Vídeň - Rakouští policisté pokračují ve výslechu třiasedmdesátiletého Josefa F., který se přiznal, že ve sklepení svého domu čtyřiadvacet let věznil svoji dceru Elisabeth a stal se otcem jejích sedmi dětí.
Muž se už rovněž doznal k tomu, že spálil tělo jednoho z dětí, které po narození v domě zemřelo. Věznitel zůstává ve vazbě, jeho nyní dvaačtyřicetiletá dcera a šest dětí jsou v péči ošetřovatelů.
Právník přidělený obětem už také prohlásil, že zatím nenašel nic, co by svědčilo o selhání rakouských úřadů, jimž zločin v malém městečku čtvrtstoletí unikal.
"Pokud se objeví taková chyba, samozřejmě o tom budeme muset mluvit," cituje BBC právníka poškozených Christopha Herbsta.
Rakouská média nicméně už nyní chyby vidí a píší o "nejhorším zločinu všech dob". Stejně jako v případu Nataschy Kampuchové padají otázky, proč nemohla policie udělat víc a jak je možné, že si nikdo ze sousedů a obyvatel městečka Amstetten ničeho nevšiml.
Kde udělala policie chyby?
Když mladá Elisabeth z Amstettenu v roce 1984 zmizela, zanechala dopis na rozloučenou. S tím, ať ji rodiče nehledají.
Dále čtěte:
- Rakušan se přiznal, že 24 let věznil a zneužíval své děti
- Jak byl odhalen šokující zločin v Amstettenu
Policie se neodhodlala k tomu, aby podezřívala otce. Dům neprohledala. Podobné to ale bylo i u některých dalších případů.
Belgická policie domovní prohlídku ve vile pedofila a vraha dětí Marka Dutrouxe učinila. A to v době, kdy ve sklepě věznil a týral dvě dívky.
Sklep muži zákona přesto neprohledali, a uplynuly tak další měsíce, než byl pedofil konečně zatčen.
I v Rakousku byla policie terčem kritiky - kvůli Natasche Kampuschové. Také byla v domě, který ji několik let věznil. Kvůli informacím, že se u místa, kde Natascha zmizela, pohybovala jeho dodávka. On to samozřejmě popřel.
I tady ale policisté odešli a podrobnosti o dodávce dál nezjišťovali.
Udělali tedy rakouští policisté chybu, když se v roce 1984 více nezajímali o otce zmizelé Elizabeth a neprohledali dům od střechy až po sklep ?
„Teoreticky by se dalo říci, že to měli prohlédnout. Ale já o tom případu nevím nic víc, než je v médiích, takže nemohu spekulovat. Záleží na okolnostech a na poznatcích z vyšetřování.," řekl Aktuálně.cz šéf pražské kriminálky Josef Lottes.
"Nelze brát všechny případy jako přes kopírák. Někdy se domovní prohlídky u rodinných příslušníků zmizelých osob dělají, někdy ne. Nelze proto jednoznačně říci, zda Rakušané udělali chybu. Na to mám o tom případu málo informací," dodal.
Dále čtěte: Jak žili děti z podzemí? Mluvit je naučila matka
Stejně jako u Kampuschové byli lidé, žijící v sousedství „domu hrůzy," šokováni. Rodina prý měla dobrou pověst a nikdo nic netušil.
Nikoho zřejmě nenapadlo, že by třiasedmdesátiletý muž mohl skrývat tak dlouho takové tajemství.
- Přečtěte si: Dávné zločiny míří z podzemí dětského domova ven
Podobně svědčila i jedna z ošetřovatelek dětského ústavu Haut de la Garenne na ostrově Jersey ve Velké Británii. Tam se nedávno při opravných pracích zjistilo, že se v tajných kobkách pod budovou téměř třicet let mučili a znásilňovali malí chlapci. Někteří tam i zahynuli.
„Mělo se to dít v době, kdy jsem tam pracovala. Ale přísahám, že jsem si nikdy ničeho nevšimla," uvedla.
Podle Josefa Lottese se zatím čeští kriminalisté s podobnými případy únosů a zmizení, jako jsou ty rakouské, nesetkali.
„Nevzpomínám si, že bychom někdy měli tady v Česku podobný případ nebo případ, který by se mu alespoň vzdáleně podobal," řekl Aktuálně.cz.