Řekové vydělávají na blížících se volbách, velký zájem novinářů vytvořil nové odvětví

Silvie Housková
19. 9. 2015 11:55
V Řecku vrcholí předvolební kampaň. Mnozí Řekové si přivydělávají tím, že pomáhají zahraničním médiím. Profesi, kterou dělalo dříve jen pár lidí, teď v Aténách dělají desítky Řeků, kteří se dokáží domluvit alespoň anglicky. Jejich úkolem je totiž shánět zahraničním médiím „lidi z ulice“ nebo domlouvat schůzky se členy z různých politických stran, či experty. Výsledek řeckých voleb je ale velmi nejistý. Hodně lidí, převážně bývalí voliči Syrizy se k volbám ani nechystají.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Atény (od naší zpravodajky) - V Řecku vrcholí předvolební boj levicové Syrizy a středopravé Nové demokracie. Zatímco mnozí Řekové jsou už neustálými volbami unaveni, někteří jsou nadšeni. Přináší jim totiž nemalý přivýdělek.

Stejně jako před předčasnými volbami v lednu, které vyhrála Syriza, nebo před červencovým referendem o podmínkách druhého záchranného programu i teď v září, před dalšími předčasnými volbami se do Atén sjíždějí novináři z celého světa. Kolik tito lidé přispívají do zdejší ekonomiky zatím nikdo nevyčíslil. V Aténách dali ale zahraniční novináři vzniknout téměř celému novému odvětví, takzvaných „settrů“, neboli produkčních.

"Náš německý klient – jedna z hlavních tamních televizí už ani neodjíždí. Naše společnost jim pomáhá nepřetržitě už od ledna," říká Themelis, který měl dříve kvůli ekonomické krizi problém sehnat práci. Jako bývalý novinář začal proto občas pomáhat zahraničním médiím, z čehož se ale za krátkou chvíli vyvinula práce na plný úvazek, navíc na řecké poměry dobře placená.

Profesi, kterou dělalo dříve jen pár lidí, teď v Aténách dělají desítky Řeků, kteří se dokáží domluvit alespoň anglicky. Jejich úkolem je totiž shánět zahraničním médiím „lidi z ulice“ nebo domlouvat schůzky se členy z různých politických stran, či experty. Setter by měl ale také vědět například to, kde je možné pořídit záběry unavených uprchlíků, nebo ve kterém domě bydlí bývalý premiér Alexis Tsipras.

"Především pro televize jsou tito lidé velmi cenní, je těžké přesvědčit v cizí zemi někoho, aby nás pustil s kamerou do svého domu," vysvětluje reportér jedné zahraniční televize, který nechtěl, aby zaznělo jeho jméno. Settři fungují samozřejmě skoro v každé zemi. Jsou to lidé, kteří mají hodně kontaktů a mohou rovnou překládat, což je především pro televize, nebo rádia velmi důležité. V Řecku ale kvůli obrovskému zájmu médií začal tuto profesi dělat téměř kdokoliv.

Hrozí více škody, než užitku

"Nemyslím si, že je to dobře. Je totiž důležité, aby ten člověk dal zahraničnímu novináři celkový pohled na problém, ne jen na to, co zrovna trápí jeho. Například když je levičák, tak aby reportéra bral jen mezi levicově smýšlející lidi," říká Themelis a popisuje, jak to občas chodí: "Například španělský novinář je vyslán do Řecka, tak napíše nějakému Řekovi, se kterým byl na Erasmu, jestli neví o někom, kdo by mu za honorář tlumočil a protáhl ho Aténami. No kdo by v této době nebral přivýdělek?"

Špatný produkční podle Themelise může udělat více škody, než užitku, když nedokáže novinářům poskytnout ty informace, které požadují. "Je opravdu jednoduché sklouznout k rychlým závěrům," souhlasí spolupracovnice HN v Řecku Lenka Kanelliová. "Novináři vidí v Aténách a kolem nich třeba neustále plné kavárny a restaurace a občas říkají, že krize není příliš vidět. Neví ale, že mnozí z těch lidí letos nejeli nikam na dovolenou a tráví ji proto společnými chvilkami s přáteli a rodinou nad šálkem kávy nebo sklenicí vína," vysvětluje Kanelliová.

Přijde po volbách klid?

Nedělní volby by ale podle mnohých Řeků měli tuto profesi utlumit. Po letech politické nestability podle nich přinesou volby alespoň relativní klid, protože politika na příští tři roky je vepsaná ve třetím záchranném programu, které Řecko podepsalo 20. srpna.

Jiní ale tvrdí, že je to jen zbožné přání. Syriza ani Nová demokracie totiž nejspíše nedostanou dost hlasů, aby měli v parlamentu většinu, a proto budou muset vytvořit koalici. S kým je ale otázka, důležité bude, které malé strany se do parlamentu nakonec dostanou a kolik budou mít poslanců. Část Syrizy už dala také najevo, že nechce jít do koalice se socialistickým Pasokem, který považuje za jednu z příčin současné krize. Nepředvídatelná je tak nejen koalice, ale také soudržnost samotné Syrizy, od které už se dříve odštěpilo několik členů, jež vytvořili novou stranu Lidová platforma.

"Já jsem celkem klidný, myslím, že na jaře nejpozději v létě budou volby znovu," směje se Themelis. Podle něj až přijde na opravdové zavádění tvrdých reforem, které věřitelé vyžadují, strany v jakékoliv koalici se rozhádají a budou chtít jako nyní Tsipras „nový mandát od lidu“, aby mohli například opět snížit důchody.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy