Vláda chce v Afghánistánu jen radar, ne tanky a letadla

Kateřina Eliášová
1. 2. 2010 13:02
S plánem ministerstva obrany musí souhlasit ještě poslanci
Bez společných výjezdů civilní a vojenské části PRT by se rekonstrukční a rozvojové projekty v Lógaru neobešly. Snímek pochází z distriktu Khoshi, kde Češi realizují několik projektů na podporu školství a zemědělství.
Bez společných výjezdů civilní a vojenské části PRT by se rekonstrukční a rozvojové projekty v Lógaru neobešly. Snímek pochází z distriktu Khoshi, kde Češi realizují několik projektů na podporu školství a zemědělství. | Foto: MZV ČR

Praha - Česko nakonec nasadí do boje proti afghánskému radikálnímu hnutí Taliban jen dva radiolokátory Arthur, nadto pošle 15 vojáků na proškolení tamní policie.

Shodli se na tom ministři vlády premiéra Jana Fischera.

"Povaha mise bude čistě defenzivní, obranná," vysvětlil hlavní úkoly mise vicepremiér a ministr zahraničí Jan Kohout.

Původně chtěl ministr obrany Martin Barták vyslat do válkou zmítané země i bitevníky L-159 a také tanky. Od tohoto plánu nakonec ustoupil, nesehnal by totiž pro něj dostatečnou podporu.

"Nejedná se o bojové jednotky, pouze výcvik, podpora a ochrana," upřesnil úkoly nových vojáků ministr Barták.

ČSSD proti navyšování

Armáda chce do Afghánistánu poslat celkem 55 dalších vojáků, 40 z nich má obsluhovat dělostřelecké radiolokátory Arthur, 15 cvičit místní afghánskou policii. Vláda s jejich nasazením počítá v druhé polovině tohoto roku.

Sociální demokracie bude mít podle všeho problém podpořit v Poslanecké sněmovně i tento kompromis. Řídí se totiž usnesením výkonného výboru, které poslancům zakazuje zvednout ruku pro jakékoliv navýšení počtu vojáků.

Ministr zahraničí Jan Kohout, kterého do úřednické vlády nominovala právě ČSSD, nicméně rozšíření české účasti v Afghánistánu v lednu podpořil. Podmínil ji tím, že to nebude znamenat oslabení aktivit českého rekonstrukčního týmu v afghánské provincii Lógar, jehož rozpočet už byl zkrácen o 15 milionů korun.

Barták chce o posílení českého kontingentu hlasovat ve sněmovně co nejdřív, a to v průběhu února či března. Potřebuje pro to 101 poslanců. Proti je nejen ČSSD, ale i KSČM a někteří nezařazení poslanci.

"To, že nové posily by měly plnit zejména defenzivní úkoly, by mohlou být dobrou argumentací, kterou sněmovna vyslechne a posoudí ji," dodal Kohout po jednání vlády.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy