Řecko jde k předčasným volbám, parlament nezvolil prezidenta

Silvie Housková
Aktualizováno 29. 12. 2014 12:21
I třetí pokus o zvolení nové hlavy státu dopadl v řeckém parlamentu neúspěšně, zemi tak čeká období nejistoty a nestability.
Lídr strany Syriza Alexis Tsipras
Lídr strany Syriza Alexis Tsipras | Foto: Reuters

Atény - Řecko se vydalo cestou, které se obávala Evropa, analytici i finanční trhy. Parlament nedokázal ani napotřetí zvolit nového prezidenta, a zemi tak na přelomu ledna a února čekají předčasné parlamentní volby.

Pro jediného uchazeče o post hlavy státu, vládního kandidáta Stavrose Dimase, hlasovalo stejně jako v předchozím kole 168 poslanců, pro jeho zvolení bylo potřeba nejméně 180 hlasů.

Rozpuštění parlamentu v případě trojího nezdaru při volbě prezidenta předepisuje přímo řecká ústava.

Podle průzkumů veřejného mínění je favoritem předčasných voleb radikálně levicová strana Syriza. Až za ní by se nyní umístila Nová demokracie současného premiéra Antonise Samarase.

Akcie se prudce propadly

To už nyní děsí finanční trhy. V předtuše, že poslanci nepodpoří prezidentského kandidáta Stavrose Dimase, se už ráno řecké akcie prudce propadly.

Budoucnost země pod vedením Syrizy by byla velmi nejasná. Strana totiž vystupuje velmi hlasitě proti zavedeným úsporným opatřením a uvádí, že chce vyjednat nové podmínky záchranného programu nebo odpuštění další části řeckého dluhu. To je ale podle mnohých politiků i ekonomů jen velmi těžce proveditelné.

Plán na vyjednání nových podmínek s mezinárodními věřiteli (Mezinárodním měnovým fondem, Evropskou komisí a Evropskou centrální bankou) v sobotu tvrdě odmítl německý ministr financí Wolfgang Schäuble v rozhovoru pro deník Bild. "Nové volby na řeckém dluhu vůbec nic nezmění. Každá nová vláda se musí řídit dohodami, které podepsali jejich předchůdci,“ uvedl Schäuble.

Reformy musí pokračovat

Podle analytika prestižního think-tanku Bruegel Zsolta Darvase je nepředstavitelné, že by Řecko nepokračovalo v dalších reformách: "Řecká ekonomika je stále slabá a zranitelná. I když se teď zvedá, existuje stále mnoho neznámých. Je totiž přirozené, že po hluboké recesi, jakou Řecko zažilo, půjde ekonomika nahoru strměji, ale jak bude vypadat další vývoj, je otázka.“

Řecko kvůli díře v rozpočtu pro rok 2015 muselo navíc svůj záchranný program o dva měsíce prodloužit. Vyjednávání o vystoupení Řecka z programu se teď bude ale krýt s předvolební kampaní, což ještě více prohloubí ekonomickou nejistotu v zemi.

Strach z laviny

Investoři se navíc obávají, že výhra levice v Řecku může posílit podobná hnutí v dalších zemích eurozóny. Například stranu Podemos ve Španělsku nebo hnutí Pěti hvězd v Itálii. Akcie proto mírně padaly i v těchto státech.

Řecký premiér Antonis Samaras ale tvrdí, že jeho strana, Nová demokracie, obhájí své vítězství i v předčasných volbách. "Nevěřím, že by se Řekové nechali prázdnými sliby opět nalákat na okraj útesu, kde byli před dvěma a půl lety,“ uvedl Samaras s tím, že sliby opoziční Syrizy o vyjednání nových podmínek záchranného programu jsou "vtip".

 

Právě se děje

Další zprávy