Řecký premiér nabízí ústupky. Výměnou za zvolení prezidenta

ČTK ČTK
21. 12. 2014 21:58
Předseda řecké vlády je připraven rozšířit vládní koalici, pokud parlament do konce roku zvolí prezidenta. Jinak by se musely konat předčasné volby, které by ohrozily snahu o stabilizaci země.
Foto: Reuters

Atény - Řecký premiér Antonis Samaras v neděli nečekaně nabídl, že rozšíří vládní koalici a zajistí konání parlamentních voleb ke konci příštího roku, pokud zákonodárci zvolí prezidentem kandidáta vládních konzervativců Stavrose Dimase.

Jestliže prezident do konce roku zvolen nebude, budou se muset do února konat v zemi předčasné parlamentní volby, jejichž výsledek by mohl ohrozit snahu o finanční stabilizaci Řecka po těžké dluhové krizi.

Samaras v neplánovaném televizním vystoupení prohlásil, že povinností Řecka je dokončit jednání s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem o podmínkách dokončení záchranného programu tak, aby se z něj mohla země v příštím roce vymanit. Vyzval poslance, aby "vyslyšeli hlas národního zájmu a zdravého rozumu" a zvolili prezidenta.

"Poté, kdy už budeme ekonomicky i politicky zaštítěni, můžeme najít vhodnou dobu pro uspořádání voleb třeba i na konci roku 2015," řekl Samaras podle agentury Reuters. Další parlamentní volby by se jinak konaly v roce 2016.

Samaras může strany přesvědčovat do středy

Tento týden se ve 300členném parlamentu nepodařilo najít pro Dimase potřebných 200 hlasů, i když se k vládnoucí koalici Samarasových konzervativců a tradičních socialistů z hnutí Pasok připojilo pět poslanců opozice a kandidát získal 160 hlasů.

Ve druhém kole prezidentských voleb, které se má konat 23. prosince, bude nutných opět 200 hlasů, v případném třetím kole plánovaném na 29. prosince už ale bude stačit jen 180 poslanců. Samaras tak musí získat nejméně 20 poslanců.

Samaras doufá, že se mu podaří přesvědčit některé z více než dvou desítek nezávislých poslanců a 22 zákonodárců dvou menších stran. Zatímco pravicová strana Nezávislí Řekové nabídku odmítla, Demokratická levice vzkázala, že bude o Samarasově návrhu v pondělní jednat. Nabídku přivítal i vlivný nezávislý poslanec Vasilis Ekonomu a vyzval ostatní nezávislé, aby vládu podpořili.

Nejsilnější levicová formace SYRIZA, která má podle průzkumů mínění v případě předčasných voleb největší šanci na vítězství, už dala najevo, že učiní vše pro to, aby volba prezidenta nevyšla, a aby tak bylo nutné vyhlásit předčasné parlamentní volby. V tom případě hrozí završení řecké finanční sanace vážné nebezpečí, protože SYRIZA odmítá úspory a reformy dohodnuté s EU a MMF a chce s EU vyjednat vymazání většiny řeckého dluhu a odložení splátek zbylých závazků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Česká pošta nestojí před krizí, kontroly nezjistily žádná pochybení, uvedl Hamáček

Česká pošta podle ministra vnitra Jana Hamáčka nestojí před krizí, hrozbu stávky označil za bezdůvodnou. Desítky kontrol ve firmě podle něj nezjistily žádná pochybení. Hamáček také bude chtít jednat o kompenzacích pro Českou poštu za ztráty během koronavirové krize. Ztráty podniku vyčíslil zhruba na 780 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

Další zprávy