Idomeni - Řecká vláda začala v úterý vyklízet provizorní uprchlický tábor v Idomeni na hranicích s Makedonií.
Ještě ráno v něm stanovalo 8199 lidí, tedy bezkonkurenčně nejvíc v celé zemi. Pro srovnání - na Lesbu je podle řecké vlády momentálně 4087 běženců.
Přesvědčit je, aby se přesunuli na vhodnější místa, se řecké úřady snažily několik měsíců.
Here's @ronzheimer 's live dispatch. https://t.co/d2chT9mmjm Also watch evac live on @BILD 's @facebook page.
— Julian Reichelt (@jreichelt) May 24, 2016
"Idomeni nebylo udržitelné. Mohl tam přijít, kdo chtěl," řekla Aktuálně.cz koordinátorka českých dobrovolníků v Řecku Marcela Janáčková.
Na místě je podle dostupných informací 20 oddílů pořádkové policie.
Vstup zakázán
Hladký průběh akce má zajistit asi 400 policistů. Podle zpravodajů z místa brání novinářům a dobrovolníkům v přístupu do tábořiště.
Z velkých organizací se zatím na místo dostali například Lékaři bez hranic (MSF). "MSF a další organizace mají pouze omezený přístup do Idomeni. Máme obavy, že to bude mít dopad na aktivity, jako je distribuce potravin," tweetují.
Im Camp überall Polizei. Alle Flüchtlinge, die ich im Camp treffe, wollen im Zweifel freiwillig gehen. @BILD pic.twitter.com/FP5eYk1teg
— Paul Ronzheimer (@ronzheimer) May 24, 2016
Reportéři smějí pouze na příjezdovou cestu.
"Nesmíme do tábora. Vidím několik autobusů pořádkové policie," řekl jeden z přítomných fotografů agentuře DPA.
V nových táborech vystavěných narychlo bude podle Janáčkové sice bezpečněji, lidem ale zjevně nenabídnou to, co tábor v Idomeni.
Díky dobrovolníkům a humanitárním organizacím se tam totiž zavedly určité služby, které teď v nových táborech chybí. Dobrovolníci do nich již nemají přístup. Nemohou tedy distribuovat například pitnou vodu nebo jídlo.
To ale většina evakuovaných běženců netuší. "Informovanost uprchlíků je opravdu mizivá," řekla Aktuálně.cz Marcela Janáčková, která je momentálně v Polykastru, asi 25 kilometrů od Idomeni.
"Pomalu a v klidu"
Operace začala ráno v 6:00 SELČ. "Postupuje se pomalu a v klidu," uvedl vládní mluvčí Jorgos Kyritsis. Policie podle něj nepoužije při akci sílu.
Novináři agentury AFP viděli z místa od rána odjíždět autobusy s asi 400 uprchlíky. Běženci jsou podle nich převáženi do přijímacího střediska v Soluni.
Provizorní tábořiště u Idomeni vzniklo samovolně, když asi před třemi měsíci Makedonie a další evropské země uzavřely hranice pro uprchlíky, kteří masově proudili do Evropyz Blízkého východu a z Afriky. Loni jich touto cestou přišel více než milion.
Mnoho běženců podle ČTK odmítá odejít do lepších táborů, protože se nevzdávají naděje, že se hranice otevře. V Řecku po uzavření takzvané balkánské stezky uvízlo celkem asi 54 tisíc migrantů.