Jde o daleko nejvyšší ztráty, které utrpěla v Evropě nějaká armáda od konce druhé světové války. Analýza neuvádí, kolik z oněch 315 tisíc je mrtvých a kolik zraněných.
Exilový zpravodajský portál Mediazona v červenci s odvoláním na své kontakty v Rusku uvedl, že na ukrajinských bojištích zahynulo zhruba padesát tisíc Rusů. Francouzský deník Le Monde v srpnu ve své analýze psal o 70 tisících mrtvých, přičemž číslo výrazně narostlo během minulé zimy v bitvě o Bachmut na východě Ukrajiny.
Když Kreml loni 24. února kolem páté hodiny ráno místního času invazi zahájil, dalo se do pohybu k ukrajinským hranicím 360 tisíc ruských vojáků. Ztráty tedy odpovídají 87 procentům sil, které v únoru napadly Ukrajinu.
"Rozsah ztrát loni donutil Rusy k mobilizaci 300 tisíc mužů a také ke snížení nároků na výcvik rekrutovaných vojáků. Jsou mezi nimi propuštění trestanci, muži s minimální přípravou i starší muži," stojí v dokumentu.
Britská vojenská rozvědka přitom uvedla, že vůbec nejhorší ztráty od začátku války utrpěli Rusové letos v listopadu, během útoků ve vlnách na město Avdijivka. "Denně přicházeli v listopadu Rusové v průměru o 931 vojáků," oznámili Britové.
Zničená vojenská technika
Američtí zpravodajci dále odhadují, že Rusové ztratili v bojích 2200 tanků, na začátku války jich měli připraveno 3100. Zničené kusy musí nahrazovat staršími a méně kvalitními tanky T-62, vyrobenými ještě v dobách Sovětského svazu. Nové tanky T-14 Armata, které Kreml před několika lety vychvaloval jako revoluční zbraň, jež změní historii pozemního válčení, do konfliktu téměř nezasáhly.
Analýza dále hovoří o 4500 zničených bojových vozidlech pěchoty a obrněných transportérech. Před začátkem agrese jich Rusko podél ukrajinských hranic soustředilo přibližně 13 600. Znamená to, že přišlo zhruba o třetinu vojenských vozidel nasazených do války.
Odhady ukrajinských ztrát Američané nezveřejňují s ohledem na to, že jde o spojence, a sami Ukrajinci žádná čísla neuvádějí. Novináři Jaroslav Tynčenko a Herman Šapovalenko v listopadu uvedli, že odhadují počet ukrajinských padlých vojáků na necelých 25 tisíc. Letos v březnu, kdy válka trvala třináctým měsícem, unikl z amerického Pentagonu dokument, v němž se uvádělo, že na straně napadené země je mrtvých bojovníků přes třináct tisíc.
Situace na frontových liniích na východě Ukrajiny se během letošního roku zásadně nezměnila. Ukrajinci získali několik stovek kilometrů čtverečních v okolí Bachmutu, na jihu v Záporožské oblasti a u Chersonu na východním břehu Dněpru. Od listopadu ale naopak Rusové i přes velké ztráty útočí ve vlnách na Avdijivku, kterou obklíčili ze tří stran a podařilo se jim také dobýt zpět část území, které v létě ztratili v okolí Bachmutu.
Ukrajinská ofenziva, která začala v červnu, zatím nesplnila cíle, jež si Kyjev vytyčil, tedy osvobodit postupně všechna okupovaná území včetně Krymu. Ukrajinci narazili na mimořádně hustá ruská minová pole a chybí jim vzdušná převaha.