Atény - Centrum Atén se ve středu ráno po několika klidných hodinách opět proměnilo v bojiště.
Rozezlení občané nechtěli pustit řecké zákonodárce do parlamentu, kde se má ve 13 hodin odehrát první ze dvou klíčových hlasování o vládních úsporných opatřeních.
Právě plánované škrty vyvolaly nynější generální stávku a doprovodné demonstrace. Policisté museli poslancům razit cestu pepřovými spreji.
Třísetčlenný parlament bude o úsporách hlasovat ve dvou krocích. Ten druhý je naplánován na čtvrtek. Socialistická vláda v něm má těsnou většinu pěti poslanců. Někteří ze socialistických zákonodárců sice dali najevo svůj odpor vůči drastickým krokům, ale podle agentury AP bude proti hlasovat nakonec jen jeden z nich.
Nepokoje budou pravděpodobně pokračovat po celý den. V Aténách proto zůstává zmobilizováno 5 tisíc policistů.
Úřady mezitím zveřejnily bilanci úterních nepokojů, které trvaly do pozdních nočních hodin. Šestačtyřicet lidí při pouličních bitkách utrpělo zranění a čtrnáct dalších bylo zadrženo.
Do ulic vyšlo odhadem 20 tisíc demonstrantů. Část z nich házela po mužích zákona kamení a zápalné lahve. V ulicích navíc rostly barikády. Policie odpovídala slzným plynem, jehož oblaka zahalila téměř celé centrum helénské metropole.
"Vláda nám vyhlásila válku a na tuto válku my taky odpovíme válkou," citovala AP jednoho demonstranta.
Záměr odborářů na 48 hodin paralyzovat celé Řecko tak vyšel podle plánu. Do práce by se měli stávkující občané vrátit ve 13 hodin.
Pokud škrty neprojdou, bude o nich referendum
Současné nepokoje v hlavním městě jsou nejhorší za poslední rok.
Na jednu stranu se není čemu divit - vláda hodlá občanům naordinovat drastické snížení životní úrovně, na druhou stranu si je ale třeba uvědomit, že pokud nebude úsporný balíček v parlamentu schválen, dojdou státu v horizontu několika týdnů peníze.
Evropská unie a Mezinárodní měnový fond totiž další nezbytnou půjčku Řecku podmínily schválením úspor.
Premiér George Papandreou se nechal slyšet, že by se odmítnutím úsporného balíčku poslanci dopustili zločinu, protože by odhlasovali národní sebevraždu. Pokud by se tak ale skutečně stalo, nechal by premiér rozhodnutí parlamentu potvrdit ještě samotnými občany v referendu.