Vláda chce v Afghánistánu jen radar, ne tanky a letadla

Kateřina Eliášová
1. 2. 2010 13:02
S plánem ministerstva obrany musí souhlasit ještě poslanci
Bez společných výjezdů civilní a vojenské části PRT by se rekonstrukční a rozvojové projekty v Lógaru neobešly. Snímek pochází z distriktu Khoshi, kde Češi realizují několik projektů na podporu školství a zemědělství.
Bez společných výjezdů civilní a vojenské části PRT by se rekonstrukční a rozvojové projekty v Lógaru neobešly. Snímek pochází z distriktu Khoshi, kde Češi realizují několik projektů na podporu školství a zemědělství. | Foto: MZV ČR

Praha - Česko nakonec nasadí do boje proti afghánskému radikálnímu hnutí Taliban jen dva radiolokátory Arthur, nadto pošle 15 vojáků na proškolení tamní policie.

Shodli se na tom ministři vlády premiéra Jana Fischera.

"Povaha mise bude čistě defenzivní, obranná," vysvětlil hlavní úkoly mise vicepremiér a ministr zahraničí Jan Kohout.

Původně chtěl ministr obrany Martin Barták vyslat do válkou zmítané země i bitevníky L-159 a také tanky. Od tohoto plánu nakonec ustoupil, nesehnal by totiž pro něj dostatečnou podporu.

"Nejedná se o bojové jednotky, pouze výcvik, podpora a ochrana," upřesnil úkoly nových vojáků ministr Barták.

ČSSD proti navyšování

Armáda chce do Afghánistánu poslat celkem 55 dalších vojáků, 40 z nich má obsluhovat dělostřelecké radiolokátory Arthur, 15 cvičit místní afghánskou policii. Vláda s jejich nasazením počítá v druhé polovině tohoto roku.

Sociální demokracie bude mít podle všeho problém podpořit v Poslanecké sněmovně i tento kompromis. Řídí se totiž usnesením výkonného výboru, které poslancům zakazuje zvednout ruku pro jakékoliv navýšení počtu vojáků.

Ministr zahraničí Jan Kohout, kterého do úřednické vlády nominovala právě ČSSD, nicméně rozšíření české účasti v Afghánistánu v lednu podpořil. Podmínil ji tím, že to nebude znamenat oslabení aktivit českého rekonstrukčního týmu v afghánské provincii Lógar, jehož rozpočet už byl zkrácen o 15 milionů korun.

Barták chce o posílení českého kontingentu hlasovat ve sněmovně co nejdřív, a to v průběhu února či března. Potřebuje pro to 101 poslanců. Proti je nejen ČSSD, ale i KSČM a někteří nezařazení poslanci.

"To, že nové posily by měly plnit zejména defenzivní úkoly, by mohlou být dobrou argumentací, kterou sněmovna vyslechne a posoudí ji," dodal Kohout po jednání vlády.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 50 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 59 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy