Oheň, sekery a rychlost. Jak se odehrála loupež století v drážďanské klenotnici

Martin Novák Martin Novák
26. 11. 2019 13:05
Největší krádež v poválečné historii Německa provedli pachatelé jednoduše. Podle dosavadních zjištění policie nevymýšleli při loupeži v klenotnici Grünes Gewölbe v Drážďanech nic složitého.
Palác, ve kterém se nachází klenotnice Grünes Gewölbe
Palác, ve kterém se nachází klenotnice Grünes Gewölbe | Foto: ČTK

Pracovali s ohněm i sekerou. A především rychle. Právě rychlost byla klíčová a rozhodující pro jejich úspěch. Ukradli šperky v hodnotě, kterou podle historiků nelze vyčíslit, protože jde o unikátní sbírku.

Akce začala v noci z neděle na pondělí na jiném místě v Drážďanech, blízko Augustova mostu vzplál elektrický rozvaděč. Požár, založený pachateli, vyřadil elektrické osvětlení v části města. Včetně té, kde se nachází zámek Rezidenzschloss s klenotnicí.

K ní zloději dorazili krátce před pátou hodinou ráno. Přeřezali mříže v oknech, sklo rozbili sekerami. Skočili dovnitř, kde postupovali podobně. Jeden z dvojice mužů několikrát udeřil sekerou do vitríny, dokud sklo nepovolilo. Rychle pobrali několik šperků a drahokamů a vyskočili oknem. Bezpečnostní kamera je zachytila, jak odjíždějí v automobilu Audi A6.

Alarm v budově fungoval a spustil se přesně v 4:59. A nejen to. Příslušníci ostrahy na kamerách pachatele viděli v přímém přenosu. Ale nezasáhli, taková není jejich povinnost. Okamžitě zavolali policii, která dorazila za pět minut. Zloději už ale byli pryč. Jejich auto vyšetřovatelé našli v jedné podzemní garáži ohořelé.

Tam stopa končí. Jakým vozem jeli dál a kam, policie zatím neví. Nebo to alespoň nezveřejnila. Podle expertů jsou ukradené předměty v původním stavu neprodejné, lze je však rozebrat a prodat po kouskách.

"Naštěstí mnoho šperků v místnosti zůstalo. Nemohli pobrat všechno," řekla televizi ZDF ředitelka Státních sbírek v Drážďanech Marion Ackermannová.

Podobná loupež v Berlíně

Vyšetřovatelé se zatím příliš nemají čeho chytit. Pachatelé měli na obličejích masky a na rukou rukavice. Policisté ale uvedli, že oba byli nápadně malého vzrůstu. Českou policii němečtí kolegové o pomoc zatím nepožádali, řekla mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová.

Jedinečná sbírka přečkala v úkrytu masivní spojenecké bombardování Drážďan v roce 1945. Rudá armáda po válce šperky převezla do Moskvy, v roce 1958 je Sovětský svaz vrátil tehdejší Německé demokratické republice. Klenotnice v současné podobě je otevřena veřejnosti od roku 2006.

Artefakty shromažďovali v minulosti saští kurfiřtové. Byla to knížata s právem volit císaře Svaté říše římské. Sbírku založil v roce 1723 kurfiřt August II. Silný, který byl zároveň polským králem.

Způsob provedení loupeže je totožný s pět let starou událostí v Berlíně. Čtyři maskovaní muži tehdy loupili v obchodním domě Kaufhaus des Westens. Sekerami rozbili výlohu a ukradli luxusní hodinky. Vše se odehrálo velmi rychle, pachatelé zmizeli v autě Audi A4. Za organizátora přepadení policie později označila Zakiho A., soud jej poslal na šest let do vězení.

Saská policie zveřejnila záběry, na kterých dva zloději vykrádají drážďanskou klenotnici Zelená klenba. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy