pro postupné předání zodpovědnosti za bezpečnostní situaci v Afghánistánu místním složkám.
Je to ale běh na dlouhou trať, protože afghánští rekruti jsou nespolehliví, většina z nich je negramotných a navíc hrozí, že jde o teroristy nebo jejich sympatizanty, kteří chtějí policii infiltrovat.