Indii drtí nová mutace. Nakažení stojí ve frontách u nemocnic, krematoria nestíhají

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
26. 4. 2021 15:01
Statisícové denní nárůsty nově nakažených, plné nemocnice, fatální nedostatek kyslíku, volání o pomoc na Twitteru a nová mutace koronaviru. Indii zasáhla nová vlna nemoci covid-19 obzvlášť tvrdě. Očkování v druhé nejlidnatější zemi světa postupuje velmi pomalu a Západ se obává, že by Indie mohla ohrozit globální boj proti pandemii.

"Všichni, které znám, onemocněli covidem. Mám jednu kamarádku, se kterou bych se mohla potkávat, protože je negativní, jinak jsou úplně všichni nakažení," popisuje pro deník Aktuálně.cz situaci v Novém Dillí novinářka Carole Dieterichová.

Ještě minulý víkend si indický premiér Naréndra Módí pochvaloval, že nikdy na jeho politických akcích nebylo tolik lidí. Naprostá většina davu ve státě Západní Bengálsko neměla roušku - a on také ne. Ještě ten den země zaznamenala rekordních 234 tisíc nově nakažených koronavirem a přes 1300 nových úmrtí. Za poslední týden čísla narostla ještě víc.

Nemocnice se nestíhají starat o nemocné a přeplněné jsou už i pohřební ústavy. Svět tak obletěly záběry venkovních hromadných kremací. Jen ve městě Dillí za den umírá přes 300 lidí. "Obešel jsem spoustu krematorií, ale všichni z nějakého důvodu odmítali. V jednom mi řekli, že jim došlo dřevo," prohlásil pro agenturu Reuters Nitish Kumar, který se snažil zařídit pohřeb své matky.

Jihoasijský stát se dostal do zatím bezprecedentní situace. Ačkoliv mnoho lidí věřilo, že pandemii země zvládla dobře, nyní se ukazuje, jak rychle se všechno může změnit. "Na začátku roku tu byly otevřené restaurace. Tvářili jsme se, že tu pandemie už není," vzpomíná novinářka Dieterichová.

Plné nemocnice

V Indii se přitom ještě nedávno konaly masové akce. Na konci března země oslavovala například svátek barev Holi, desítky tisíc lidí se také účastnily rituálního koupání v řece Ganga. Včasná varování expertů ale vláda ignorovala.

Amit Thadhani, ředitel nemocnice Niramaya v Bombaji, varoval před velkou druhou vlnou koronaviru už v únoru. Teď je jeho zařízení, které se stará pouze o pacienty s covidem, přeplněné, a pokud zdravotníci nějakého pacienta propustí nebo zemře, jeho postel během pár minut obsadí někdo jiný.

"Lidé stojí ve frontě před nemocnicí a snaží se dostat dovnitř a každý den nám každých 30 vteřin někdo volá, že se snaží sehnat volnou postel," popsal lékař pro britský list Guardian. "Většina těchto hovorů se týká pacientů ve vážném stavu, kteří by potřebovali nemocniční péči, ale prostě nemáme dostatek kapacit, takže hodně lidí umírá," dodal.

Nemocnice navíc často nemají ani nutně potřebný kyslík. Lidé se tak v zoufalosti obracejí na sociální sítě. #COVIDSOS a #COVIDEmergency se staly poznávacím znamením všech tweetů, které pro pacienty hledají kyslík nebo místo v nemocnicích.

"Pořád mi někdo píše a žádá o pomoc s hledáním volných lůžek. Všichni píšou všem známým, ale ani lidé, kteří mají dobré konexe, nemohou najít místo v nemocnicích," říká reportérka Dieterichová. Sama minulý týden spolu s kamarády obvolávala všechny nemocnice v Dillí, aby našli místo pro matku kamarádky.

"Rychle jí docházel kyslík, ale ani nemocnice, které na internetu psaly, že mají volné postele, místo neměly. Nakonec se nám povedlo sehnat nádobu s kyslíkem, takže mohla dýchat, než jsme jí nakonec lůžko našli," popsala Dieterichová. Indové se podle ní bojí onemocnět, protože vědí, že se o ně nemocnice postarat nemohou.

Nová varianta koronaviru

Pomoc Indii nabídla celá řada států, včetně Francie, Spojeného království, Spojených států nebo Singapuru. Do země posílají nádoby s kyslíkem a další dávky očkovacích látek.

Situaci v Indii ale pravděpodobně zhoršuje i nová varianta koronaviru. O její existenci odborníci ví od loňského října, přesto si ale nejsou jistí, nakolik je nebezpečná. Jedná se o takzvanou dvojitou mutaci. Podobně jako varianty z Brazílie nebo Jihoafrické republiky tak nejspíš dokáže lépe proniknout skrz lidský imunitní systém.

Covid v Indii tak může být zákeřnější než dřív a mnohem více postihuje i mladé lidi, říká ředitel nemocnice Amit Thadhani. "Je tu teď hodně lidí, kterým je jen něco málo přes 20 nebo 30, kteří sem chodí s velmi vážnými symptomy. Pozorujeme i velmi vysokou úmrtnost," vysvětlil.

Jak rychle se nová varianta šíří a jestli na ni funguje očkování, zatím není jisté. V Indii touto mutací trpí 60 procent všech nakažených, objevila se ale i v několika dalších zemí včetně Spojených států, Austrálie, Izraele nebo Singapuru. I proto teď řada států cestování do Indie zakazuje.

Video: Zvrat způsobily dvojité a trojité mutace

Zvrat nastal až s mutacemi viru, vytvořila se dvojitá i trojitá mutace. Vir je teď nebezpečný pro každého. Lockdown v Bombaji je velmi přísný. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy