Rakušané podávají žalobu na Německo kvůli zpoplatnění tamních dálnic. Češi mlčí

Ondřej Houska Ondřej Houska
12. 10. 2017 10:51
Rakousko oznámilo, že podává žalobu na Německo kvůli zpoplatnění tamních dálnic pro osobní auta. Podle Vídně je to diskriminace, protože za dálniční známky mají v Německu de facto platit jen cizinci. Žalobu na Německo zvažovalo i Česko, nakonec ji ale nepodá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Vídeň - Rakušanům se nelíbí, že by měli platit za jízdu po německých dálnicích, zatímco Němci by ji měli zadarmo. Jejich vláda se proto ve čtvrtek rozhodla, že Němce kvůli plánům na dálniční mýto pro osobní auta zažaluje. 

Za dálnice mají řidiči v Německu začít platit od roku 2019. Poplatky se ale budou fakticky týkat jen cizinců, nikoliv Němců.

Ti platbu za známku dostanou v plné výši zpět díky tomu, že jim stát o stejnou částku sníží povinnou silniční daň. Němečtí majitelé těch nejekologičtějších aut na opatření dokonce vydělají, protože se jim silniční daň sníží o ještě víc, než kolik zaplatí za mýtné.

Rakousko proto plány na mýto považuje za diskriminaci svých občanů.

"Nemáme nic proti mýtnému systému. Ale když mají být Rakušané znevýhodněni, musíme proti tomu zakročit," řekl k tomu už dříve rakouský ministr dopravy Jörg Leichtfried.

Rakušané proto Němce zažalovali u Soudního dvora Evropské unie, tedy u nejvyššího soudu v osmadvacítce.

Desetidenní známka by měla v Německu stát od 2,50 do 25 eur, tedy zhruba 70 až 670 korun v závislosti na výši emisí auta. Roční známka bude stát maximálně 130 eur, tedy necelých 3500 korun.

Češi nakonec žalobu nepodali

Česko žalobu také zvažovalo, nakonec od ní ale odstoupilo.

Německé mýto jako diskriminační nejdřív kritizovala i Evropská komise, která na jednotném evropském trhu dohlíží na dodržování pravidel. Nakonec se ale smířila s tím, že Němci návrh upravili.

Především zlevnili a rozšířili nabídku krátkodobých dálničních známek.

S tím se nakonec ztotožnilo i Česko. Jak už v květnu informovaly Hospodářské noviny, česká vláda se nakonec rozhodla žalobu nepodat.

Mimo jiné kvůli tomu, že nechce ohrozit plánovanou spolupráci s Německem, například při budování vysokorychlostní železnice spojující obě země. V jednání je trať mezi Prahou a Drážďany a modernizace železnice spojující Plzeň, Domažlice a Mnichov.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy