Česko si rozmyslelo žalobu na německé mýtné. Nechce ohrozit chystanou spolupráci

Ondřej Houska Ondřej Houska
15. 5. 2017 9:28
Vláda zřejmě nepodá žalobu na Německo kvůli jeho plánu zpoplatnit dálnice. Za dálniční známky mají ve skutečnosti platit jen cizinci, protože Němcům se o stejnou částku sníží silniční daň. Kvůli tomu chce Němce žalovat Rakousko - tvrdí, že jde o diskriminaci.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Česko se nakonec nejspíš nepřidá k žalobě, kterou kvůli německému mýtnému podají sousední země v čele s Rakouskem. "Česká republika nebude iniciovat žalobu u Soudního dvora Evropské unie," uvádí vládní stanovisko, ze kterého citují Hospodářské noviny a které má kabinet schválit už během pondělí.

Za německé dálnice budou od roku 2019 ve skutečnosti platit jen cizinci. Němcům se peníze mají vracet. Zavedení mýtného postihne i mnoho českých řidičů, kteří po německých dálnicích jezdí.

Ještě při dubnové návštěvě Berlína premiér Bohuslav Sobotka na společné tiskové konferenci s kancléřkou Angelou Merkelovou Němcům žalobou hrozil. "Vidíme v tom riziko diskriminace," prohlásil.

Po měsíci už ale Češi na věc nahlížejí jinak. Česko je podle vládních úředníků, se kterými Hospodářské noviny mluvily, zdrženlivé, protože nechce ohrozit plánovanou spolupráci s Německem, například při budování vysokorychlostní železnice spojující obě země. V jednání je trať mezi Prahou a Drážďany a modernizace železnice spojující Plzeň, Domažlice a Mnichov.

Změnu názoru opírá Sobotkova vláda o analýzu německého zpoplatnění dálnic, kterou sepsalo ministerstvo dopravy. Doporučuje se v ní, aby Česko žalobu nakonec nepodalo a místo toho raději počkalo na verdikt Evropské komise. U ní se přitom očekává, že ještě do prázdnin německé mýto oficiálně podpoří.

Podrobnosti čtěte v pondělních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy