Okamžiky atentátu: Slunečný Dallas, 12:30. Kennedy slyší poslední slova před smrtí

Dominika Perlínová Jiří Kropáček Jan Hejl dap Dominika Perlínová, Jiří Kropáček, Jan Hejl, dap
Aktualizováno 22. 11. 2024 10:02
Jízda limuzínou, která změnila dějiny. Před 61 lety byl v Dallasu zavražděn americký prezident John F. Kennedy. Atentát, který trval jen pár vteřin, dodnes obestírají nejasnosti a konspirační teorie. Velká grafika Aktuálně.cz podrobně mapuje události 22. listopadu 1963 a představuje hlavní aktéry této zlomové události.
Foto: Aktuálně.cz, Wikipedia (White House Press Office, Springfield Daily News, volná díla), gordonbelray.com, The National Archives další zdroje

Měla to být návštěva, jakých americký prezident podnikne každý rok nespočet. John F. Kennedy v listopadu 1963, rok před prezidentskými volbami, přijel s manželkou Jacqueline za voliči do Dallasu v Texasu. Pár ve městě vítaly nadšené davy podporovatelů a 46letý šéf Bílého domu rozdával úsměvy. Za slunečného počasí v otevřené limuzíně zdravil v ulicích Dallasu Američany.

"Pane prezidente, rozhodně nemůžete říct, že by vás Dallas nemiloval," obrátila se na Kennedyho, sedícího v otevřené limuzíně, manželka texaského guvernéra Nellie Connallyová. Byla to jedna z posledních věcí, kterou politik slyšel. Jen pár vteřin nato se v centru Dallasu ozvaly výstřely. Mávajícího JFK, jak prezidentovi říkali Američané, zasáhly do zad, krku a hlavy.

I šedesát let po atentátu budí tato zlomová událost historie USA obrovské emoce. Většina Američanů věří alespoň některé z konspiračních teorií, které se dodnes šíří. Okolnosti atentátu v 60. letech podrobně zkoumala oficiální vládní Warrenova komise. Co se v osudný den dělo minutu po minutě, si můžete prohlédnout v grafice, která vychází z jejích závěrů.

Infografika: Aktuálně.cz

Letiště v Dallasu (11:38)

V pátek 22. listopadu přesně v 11:38 dosedá letadlo Air Force One s prezidentem Johnem F. Kennedym a jeho manželkou Jacqueline na letiště v texaském Dallasu. Jeho vrah Lee Harvey Oswald už od rána číhá v budově Texaského knižního velkoskladu i s puškou.

Letiště v Dallasu (11:44)

Z letadla Air Force One kromě prezidentského páru vystupuje také guvernér Texasu John Connally s manželkou Nellie. Na ranveji delegaci vítá viceprezident a texaský rodák Lyndon B. Johnson se svou ženou Claudií. Na letišti je od rána připravena automobilová kolona.

Letiště v Dallasu (11:51)

Trvá asi patnáct minut, než všichni nastoupí do limuzín a kolona se rozjede. Prezident i Jacqueline se nejprve zdraví se svými obdivovateli. Na tehdejšího šéfa Bílého domu na přistávací ploše čekají asi dva tisíce nadšených lidí.

Main Street (12:00)

Kolona opouští letiště a vydává se na asi šestnáctikilometrovou cestu centrem Dallasu. Prezidentova limuzína odbočuje z letiště doleva na West Mockingbird Lane a pokračuje do města. Po Main Street se pomalu blíží k náměstí Dealey Plaza.

Dealey Plaza (12:29)

Kolona odbočuje doprava (západním směrem) na Houston Street a vjíždí na náměstí Dealey Plaza. Pomalu se blíží k Texaskému knižnímu velkoskladu.

Elm Street (12:30)

Prezidentova limuzína prudce odbočuje doleva na Elm Street, která se svažuje dolů. Na obřích hodinách půjčovny Hertz Rent-a-Car na střeše budovy depozitáře se ručička posune z 12:29 na 12:30. Prezident zvedá ruku a začne mávat davům. Krátce za sebou se ozývají tři dunivé výstřely a nastává chaos.

Prezident zasažen (12:30)

První střela trefí Kennedyho do krku a do zad. Zraněn je i guvernér Connally, který sedí před ním. Agent tajné služby Clint Hill se rozběhne a vyskakuje na prezidentovo auto. Další výstřel. Kulka zasahuje šéfa Bílého domu přímo do hlavy. Jacqueline Kennedyová křičí a limuzína začíná zrychlovat a míří k nemocnici. "Mám jeho mozek v ruce!" hlesne vyděšená první dáma, která kousky manželovy tkáně posbírala na zadní kapotě auta.

Texaský knižní velkosklad (12:33)

Lee Harvey Oswald opouští svůj úkryt v šestém patře knižního velkoskladu. Na cestě ven jej ale v druhém poschodí zastavuje policista Marion Baker. Správce depozitáře Roy Truly ho identifikuje jako zaměstnance. Prezidentův vrah opouští budovu hlavním vchodem.

Parkland Memorial Hospital (12:36)

Prezidentova limuzína přijíždí do nemocnice Parkland Memorial Hospital v Dallasu. Lékaři se okamžitě snaží zachránit prezidentův život a provádí tracheotomii i následnou resuscitaci. Kennedyho zranění jsou ale příliš vážná.

První zpráva (12:45)

Americká televizní stanice CBS volá do nemocnice, kde se od jednoho z lékařů dozví, že prezident John F. Kennedy zemřel.

Smrt (13:00)

V jednu hodinu odpoledne je Kennedy oficiálně prohlášen za mrtvého. Lékaři se shodují, že nebylo možné ho v nemocnici zachránit.

Zastávka doma (13:01)

Lee Harvey Oswald jede autobusem a taxíkem na ubytovnu na North Beckley Avenue, kde bydlí. Zdržuje se tam jen tři nebo čtyři minuty a odchází ven na autobusovou zastávku před domem.

Mrtvý policista (13:15)

Oswald střílí na dallaského policistu J. D. Tippita poblíž křižovatky ulic 10th St. a Patton Avenue, necelý kilometr od ubytovny. Oswald strážníka zabíjí a utíká pryč.

Parkland Memorial Hospital (13:26)

Viceprezident Lyndon B. Johnson opouští nemocnici v Dallasu.

Oznámení úmrtí (13:33)

Asistent tiskového tajemníka Bílého domu Malcolm Kilduff oznamuje v nemocnici Parkland Memorial Hospital smutnou zprávu: "Prezident John F. Kennedy zemřel dnes přibližně ve 13:00 místního času zde v Dallasu na následky střelného poranění mozku. Nemám žádné další podrobnosti o atentátu na prezidenta."

Kino Texas (13:45)

Patnáct policistů obkličuje Kino Texas, kde se skrývá Lee Harvey Oswald. Vešel do něj bez placení asi o pět minut dříve.

Kino Texas (13:50)

Policisté zatýkají Oswalda, který se s nimi pere. Jednoho ze strážníků udeří pěstí a další se pokusí zastřelit. "Tak a je po všem!" křičí.

Parkland Memorial Hospital (14:00)

Kennedyho tělo je odvezeno z nemocnice na palubu Air Force One na letišti v Dallasu. Dochází k tomu po hádce mezi prezidentovým asistentem Kenem O'Donnellem, agenty tajné služby a lékaři. Převoz těla je možná podle texaského práva nezákonný, protože k němu dochází předtím, než je provedena pitva.

Dallaská policejní stanice (14:01)

Lee Harvey Oswald je po zatčení převezen na policejní služebnu v Dallasu. Testy potvrzují, že nedávno střílel z pistole.

Texaský knižní velkosklad (14:13)

Policie nachází vražednou zbraň v šestém patře Texaského knižního velkoskladu.

Dallaská policejní stanice (14:30)

Začíná dvanáctihodinový výslech Leea Harveyho Oswalda. Muž tvrdí, že s atentátem nemá nic společného. Policejní snímky, na kterých drží pušku použitou k atentátu, jsou podle něj falešné. Nakonec přestává odpovídat úplně.

Letiště v Dallasu (14:38)

Lyndon B. Johnson skládá přísahu před federální soudkyní Sarah Hughesovou na palubě Air Force One a stává se novým americkým prezidentem. Vedle něj stojí teď již bývalá první dáma Jacqueline Kennedyová v šatech potřísněných manželovou krví.

Letiště v Dallasu (14:47)

Letoun Air Force One odlétá zpět do Washingtonu D.C.

Dallaská policejní stanice (19:05)

Oswald je obviněn z vraždy policisty J. D. Tippita.

Dallaská policejní stanice (23:26)

Oswald je obviněn z vraždy prezidenta Johna F. Kennedyho. Oswalda jen dva dny po zatčení zabil Jack Ruby.

Infografika: Aktuálně.cz | Zdroje fotografií uvedeny pod grafikou

Okamžik atentátu

Atentát na prezidenta Kennedyho natočil na kameru očitý svědek Abraham Zapruder. Na videu je vidět stabilizovaný film.

Video: Youtube.com

Hlavní postavy atentátu

Vražda Oswalda před televizními kamerami

Video: Youtube.com

Teorie jedné kulky

Kolik výstřelů v osudný den v Dallasu padlo, je dodnes předmětem vášnivých spekulací a konspiračních teorií. Většina očitých svědků atentátu se shodla, že slyšela tři. Vyšetřovatelé v šestém patře texaského knižního velkoskladu našli také tři nábojnice. Část lidí ale zaslechla pouze dva výstřely a další tvrdili, že pět nebo šest.

Dráha kulky podle oficiální vládní teorie Warrenovy komise. Foto: Aktuálně.cz, podle Wikipedie (Bradipus, volné dílo)

Atentát vyšetřovala vládní Warrenova komise, která přišla se zjištěním, že prezidenta a guvernéra zasáhla tatáž kulka. Podle ní jedna ze střel vnikla Kennedymu do zad, prošla mu krkem a pak se jícnem dostala ven, přičemž následně zranila guvernéra na pravém rameni.

Právě tato informace ale vedla k velkému množství konspiračních teorií, protože skeptici nevěřili, že střela mohla mít takovou trajektorii. Letos v říjnu vyšlo na veřejnost svědectví nyní 88letého bývalého pracovníka tajné služby Paula Landise, který v osudný den jel v automobilu za limuzínou amerického prezidenta. Muž po 60 letech od atentátu zpochybnil teorii jedné kulky. Tvrdí, že střelu, která zasáhla prezidenta do zad a krku, našel v Kennedyho autě, a podle něj tak vůbec nepřišla do kontaktu s guvernérem.

Část veřejnosti i expertů od 60. let také spekuluje, že Lee Harvey Oswald nebyl jediným střelcem a že na Kennedyho střílelo více atentátníků. Tato teorie ale nebyl nikdy potvrzena.

Kennedyho poslední den obrazem

Související

Zdroje fotografií v části "Atentát"
Mapový podklad - jfk.org
1, 3 - John F. Kennedy Presidential Library and Museum
2 - Wikipedie - Texas State Archives, Arnold Newman (volná díla)
4 - Walt Cisco, Dallas Morning News / Wikipedia / Public domain
6, 8 - The National Archives
7 - Gordon Belray / Gordonbelray.com/jfk/index.html
9 - Reuters
10 - Wikipedia - NASA (volné dílo)
11 - Wikipedia - Bachrach Studios (volné dílo)

Zdroje fotografií v části "Oswaldův útěk"
Mapový podklad - jfk.org
1, 5 - The National Archives
2 - Wikipedia - Dallas Police Department (volné dílo)
3 - Wikipedie - Arnold Newman (volné díla)
4 - Wikipedie - Springfield Daily News (volné díla)
6 - The National Archives
7, 11, 12 - Cecil Stoughton. White House Photographs / John F. Kennedy Presidential Library and Museum
8 - The House Select Committee on Assassinations / HSCA
9 - Warren Commission Report, The House Select Committee on Assassinations / HSCA
10 - The House Select Committee on Assassinations / HSCA

 

Právě se děje

Další zprávy