Berlín - Podle řeckého časopisu Crash se německá kancléřka Angela Merkelová dopouští na Řecích zločinů proti lidskosti. Jeho vydavatel na ni za to podal žalobu u Mezinárodního trestního soudu (ICC), píše německý tisk.
Šanci na úspěch má vydavatel mizivou. Žaloba ale představuje vrchol řecko-německé mediální války, kterou vyvolalo naléhání Berlína na silně zadlužené Řecko, aby výměnou za mezinárodní pomoc prosazovalo striktní úsporná opatření.
Ve svém posledním čísle zobrazil Crash kancléřku na titulní straně v poutech a v oranžové trestanecké uniformě, jakou nosí vězni na americké základně Guantánamo. Na ní má vězeňské číslo 4339.
"Postavte ji před soud kvůli genocidě Řeků," vyzývá titulek.
Král bulváru
Podle Giorgose Trangase, vydavatele měsíčníku a podle německých médií nekorunovaného krále řeckého bulváru, by měli na lavici obžalovaných vedle kancléřky usednout i šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová, německý ministr financí Wolfgang Schäuble, předseda Evropské komise José Barroso a prezident Evropské unie Herman Van Rompuy.
"Merkelová a její přátelé neuznávají hodnotu lidského života a osobní důstojnost," napsal Trangas. Kancléřka podle něj proměnila Řecko "v moderní koncentrační tábor", v němž jsou Řekové "jako malomocní uvězněni jako noví Židé".
Podle magazínu je proti Řecku páchán "masový zločin, skutečná genocida".
Bild: Jste zkrachovalý národ
To, že by se haagský tribunál Trangasovým podnětem někdy zabýval, považuje německý tisk za vyloučené. Není to však poprvé, kdy si Řekové vylívají zlost na šéfce německé vlády, kterou považují za zosobnění zahraničního diktátu nad jejich zemí.
Řecká média už ji v minulosti zobrazila v nacistické uniformě, s hitlerovským knírkem pod nosem nebo jako cirkusového krotitele s bičem v ruce.
Invektivy na adresu Berlína si nenechává líbit ani německý tisk.
Časopis Focus tak před dvěma roky svůj titulní článek "Podvodník v eurorodině" o řeckém falšování čísel o hospodářské situaci země doprovodil obrázkem řecké bohyně Afrodity se zdviženým prostředníčkem.
Nejčtenější německý deník Bild zase označil Řeky za zkrachovalý národ a radil jim, aby prodali Akropoli, a umořili tak své dluhy.