reklama
 
 

Řecký premiér nabízí ústupky. Výměnou za zvolení prezidenta

21. 12. 2014 21:58
Předseda řecké vlády je připraven rozšířit vládní koalici, pokud parlament do konce roku zvolí prezidenta. Jinak by se musely konat předčasné volby, které by ohrozily snahu o stabilizaci země.

Atény - Řecký premiér Antonis Samaras v neděli nečekaně nabídl, že rozšíří vládní koalici a zajistí konání parlamentních voleb ke konci příštího roku, pokud zákonodárci zvolí prezidentem kandidáta vládních konzervativců Stavrose Dimase.

Jestliže prezident do konce roku zvolen nebude, budou se muset do února konat v zemi předčasné parlamentní volby, jejichž výsledek by mohl ohrozit snahu o finanční stabilizaci Řecka po těžké dluhové krizi.

Samaras v neplánovaném televizním vystoupení prohlásil, že povinností Řecka je dokončit jednání s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem o podmínkách dokončení záchranného programu tak, aby se z něj mohla země v příštím roce vymanit. Vyzval poslance, aby "vyslyšeli hlas národního zájmu a zdravého rozumu" a zvolili prezidenta.

"Poté, kdy už budeme ekonomicky i politicky zaštítěni, můžeme najít vhodnou dobu pro uspořádání voleb třeba i na konci roku 2015," řekl Samaras podle agentury Reuters. Další parlamentní volby by se jinak konaly v roce 2016.

Samaras může strany přesvědčovat do středy

Tento týden se ve 300členném parlamentu nepodařilo najít pro Dimase potřebných 200 hlasů, i když se k vládnoucí koalici Samarasových konzervativců a tradičních socialistů z hnutí Pasok připojilo pět poslanců opozice a kandidát získal 160 hlasů.

Ve druhém kole prezidentských voleb, které se má konat 23. prosince, bude nutných opět 200 hlasů, v případném třetím kole plánovaném na 29. prosince už ale bude stačit jen 180 poslanců. Samaras tak musí získat nejméně 20 poslanců.

Samaras doufá, že se mu podaří přesvědčit některé z více než dvou desítek nezávislých poslanců a 22 zákonodárců dvou menších stran. Zatímco pravicová strana Nezávislí Řekové nabídku odmítla, Demokratická levice vzkázala, že bude o Samarasově návrhu v pondělní jednat. Nabídku přivítal i vlivný nezávislý poslanec Vasilis Ekonomu a vyzval ostatní nezávislé, aby vládu podpořili.

Nejsilnější levicová formace SYRIZA, která má podle průzkumů mínění v případě předčasných voleb největší šanci na vítězství, už dala najevo, že učiní vše pro to, aby volba prezidenta nevyšla, a aby tak bylo nutné vyhlásit předčasné parlamentní volby. V tom případě hrozí završení řecké finanční sanace vážné nebezpečí, protože SYRIZA odmítá úspory a reformy dohodnuté s EU a MMF a chce s EU vyjednat vymazání většiny řeckého dluhu a odložení splátek zbylých závazků.

autor: ČTK | 21. 12. 2014 21:58

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama