Měla to být návštěva, jakých americký prezident podnikne každý rok nespočet. John F. Kennedy v listopadu 1963, rok před prezidentskými volbami, přijel s manželkou Jacqueline za voliči do Dallasu v Texasu. Pár ve městě vítaly nadšené davy podporovatelů a 46letý šéf Bílého domu rozdával úsměvy. Za slunečného počasí v otevřené limuzíně zdravil v ulicích Dallasu Američany.
"Pane prezidente, rozhodně nemůžete říct, že by vás Dallas nemiloval," obrátila se na Kennedyho, sedícího v otevřené limuzíně, manželka texaského guvernéra Nellie Connallyová. Byla to jedna z posledních věcí, kterou politik slyšel. Jen pár vteřin nato se v centru Dallasu ozvaly výstřely. Mávajícího JFK, jak prezidentovi říkali Američané, zasáhly do zad, krku a hlavy.
I šedesát let po atentátu budí tato zlomová událost historie USA obrovské emoce. Většina Američanů věří alespoň některé z konspiračních teorií, které se dodnes šíří. Okolnosti atentátu v 60. letech podrobně zkoumala oficiální vládní Warrenova komise. Co se v osudný den dělo minutu po minutě, si můžete prohlédnout v grafice, která vychází z jejích závěrů.
Infografika: Aktuálně.cz | Zdroje fotografií uvedeny pod grafikou
Kolik výstřelů v osudný den v Dallasu padlo, je dodnes předmětem vášnivých spekulací a konspiračních teorií. Většina očitých svědků atentátu se shodla, že slyšela tři. Vyšetřovatelé v šestém patře texaského knižního velkoskladu našli také tři nábojnice. Část lidí ale zaslechla pouze dva výstřely a další tvrdili, že pět nebo šest.
Dráha kulky podle oficiální vládní teorie Warrenovy komise. Foto: Aktuálně.cz, podle Wikipedie (Bradipus, volné dílo)
Atentát vyšetřovala vládní Warrenova komise, která přišla se zjištěním, že prezidenta a guvernéra zasáhla tatáž kulka. Podle ní jedna ze střel vnikla Kennedymu do zad, prošla mu krkem a pak se jícnem dostala ven, přičemž následně zranila guvernéra na pravém rameni.
Právě tato informace ale vedla k velkému množství konspiračních teorií, protože skeptici nevěřili, že střela mohla mít takovou trajektorii. Letos v říjnu vyšlo na veřejnost svědectví nyní 88letého bývalého pracovníka tajné služby Paula Landise, který v osudný den jel v automobilu za limuzínou amerického prezidenta. Muž po 60 letech od atentátu zpochybnil teorii jedné kulky. Tvrdí, že střelu, která zasáhla prezidenta do zad a krku, našel v Kennedyho autě, a podle něj tak vůbec nepřišla do kontaktu s guvernérem.
Část veřejnosti i expertů od 60. let také spekuluje, že Lee Harvey Oswald nebyl jediným střelcem a že na Kennedyho střílelo více atentátníků. Tato teorie ale nebyl nikdy potvrzena.
Zdroje fotografií v části "Atentát"
Mapový podklad - jfk.org
1, 3 - John F. Kennedy Presidential Library and Museum
2 - Wikipedie - Texas State Archives, Arnold Newman (volná díla)
4 - Walt Cisco, Dallas Morning News / Wikipedia / Public domain
6, 8 - The National Archives
7 - Gordon Belray / Gordonbelray.com/jfk/index.html
9 - Reuters
10 - Wikipedia - NASA (volné dílo)
11 - Wikipedia - Bachrach Studios (volné dílo)
Zdroje fotografií v části "Oswaldův útěk"
Mapový podklad - jfk.org
1, 5 - The National Archives
2 - Wikipedia - Dallas Police Department (volné dílo)
3 - Wikipedie - Arnold Newman (volné díla)
4 - Wikipedie - Springfield Daily News (volné díla)
6 - The National Archives
7, 11, 12 - Cecil Stoughton. White House Photographs / John F. Kennedy Presidential Library and Museum
8 - The House Select Committee on Assassinations / HSCA
9 - Warren Commission Report, The House Select Committee on Assassinations / HSCA
10 - The House Select Committee on Assassinations / HSCA