Washington - "Děkuji, prezidente Trumpe, za upřímnost. A za odvahu říct pravdu o Charlottesville a odsoudit levicové teroristy z BLM (Black Lives Matter, česky "na životech černochů záleží" - pozn. red.) a Antify," napsal v úterý na Twitter David Duke, šéf jedné z organizací Ku-klux-klanu.
Thank you President Trump for your honesty & courage to tell the truth about #Charlottesville & condemn the leftist terrorists in BLM/Antifa https://t.co/tTESdV4LP0
— David Duke (@DrDavidDuke) August 15, 2017
Reagoval na výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, které padly na úterní tiskové konferenci v New Yorku.
Šéf Bílého domu během svého vystoupení znovu tvrdil, že na víkendových násilných protestech ve Virginii, při kterých zemřeli tři lidé, nesou vinu kromě krajně pravicových neonacistických demonstrantů i levicoví aktivisté, kteří stáli proti nim.
"Špatní lidé jsou na obou stranách," nechal se slyšet Trump.
Zatímco Dukea prezidentova slova potěšila, napříč americkým politickým spektrem vyvolala spíše kritiku a nechápavé kroucení hlavou.
Mimořádně ostrá kritika se na něj kvůli tomu snesla ještě v úterý večer. A to i od "jeho" republikánů.
Podle amerického listu The Atlantic prezidentův úterní projev přivodil republikánům v Kongresu "silnou bolest hlavy", protože v něm de facto obhajoval pravicové extremisty, když tvrdil, že jsou mezi nimi "někteří velmi dobří lidé".
Podle republikánského předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana měl prezident především odsoudit rasismus a bělošský nacionalismus.
"Musíme jasně říct, že myšlenka bílé nadřazenosti je odpudivá. Taková bigotnost je v rozporu se vším, za čím tato země stojí. V tomhle není možná žádná morální dvojznačnost," napsal na Twitter.
"Nemůžeme přijmout omluvy pro bělošské nacionalisty a jejich činy národního terorismu, musíme je odsoudit," reagoval podobně ještě týž večer arizonský senátor Jeff Flake.
Senátor a neúspěšný republikánský kandidát na prezidenta Marco Rubio se nebál prohlásit, že organizátoři nacionalistického protestu jsou "stoprocentně vinní" za násilí, ke kterému došlo.
Agentura AP upozornila, že mezi protestujícími byli členové Ku-klux-klanu, mnozí z nich byli ozbrojeni a někteří nesli nacistické prapory a provolávali rasistická hesla.
Svým úterním projevem Donald Trump zaskočil i své vlastní poradce, protože se nedržel dohodnutého tématu. V New Yorku měl hovořit pouze o projektech infrastruktury, rozhodl se ale obhajovat své názory na viníky událostí v Charlottesville.
Podle nejmenovaného zdroje z Bílého domu citovaného stanicí CNN, personální šéf prezidentova úřadu John Kelly marně doufal, že prezident toto téma vypustí.
"To byl celý on (Trump). To nebyl náš plán," sdělil k tiskové konferenci zdroj z Bílého domu.
Největší zaměstnavatel v USA
Obzvláště bolestivá kritika přišla ze strany Douga McMillona, ředitele Walmartu, největšího zaměstnavatele ve Spojených státech.
"Když jsme sledovali víkendové události a reakce prezidenta Trumpa, také jsme cítili, že si nechal ujít zlomový okamžik na pokus o sjednocení naší země tím, že by odsoudil otřesné činy bílých rasistů," nechal se slyšet podle CNN.
McMillon je členem Trumpovy hospodářské poradní rady, která nese oficiální název Strategické a politické fórum. Počet takto vysoce postavených vedoucích pracovníků, kteří proti Trumpovi vystoupili, se podle americké stanice stále zvyšuje.
Kvůli prezidentovým výrokům na konto víkendových událostí v Charlottesville opouštějí Trumpovy poradní sbory další lidé. V úterý ohlásil svou rezignaci i prezident unie předních amerických výrobců.
Z poradního sboru amerického prezidenta odchází také šéf největší federace odborových svazů ve Spojených státech AFL-CIO Richard Trumka a jeho zástupkyně Thea Leeová.