Tohle jsou nejvlivnější lidé světa. Podívejte se

Tohle jsou nejvlivnější lidé světa. Podívejte se
Joseph Stiglitz , nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2001. Cílené státní zásahy do ekonomiky jsou podle něj lepší, než nechat vše jen na působení "neviditelné ruky trhu". Stiglitzův profil pro Time napsal britský expremiér Gordon Brown. Chválí ho za to, že předpověděl světovou ekonomickou krizi. Velkou pozornost vyvolala v roce 2010 jeho kniha Volný pád: Amerika, volné trhy a potápění se světové ekonomiky.
Reed Hastings , zakladatel a šéf firmy Netflix. Veřejnost po celém světě ovlivňuje prostřednictvím své americké firmy. Služba Netflix se zaměřuje na streamování filmů či seriálů a televizních pořadů. Způsobil "revoluci v distribuci zábavy," píše jeho advokát v portrétu časopisu Time Kevin Spacey.
Amy Poehler . Herečka a komediografka se objevuje ve filmech i v televizi, kupříkladu v pořadu Saturday Night Live. Proslavil ji mimo jiné parodický skeč s partačkou Tineou Fey, kde hrály Sarah Palinovou a Hillary Clintonovou. Spolu s Poehlerovou se do výběru dostali i další herci a herečky. Nadějná australská rodačka Mia Wasikowska, která se objevila například v Burtonově 3D adaptaci Alenky v říši divů,  Mark Wahlberg,  který naposledy zazářil v boxerském dramatu The Fighter nominovaném na Oscary, nebo Matt Damon. Ten je ovšem ve stovce jako aktivista  za svou humanitární činnost.
Geoffrey Canada , aktivista v oblasti vzdělávání a reformátor školství. Řídí se heslem: ,,Pokud nedokážete žáky naučit, najděte si jinou práci." V roce 2004 založil Akademii příslibu (Promise Academy), jejímž prostřednictvím výrazně povznesl vzdělávání sociálně vyloučených dětí z Harlemu. "Je to jeden z mých hrdinů," píše v Time Arne Duncan, americký ministr školství.
Foto: Reuters
Zuzana Kleknerová Pavel Kroulík, Zuzana Kleknerová
22. 4. 2011 12:40

Kdo je nejvlivnějším člověkem na světě? Podle amerického magazínu Time poměrně málo známý Egypťan Vaíl Gháním. Pracuje jako manažer firmy Google v Egyptě a sehrál důležitou roli během egyptské revoluce. Na seznamu stovky lidí s největším vlivem, který Time sestavuje každý rok, se ostatně ocitlo hned několik osobností z oblasti informačních technologií. Třeba zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg nebo Reed Hastings, šéf Netflixu. Zdatně jim sekudují umělci jako americká zpěvačka Amy Poehlerová či idol teenagerů Justin Bieber. Politici byli odsunuti na vedlejší kolej. Jejich jedinou zástupkyní v první desítce vlivných je německá kancléřka Angela Merkelová jako "spasitelka eura".

 

Právě se děje

Další zprávy