Evakuace trajektu skončila, přesto se pohřešují desítky lidí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 29. 12. 2014 21:31
Již dříve záchranáři informovali o muži, který zřejmě zahynul, poté co skočil z paluby, později potvrdili dalších šest obětí.
Foto: Reuters

Atény/Řím - Evakuace trajektu, který cestou z Řecka do Itálie zachvátil požár, skončila. Oznámil to italský premiér Matteo Renzi. Jako poslední na palubě lodi zůstal její kapitán a čtyři italští námořníci, kteří dohlíželi na dokončení záchranné operace. Kapitán Argilio Giacomazzi loď opustil krátce před čtvrtou hodinou.

Požár vypukl v neděli ráno a vyžádal si nejméně deset mrtvých, uvedla italská pobřežní stráž. Podle dostupných informací, které má k dispozici české velvyslanectví v Aténách, nebyli na palubě trajektu žádní Češi.

Z lodi se podařilo evakuovat nejméně 427 lidí, včetně 56 členů posádky. Palubní seznam uvádí, že na lodi mělo být 478 osob, včetně 422 cestujících.

Pohřešovány tak mohou být ještě čtyři desítky lidí. Úřady to ale dosud nepotvrdily, neboť není stále jasné, kolik lidí do trajektu opravdu nastoupilo.

Italská ministryně obrany Roberta Pinottiová odhadla, že se pohřešuje ještě 23 osob.

Z evakuovaných 371 cestujících je mimo jiné 234 řeckých občanů, 54 Turků, 22 Albánců, 22 Italů a deset Švýcarů.

Češi na palubě nebyli

Podle dostupných informací, které má k dispozici české velvyslanectví v Aténách, nebyli na palubě trajektu žádní Češi. "Oficiálně jsme od řecké strany neobdrželi informaci, že by na palubě byli čeští občané," řekla konzulka Blanka Kovácsová z české ambasády v Řecku.

V neděli je prý místní ministerstvo informovalo o přítomnosti deseti českých cestujících, nicméně ráno řečtí úředníci volali a omluvili se, že šlo o omyl.

"Na náš úřad se rovněž neobrátil žádný český občan ani jeho rodina," dodala konzulka.

Rychlé reakce

Loď Norman Atlantic, mířící z řeckého Patrasu do italské Ancony, vyslala podle pobřežní stráže tísňový signál ve chvíli, kdy se nacházela 44 námořních mil (přes 80 kilometrů) od ostrova Korfu. Italská pobřežní stráž na síti Twitter uvedla, že si požár vyžádal sedm obětí. Identita mrtvých ani příčina jejich smrti nebyly známy. 

Již dříve záchranáři informovali o muži, který zřejmě zahynul, poté co skočil z paluby, později potvrdili další čtyři oběti, jejich nález potvrdil mluvčí pobřežní stráže, po 16. hodině pak přibyli další dva mrtví.

Na trajektu byly stovky lidí.
Na trajektu byly stovky lidí. | Foto: Reuters

Renzi na tiskové konferenci u příležitosti konce roku ocenil práci záchranářů a pobřežní stráže a uvedl, že pomohli předejít mnohem horšímu masakru.

"Nemůžu dýchat, všichni tu umřeme jako krysy. Bůh nás ochraňuj," popsala novinářům telefonát manželka lodního kuchaře. "Stojíme venku, je velmi chladno a loď je plná kouře a hoří. Kabiny pod námi musí hořet asi pět hodin. Čluny přijíždějí, aby nás zachránily, a zase odjíždějí. A my tu pořád jsme, nemohly nás vzít," popsal další pasažér situaci pro řeckou televizi TV Mega.

Italskou loď plující po populární trase mezi Řeckem a Itálií provozuje řecká trajektová společnost ANEK Lines. Na palubě byli hlavně turisté a řidiči kamionů. 

Podchlazení a otrava

Cestující postupně z horní paluby lodi přepravovali do bezpečí vrtulníky. Kvůli špatnému počasí zatím nebylo možné připojit k trajektu tažnou loď. Kam by měl být trajekt odtažen, zatím nebylo rozhodnuto. Nejspíš ale do přístavu v italském Brindisi.

Větší skupina zachráněných dorazila  ráno do italského města Bari, kde se jim dostalo lékařské péče. Jsou podchlazení a vyčerpaní, žádná vážnější zranění ale neutrpěli. Mezi 49 lidmi jsou i čtyři děti, informovala agentura AP.

V nemocnicích v dalších městech jsou i další cestující, rovněž s podchlazením a s otravou oxidem uhelnatým; jedna žena utrpěla zlomeninu pánve, uvedly italské úřady.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Novém Jižním Walesu se zřítil hasící letoun s třemi lidmi na palubě

Australské úřady pátrají po hasícím letounu, který se zřítil, když kropil lesní požár v Novém Jižním Walesu v oblasti Snowy Monaro. Na palubě stroje byli podle úřadů tři lidé, informovala agentura AP. Letoun hledají helikoptéry. Další podrobnosti k nehodě zatím úřady neoznámily.

Ve čtvrtek bylo zároveň kvůli zuřícím lesním požárům uzavřeno letiště v Canbeře. Plameny se v oblasti rozhořely ve středu ráno a silný vítr a teplo situaci zhoršily. Dopravní policie na Twitteru napsala, že požár postupuje rychle a v oblasti bylo uzavřeno několik silnic. Místním pak policie doporučila se regionu vyhnout. Úřady také vyzvaly obyvatele australského hlavního města, aby se schovali do bezpečí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy